מיקוביום - פטריות·מיקרוביום - פרוביוטיקה·מערכת חיסון·קנדידה

פטריות במעיים (מיקוביום) מלמדות את מערכת החיסון כיצד להגיב לקרוביהן המסוכנים יותר (קנדידה אוריס)

מחקר מפברואר 21 בג'ורנל Cell, חושף טוויסט חדש במערכת היחסים המורכבת בין בני אדם לחיידקים הקשורים אליהם, ומצביע על דרך לעבר טיפולים חדשים שיכולים לסייע במאבק בגאות הגוברת של פתוגנים עמידים לתרופות.

שמירה על המגוון הביולוגי

החוקרים מאוניברסיטת קורנל (Weill Cornell) מצאו שפטריות שכיחות, הנמצאות במעיים, מלמדות את מערכת החיסון כיצד להגיב לקרוביהן המסוכנים יותר.
הממצאים התגלו אחרי עבודה של החוקרים על מחלות מעי דלקתיות, הגורמות לעיתים קרובות לחולים לשאת אוכלוסיות פטריות גדולות מהרגיל במעיים. חולים אלו לעיתים מפתחים תגובות נוגדניות חזקות כנגד מולקולה המשותפת למגוון רחב של מינים פטרייתיים, שנקראת מנאן (Mannan). בבדיקות הללו נמצאה רמה מסוימת של נוגדנים אנטי פטרייתיים ללא עדויות של ממש לזיהומים פטרייתיים באנשים הבריאים שבדקו, לכן הם התחילו לחשוב על התפקוד האפשרי של אותם נוגדנים.
הצוות פיתח פלטפורמה שאפשרה להם לקבוע אילו פטריות מעיים מכוונות על ידי נוגדנים בדם של חולים בודדים. הם גילו תגובה חזקה נגד שמרי הקנדידה אלביקנס (Candida albicans).
כאשר החוקרים החדירו למעיים של עכברים את הקנדידה אלביקנס הם החלו לפתח נוגדנים נגד את הפטרייה בזרמי הדם שלהם, למרות שלא פיתחו זיהומים פטרייתיים המועברים בדם. ותאי החיסון שלהם העבירו אנטיגנים פטרייתיים לטחול, שהמריצו את ייצור הנוגדנים במחזור הדם.
ד"ר אילייב, אחד ממחברי המאמר, אמר: "הפטריות האלה מחנכות את תגובת מערכת החיסון"

Those fungi just educate that immune response.
https://news.weill.cornell.edu/news/2021/02/fungi-in-the-gut-prime-immunity-against-infection

מי שלא יודע קנדידה היא סוג של פטריה שקיימת אצל כולם במערכת העיכול. הקנדידה יוצאת משליטה אך ורק לאחר התערבות רפואית כמו אנטיביוטיקה, ותרופות לדיכוי מערכת החיסון במצבים של השתלות וסרטן למשל.
כתבתי על כך בפוסט "קנדידה מה שלא תמיד מספרים", בו יש גם כלים להתמודד עם אותה יציאה מאיזון של קנדידה.

מכיוון שאצל חולים עם מערכת חיסון מדוכאת, פטריות במעיים עלולות לפלוש לזרם הדם ולגרום לזיהומים מסכני חיים, החוקרים בחנו את התהליך הזה בעכברים. הם נתנו להם טיפול בתרופות להורדת החיסוניות שלהם, וכאשר הקנדידה התיישבה אצלם במעיים, היא עברה לזרם הדם וגרמה לזיהום קטלני. טיפול בעכברים בנוגדנים אנטי-פטרייתיים מטוהרים מעכברים תורמים בריאים הגן על העכברים מדוכאי החיסון מפני זיהומים אלה. אותה אסטרטגיה פעלה נגד זיהום בקנדידה אלביקנס או בשמרים הפתוגניים קנדידה אוריס (Candida auris), שהפכה לגורם מרכזי למחלות פטרייתיות בקרב חולים מדוכאי חיסון וקשישים בשנים האחרונות ובמיוחד בבתי חולים.

החוקרים מאוניברסיטת קורנל שיתפו פעולה עם חוקרים צרפתיים סאוניברסיטת Inserm ובדקו גם סרום של חולים עם מוטציות בגן שנקרא CARD9. מוטציה זו משפיעה על חלבון מתאם קריטי במערכת החיסון, ומשאיר את האנשים הפגועים רגישים לזיהומים פטרייתיים קשים. בחולים אלה חסרים הנוגדנים האנטי פטרייתיים הנראים בדרך כלל בסרום של חולים ללא מוטציה זו. ניסויים בעכברים אישרו תפקיד חיוני וספציפי ל- CARD9 בהכנת ייצור נוגדנים אנטי-פטרייתיים.

התוצאות מצביעות על כך שפטריות מעיים רגילות כמו קנדידה אלביקנס עשויות לתפקד כמעין חיסון מעיים כנגד זיהום פטרייתי אצל אנשים בריאים, על ידי גרימת ייצור נוגדנים הנישאים בדם שיכולים למקד למספר מינים של פטריות פתוגניות. כאשר אותם פטריות נכנסות לזרם הדם, הנוגדנים קושרים אותם ומכוונים אותם להשמדה על ידי תאי מערכת החיסון. בחולים עם חסינות מדוכאת, הנוגדנים האנטי-פטרייתיים עשויים לרדת, ולהותיר אותם פגיעים לזיהום פטרייתי.

ואלה הן המשמעויות של המחקר:

פטריות (מיקוביום) הם חלק בלתי נפרד מהאקולוגיה וחשובות לתפקוד תקין של מערכת החיסון גם בפני פטריות המוגדרות מסוכנות!

העמידות של הפטריות והסכנה שבזיהום שלהן, הן תוצר ישיר ובלעדי של הרפואה הקונבנציונלית בשילוב עם התעשיות המזהמות שמחלישות את המיקרוביום והמערכת החיסונית!

שמירה על מגוון המיקוביום קריטי למערכת החיסון! ראינו זאת גם במצבים של תסמונת מצוקה נשימתית חריפה (ARDS)

לרכיבי תזונה שמאזנים קנדידה

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s