מערכת חיסון·פתוגנים וחיידקים עמידים

סטפילוקוקוס אוראוס – חיידקים הם חלק מהאקולוגיה והם לא מחוללי מחלות כפי שמחדירים לנו


לאחד מכל ארבעה אנשים יש מיליונים של חיידקים מסוג סטפילוקוקוס אוראוס על עורם ועל ריריות דרכי הנשימה העליונות, מבלי להיות מודעים לכך. חיידק זה נמנה עם החיידקים שמוגדרים אופורטוניסטים (מנצלי הזדמנויות) ונחשבים למזיקים שעלולים לגרום לדלקת בעור ולזיהומי ריאות, או – במקרים הגרועים ביותר – לאלח דם. זה קורה במיוחד כאשר החיידקים מתרבים מהר מדי, למשל כאשר מערכת החיסון של האדם מוחלשת.

קבוצה של מדענים מאוניברסיטת Jena שבגרמניה בחנו את מנגנוני ההגנה המולקולריים של מערכת החיסון האנושית במאבק נגד זיהומים מסוג סטפילוקוקוס אוראוס וגילו תגלית מפתיעה אותה פירסמו באוקטובר 20 בג'ורנל הרפואי Cell Reports.
כאשר נוצר מצב שבו הסטרפטוקוק מתרבה ו"פוגע" בתאים וברקמות יש גם השפעות חיוביות: תאים חיסוניים ספציפיים (מקרופאגים מסוג M2) משופעלים על ידי הרעלן החיידקי לייצר חומרי שליח מיוחדים אנטי דלקתיים, המסייעים להפחתת דלקת ולקידום ריפוי רקמות.
אחד החומרים האלה נקרא 'α-Hemolysin' ובדק את השפעתו על המקרופאגים M2, שתפקידם בשלבים מאוחרים יותר של תגובה דלקתית, להבטיח שחיידקים שנהרגו, ופגעו ברכיבי התאים, הוסרו ושהרקמה תתחדש. "לכן הם סוג של סילוק פסולת תאית". במחקר הצליחו המדענים להראות כי משדרים אלה מקדמים התחדשות רקמות במודל של בעלי חיים. שאר החומרי המסנג'ר האנטי דלקתיים כוללים רזולווינים (resolvins), מרסינים (maresins) ופרוטקטינים (protectins) שנוצרים מחומצות שומן מסוג אומגה 3, שגם הוא נקשר לבדו כחלק חשוב ביותר בקשר לדלקות.

ובמילים פשוטות:

נוצר מצב של חולשה חיסונית החיידק גרם להרס של תאים והוא גם "דואג" להפריש חומרים שיגרמו למערכת החיסון לנקות את הנזקים ולעצור את הדלקת.

מה קורה הרבה פעמים בפועל? אנשים לוקחים אנטיביוטיקה או סטרואידים (תלוי בחומרת הדלקת). מדכאים את מערכת החיסון ובכך למעשה מונעים מהגוף לנקות את עצמו ולהיות חשוף לחיידקים "אופורטוניסטים" אחרים.

רק לא להתבלבל… המחקר הזה נועד לייצור תרופות כנגד אותם מזהמים שמוגדרים מחוללי מחלות, אבל חשוב להבין שהחיידקים ממש לא נועדו לגרום לנו לחלות או לסבול או למות… הם באים לנקות רקמות פגועות… זה מנגנון חשוב ביותר בתהליכי החלמה של המזהמים האמיתיים הסביבתיים שאנחנו מקבלים מתעשיות מזהמות (אוויר, מים, מזון, תרופות)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s