זיהום אוויר·מחלות לב וכלי דם·מערכת חיסון·פתוגנים וחיידקים עמידים·קורונה וירוס·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

זיהום אוויר הוא מהגורמים העיקריים למוות ממחלות לב וריאה וזה משפיע גם על היכולת להתמודד מול וירוסים – מתי ארגוני הבריאות יתחילו להלחם במזהמים?

זיהום אוויר הוא בעיה עולמית קשה, שכן ה"קידמה" מייצרת אותו ולכן אין רגולציה מתאימה בעניין הזה, והתקנים לא שווים כלום מלבד הביטוח שנותנים לתעשיות המזהמות.

זיהום אוויר הוא אחד הסיבות (מיני רבות) לעקה חמצונית. וככל שהחשיפה רבה יותר כך גם הנזקים גדולים יותר. 
נכון להיום מקשרים בין זיהום אוויר לפגיעות נוירולוגיות במוח לרבות אלצהיימר, פרקינסון [1][2][3], שבץ מוחי, טרשת נפוצה, אוטיזם, איבוד חוש ריח. 
זיהום אוויר גם מעלה מקדם הדבקה בפנדמיות [2] וגורם למחלות ריאה כמו אסתמה ובאופן כללי מעלה סיכון למוות בטרם עת מכל סיבה שהיא  ובפרט ממחלות לב וכלי דם ואפילו יותר מעישון. ושהתקנים הנוכחיים אינם מגנים באמת.
מחקר ישראלי מפברואר 21 מצא שזיהום אוויר מגדיל פי 3.6 הסיכון למות העובר ברחם
מחקר מפברואר 21 מצא שזיהום אוויר גבוה אפילו ליום אחד משפיע על כלי הדם ומערכת החיסון ומעלה סיכון למחלות עתידיות עם יכולת להשפיע גם על הדורות הבאים על כך כתבתי בפוסט: "זיהום אוויר מעמיד ילדים בסיכון גבוה יותר למחלות בבגרותם ועשוי לעבור גם לדורות הבאים".
חשיפה לזיהום אוויר בילדות קשורה להתפתחות בעיות נפשיות בגילאי 18

חוקרים מטעם אוקספורד בדקו את הקשר בין זיהום אוויר לתמותה ופרסמו את הממצאים שלהם במרץ 2020 בג'ורנל הרפואי Cardiovascular Research וזו המסקנה שלהם:
זיהום אוויר הוא אחד מגורמי הסיכון העיקריים לתמותה בטרם עת, בעיקר בגלל מחלות לב וכלי דם. יותר מעישון טבק (מבחינת גורם סיכון).

Ambient air pollution is one of the main global health risks, causing significant excess mortality and LLE, especially through cardiovascular diseases. It causes an LLE that rivals that of tobacco smoking

Figure 4 compares the LLE from different risk factors

ההבדל בין השניים הוא שהעישון זה מבחירה (לרוב, כי יש גם עישון פסיבי ועדיין ניתן להמנע ממנו). זיהום אוויר זה של כולם ובלי יותר מדי אפשרויות בחירה!

במחקר מסוג מטא-אנליזה של 14 מחקרי זיהום אוויר מרחבי העולם, שפורסם במאי 21 בג'ורנל Journal of the American Heart Association . הניתוח כלל נתונים על יותר מ -350,000 ילדים ובני נוער (גיל ממוצע של 5.4 עד 12.7 שנים).
נמצא כי חשיפה לרמות גבוהות של מזהמי אוויר בילדות מגדילה את הסבירות ליתר לחץ דם אצל ילדים ובני נוער, ואת הסיכון שלהם ליתר לחץ דם כמבוגרים.
הממצאים מספקים עדות לקשר חיובי בין חשיפה לטווח הקצר וארוך למזהמי אוויר סביבתיים מסוימים ולחץ דם אצל ילדים ובני נוער.
המחקר נתן גם את ההבדלים בין גודל החלקיקים המזהמים:
חשיפה לטווח קצר ל- PM10 (חלקיקים גסים) נקשרה באופן משמעותי עם לחץ דם סיסטולי מוגבר בקרב בני נוער (המספר העליון בקריאת לחץ דם).
תקופות של חשיפה ארוכת טווח ל- PM2.5, PM10 ולחנקן דו חמצני נקשרו גם לרמות לחץ דם סיסטוליות גבוהות.
רמות לחץ דם דיאסטוליות גבוהות יותר (המספר התחתון בקריאת לחץ דם) נקשרו לחשיפה ארוכת טווח ל- PM2.5 ו- PM10.

