טבע סביבה ואקולוגיה·פלסטיק·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

חיידקים בשירות אקולוגי – פלסטיק

הבעיות האקולוגיות והבריאותיות של זיהום פלסטיק עולמי נפוצות מדי, שכן הייצור ההמוני של פלסטיק ב-70 השנים האחרונות עלה בערך – מכ-2 מיליון טון בשנה לכ-380 מיליון.
מתוך הייצור הזה, מגיעים כ-8 מיליון טונות של פלסטיק לאוקיינוסים בעולם. ההתקדמות הטבעית של התפרקות הפלסטיק היא מאוד איטית — משך החיים של בקבוק PET, למשל, יכול להיות עד מאות שנים.
הגידול והצטברות פסולת הפלסטיק באוקיינוסים וביבשה היא בעיה גלובלית באמת ויש צורך גובר בפתרונות לניהול הפסולת הזו.
מסתמן שהזמן הזה כנראה נתן מספיק זמן אבולוציוני לחיידקים שונים הנמצאים בסביבה להגיב לתרכובות הללו, כי אנזימים רבים ושונים התגלו במחקרים קודמים שיש להם יכולת לפרק פלסטיקים שונים.
במחקר שפורסם באוקטובר 21 בכתב העת mBIO, ניתחו דגימות של DNA סביבתי ממאות מקומות ברחבי העולם. החוקרים השתמשו במודלים ממוחשבים כדי לחפש אנזימים מיקרוביאליים בעלי פוטנציאל פירוק פלסטיק, אשר לאחר מכן הוצלבה עם המספרים הרשמיים של זיהום פסולת פלסטיק במדינות ואוקיינוסים.
החוקרים מציינים שבאמצעות המודלים הללו, הם מצאו שורות מרובות של ראיות התומכות בעובדה שפוטנציאל הפירוק הפלסטי של המיקרוביום העולמי נמצא בקורלציה חזקה למדידות של זיהום פלסטיק סביבתי – הדגמה משמעותית של איך הסביבה מגיבה ללחצים שאנו מפעילים עליה, כלומר יותר אנזימים באזורים המזוהמים ביותר.

Using our models, we found multiple lines of evidence supporting the fact that the global microbiome's plastic-degrading potential correlates strongly with measurements of environmental plastic pollution — a significant demonstration of how the environment is responding to the pressures we are placing on it

במילים אחרות, הכמות והמגוון של אנזימים המכלים פלסטיק הולכים וגדלים, בתגובה ישירה לרמות מקומיות של זיהום פלסטיק. בסך הכל, נמצאו למעלה מ-30,000 אנזימים 'הומולוגים' בעלי פוטנציאל לפרק 10 סוגים שונים של פלסטיק נפוץ.
(*** הומולוגים הם קבוצה של רצפי חלבונים החולקים תכונות דומות).
חלק מהמקומות שהכילו את הכמויות הגבוהות ביותר היו אזורים מזוהמים מאוד, למשל דגימות מהים התיכון ומדרום האוקיינוס ​​השקט.
החוקרים מדגישים שנכון לעכשיו, מעט מאוד ידוע על האנזימים המפרקים פלסטיק, ולא ציפו למצוא מספר כה גדול מהם על פני כל כך הרבה חיידקים ובתי גידול סביבתיים שונים. זו תגלית מפתיעה שבאמת ממחישה את היקף הנושא.

Currently, very little is known about these plastic-degrading enzymes, and we did not expect to find such a large number of them across so many different microbes and environmental habitats. This is a surprising discovery that really illustrates the scale of the issue

החוקרים מאמינים שתוצאותיהם עשויות לשמש לגילוי והתאמת אנזימים לתהליכי מיחזור חדשים.

ולכן הם מציעים שהשלב הבא יהיה לבדוק את האנזימים המבטיחים ביותר ולחקור מקרוב את תכונותיהם ואת קצב הפירוק הפלסטי שהם יכולים להשיג.

הטבע שלנו הוא המאקרו של התאים שלנו. יש לו יכולת לתקן נזקים של מזהמים סביבתיים והשאלה היא כמה יכולת יש לו מול זיהום שרק עולה. כלומר יש תקווה, אבל זה דורש עדין התייחסות שלנו ולכן מאיתנו מתבקש לא לקנות יותר פלסטיק אם יש לו חלופה ולהפסיק להתעצל ו/או להגיד שההוא יקר יותר וזה גם נוח יותר – חלאס!
כי גם אם מצאו את החיידקים הללו שמפרקים פלסטיק, לא ידוע כמה זמן ייקח עד שהפלסטיק יסולק מהעולם שלנו לא בזמן ייצור אפס של פלסטיק ובטח לא בקצב של 380 מיליון טון בשנה.
וגם אל לנו לשכוח שפלסטיק הוא גם מזהם בריאותי שגם מגדיל את הסיכון לעמידות לאנטיביוטיקה וגם צובר מתכות כבדות שמצטברות בבעלי החיים בים אותו גם אנשים אוכלים.

ועדיין החיידקים הם חלק מהאקולוגיה וכך יש להסתכל עליהם
הראתי זאת גם בפוסט: "חיידקים בשירות אקולוגי – זיהום דיזל בגרינלנד"

אנחנו צריכים רק לבקש די לזהם את הסביבה!

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s