סין היא אחת המדינות הכי מזהמות ומזוהמות בעולם, למעשה מדובר ב-30% מהזיהום התעשייתי בעולם כולו (ארצות הברית במקום השני עם 15%)… חשוב לציין. שקרינה בלתי מייננת לא נכללת היום כאחד הגורמים המזהמים ובטח שלא טכנולוגיית ה-5G.

איפה התחיל כל הבלאגן של מגיפת הקורונה? נכון.. בסין

עכשיו… זה לא שהגורם למגפה הוא זיהום האוויר, אבל הוא בהחלט קריטי כגורם סיכון לתחלואה ובוודאי שיש בו חלק גדול בהדבקה בהחמרה, בסיבוכים ובמוות בגלל הפגיעה בלב ובריאות… ומיהם הסובלים והמתים בעיקר? חולי הלב והריאות (ושאר מחלות כרונית, שכן זיהום תעשייתי משפיע גם על איברים אחרים לאורך זמן), שמטופלים על ידי תרופות שגם הן מעלות סיכון לסיבוכים ותמותה.
עכשיו שימו לב לגרף הבא (מתוך המחקר ולא קשור לקורונה) איך משפיעה רמת החשיפה לזיהום על התמותה לפי גילאים… מופתעים? גם אני לא! ממש כמו במגפות כמו חצבת ושפעת… וגם בקורונה עם שוני יחיד אצל הילדים שהרבה פחות נפגעים ממנו, אבל חוץ מזה… אחד לאחד!!!
תסתכלו על החלוקה לפי אזורי העולם… איפה יש הכי הרבה הרבה תחלואה במוות מקורונה? אירופה, ארצות הברית, מזרח אסיה והכי למטה… אפריקה.

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-03/esoc-twf022720.php

מחקר חדש מאפריל 2020 בג'ורנל הרפואי Environmental Pollution שמראה שלזיהום אוויר חלק מהותי במקרי המוות באיטליה בעקבות הקורונה ובמיוחד בחלק הצפוני שלה הכה מזוהם.

ניתן לראות בלי צל של ספק שלזיהום אוויר חלק מהותי גם ביכולת שלנו לעבור פנדמיות…
ומה עושה ארגון הבריאות העולמי חוץ מלדבר על זה? כלום!
ומה עושות המדינות בקשר לזה? כלום!

מפליא אתכם כל זה? עד שלא תקום התנגדות רחבה ומקיפה כלפי כל הגופים הממונים על בריאות ואיכות סביבה… נא לא להתפלא שאנשים מתים בטרם עת מכל וירוס!

תתחילו להפנות אצבע מאשימה כלפי המדינה ולא כלפי האזרחים הממורמרים מהסגר ומהמצב הכלכלי וגם לא על החרדים שרוצים לחיות על פי אמונתם… הם אולי מפיצים את הוירוס אבל אנשים לא מתים בגללם… וירוסים לא הורגים! תעשיות מזהמות כן! וכולן באישור ובתמיכת המדינות!

מחקר שפורסם באוקטובר 20 בג'ורנל Cardiovascular Research של החברה האירופאית למחלות קרדיווסקולריות, בהובלת פרופ' תומס מנצל מאוניברסיטת יוהנס גטנבורג במיינץ, גרמניה, טוען שניתן היה למנוע מותם של יותר מ-170 אלף בני אדם בעולם מקורונה, אילו במדינות השונות היה פחות זיהום אוויר. כלומר זיהום האוויר תורם לקטלניות המגיפה.
בדו"ח צוין, שאלמלא זיהום האוויר אפשר היה למנוע קרוב ל-29% מקרי מוות בצ'כיה, בסין 27%, בגרמניה 26%, בשוייץ 22%, בבלגיה 21%, בהולנד 19%, בצרפת 18%, בצפון אמריקה 17%, בשוודיה 16%, באיטליה 15%, בבריטניה 14%, בברזיל 12% בפורטוגל 11%, באירלנד 8%, בישראל 6%, באוסטרליה 3% ובניו זילנד 1%.
להלן ההסבר מפי המומחים: כאשר אנשים שואפים אוויר מזוהם, החלקיקים המזהמים מאוד, PM2.5, נודדים מהריאות לדם ולכלי הדם, וגורמים לדלקת ולחץ חמצוני חמור, המהווה חוסר איזון בין רדיקלים חופשיים לחמצון בגוף שמתקן בדרך כלל נזק לתאים. זה גורם לפגיעה בציפוי הפנימי של העורקים, לאנדותל, ומוביל להיצרות והתקשות העורקים. נגיף ה- COVID-19 גם נכנס לגוף דרך הריאות, מה שגורם נזק דומה לכלי הדם, והוא נחשב כיום למחלת אנדותל.
אם חשיפה ארוכת טווח לזיהום אוויר וזיהום בנגיף קוביד-19 מתאחדים, יש לנו השפעה שלילית על הבריאות, במיוחד ביחס ללב וכלי הדם, מה שמוביל לפגיעות רבה יותר, שעלולה להוביל להתקפי לב, אי ספיקת לב ושבץ מוחי. ככל הנראה מהסיבה שאותם חלקיקים מגבירים את פעילותם של קולטני ACE2 דרכם חודר הוירוס

When people inhale polluted air, the very small polluting particles, the PM2.5, migrate from the lungs to the blood and blood vessels, causing inflammation and severe oxidative stress, which is an imbalance between free radicals and oxidants in the body that normally repair damage to cells. This causes damage to the inner lining of arteries, the endothelium, and leads to the narrowing and stiffening of the arteries. The COVID-19 virus also enters the body via the lungs, causing similar damage to blood vessels, and it is now considered to be an endothelial disease.
If both long-term exposure to air pollution and infection with the COVID-19 virus come together then we have an additive adverse effect on health, particularly with respect to the heart and blood vessels, which leads to greater vulnerability and less resilience to COVID-19. If you already have heart disease, then air pollution and coronavirus infection will cause trouble that can lead to heart attacks, heart failure and stroke
Particulate matter seems to increase the activity of a receptor on cell surfaces, called ACE-2, that is known to be involved in the way COVID-19 infects cells. So we have a ‘double hit’: air pollution damages the lungs and increases the activity of ACE-2, which in turn leads to enhanced uptake of the virus by the lungs and probably by the blood vessels and the hear
https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/study-estimates-exposure-to-air-pollution-increases-covid-19-deaths-by-15-world


להערכת צוות המחקר, אפשר היה למנוע כ-15% מכלל מקרי המוות מקורונה בעולם אם האוויר היה פחות מזוהם.

 Global exposure to PM2.5 was characterized based on satellite data, and the anthropogenic fraction was calculated with an atmospheric chemistry model. PM2.5 contributed ∼15% to COVID-19 mortality worldwide

מחקר מינואר 21 בג'ורנל European Heart Journal, של חוקרים בבית החולים הכללי של מסצ'וסטס (MGH), מצא קשר בין רמות גבוהות של זיהום אוויר לפי כתובת פרטית לבין סיכון גבוה לפתח מחלות לב וכלי דם. נראה כי חשיפה לזיהום האוויר מגבירה את ייצורם של תאים דלקתיים במח העצם, ומעוררת דלקת בעורקים.
המחקר הרטרוספקטיבי כלל 503 חולים ללא מחלות לב וכלי דם או סרטן שעברו בדיקות הדמיה. המדענים העריכו את רמות הממוצע השנתי של חלקיקים עדינים של המשתתפים תוך שימוש בנתונים שהתקבלו ממפקחי איכות האוויר של הסוכנות להגנת הסביבה האמריקאית הממוקמים קרוב ביותר לכתובת המגורים של כל משתתף.
במהלך מעקב חציוני של 4.1 שנים, 40 אנשים חוו אירועים קרדיווסקולריים גדולים, כמו התקפי לב ושבץ מוחי, עם הסיכון הגבוה ביותר שנראה בקרב משתתפים עם רמות גבוהות יותר של חלקיקים עדינים בכתובת ביתם. הסיכון שלהם הועלה גם לאחר הורדת גורמי סיכון קרדיווסקולריים, גורמים סוציו-אקונומיים ובלבולים מרכזיים אחרים.
בדיקות הדמיה הראו כי למשתתפים אלה הייתה גם פעילות גבוהה יותר של מח העצם, דבר המצביע על ייצור מוגבר של תאים דלקתיים בעורקים, תהליך המכונה לויקופוזיס (leukopoiesis).
המסלול הקושר בין חשיפה לזיהום אוויר לאירועים קרדיווסקולריים באמצעות פעילות גבוהה יותר של מוח העצם ודלקת בעורקים היווה 29% מהקשר בין זיהום אוויר לאירועי מחלות לב וכלי דם. ממצאים אלה מדגישים את החשיפה לזיהום האוויר כגורם סיכון לא מוערך מספיק למחלות לב וכלי דם ומציעים מטרות טיפוליות מעבר להפחתת זיהום כדי להפחית את ההשפעה הלב וכלי הדם של חשיפה לזיהום אוויר.

The pathway linking air pollution exposure to cardiovascular events through higher bone marrow activity and arterial inflammation accounted for 29% of the relationship between air pollution and cardiovascular disease events. These findings implicate air pollution exposure as an underrecognized risk factor for cardiovascular disease and suggest therapeutic targets beyond pollution mitigation to lessen the cardiovascular impact of air pollution exposure

ואני מאמין שזו הסיבה מדוע "רמות גבוהות של אומגה 3 בדם עשויות להקטין את נזקי זיהום האוויר". וזו גם הסיבה מדוע אני ממליץ לצרוך הרבה נוגדי חמצון כדי להוריד את העקה החמצונית על התאים, הדם, הריאות, הלב והמוח.

הסופר הראשון מהמחקר, מייקל אוסבורן, MD, קרדיולוג ב- MGH מבהיר כי לרוב האוכלוסייה שנחקרה הייתה חשיפה לזיהום אוויר הרבה מתחת לסף הלא בריא שקבע ארגון הבריאות העולמי, דבר המצביע על כך שאף רמה של זיהום אוויר לא יכולה להיחשב בטוחה.

Importantly, most of the population studied had air pollution exposures well below the unhealthy thresholds established by the World Health Organization, suggesting that no level of air pollution can truly be considered safe
https://www.massgeneral.org/news/press-release/Study-reveals-how-air-pollution-may-increase-the-risk-of-cardiovascular-disease

עוד מחקר שמראה את הנזק של זיהום אוויר גם כאשר הוא נמצא מתחת לתקנים של ארגוני הבריאות והסביבה.
המחקר פורסם בפברואר 21 בג'ורנל Circulation.
החוקרים בחנו רשומות אשפוז עבור יותר מ -63 מיליון נרשמים למדיקר בארצות הברית בין השנים 2000 ל -2016, כדי להעריך כיצד חשיפה ארוכת טווח לזיהום אוויר משפיעה על קבלות בבית חולים במחלקות לב וכלי דם ונשימה. במחקר נמדדו שלושה מרכיבי זיהום אוויר: חלקיקים עדינים (PM2.5), חנקן דו חמצני (NO2) ואוזון (O3). באמצעות מאות מנבאים, כולל ערכים מטאורולוגיים, מדידות לווין ושימוש בקרקע לאומדן רמות מזהמים יומיות, החוקרים חישבו את חשיפת המשתתפים במחקר למזהמים על פי מיקוד המגורים שלהם. ניתוח נוסף כלל את ההשפעה של הכמויות השנתיות הממוצעות של כל אחד מהמזהמים על שיעורי האשפוז בהתקפי לב לא קטלניים, שבץ איסכמי, פרפור פרוזדורים ודלקת ריאות.
ניתוחים סטטיסטיים מצאו כי אלפי אשפוזים בבית חולים יוחסו לזיהום אוויר בשנה.
באופן ספציפי: הסיכונים להתקפי לב, שבץ מוחי, פרפור פרוזדורים ודלקת ריאות היו קשורים לחשיפה ארוכת טווח לחלקיקים. החוקרים מצאו למשל, שמקרי השבץ עלו ב -2,536 לכל ug / m3 נוסף (מיקרוגרם למטר קוב) שח חלקיקים עדינים (PM2.5) מדי שנה.
כמו כן היה סיכון מוגבר לשבץ מוחי ופרפור פרוזדורים הקשור לחשיפה ארוכת טווח לחנקן דו חמצני.
דלקת ריאות הייתה התוצאה הבריאותית היחידה במחקר שנראתה מושפעת מחשיפה ארוכת טווח לאוזון.
החוקרים מציינים כי אין כיום הנחיות לאומיות המציינות רמות אוזון בטוחות או לא בטוחות לטווח הארוך.
יותר ממחצית האנשים שנכחו במחקר חשופים לזיהום אוויר ברמות כל שהן שנמצאו מזיקות לטווח ארוך וחובה לקחת את זה לתשומת הלב גם מדיניות בריאות הציבור, רופאים ואנשים באופן כללי.

When we restricted our analyses to individuals who were only exposed to lower concentrations of air pollution, we still found increased risk of hospital admissions with all of the studied outcomes, even at concentration levels below current national standards. More than half of the study population is exposed to low levels of these pollutants, according to U.S. benchmarks, therefore, the long-term health impact of these pollutants should be a serious concern for all, including policymakers, clinicians and patients

לפי הערכת ארגון הבריאות העולמי כשבעה מיליון מקרי מוות בעולם מדי שנה נקשרים לזיהום אוויר.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s