אסטרוגן·ביספינול איי - BPA·בריאות העצם·בריחת סידן - osteoporosis·דיוקסין·הדברה - גלייפוסט·כבד - הגנה וניקוי·מנופאוזה - גיל המעבר·משבשי אותות אנדוקריניים (EDC's)·סרטן השד·סרטן ומניעה·סרטן לבלב·סרטן מעי גס·סרטן ערמונית·סרטן צוואר הרחם - HPV·פיטואסטרוגן·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

אסטרוגן – פיטואסטרוגן

אסטרוגן – ההורמון הנקבי, למרות שקיים במידה נמוכה גם בזכרים. האסטרוגנים מעורבים בהתפתחות ובתפקוד מערכת הרבייה, מערכת השלד, המערכת הקרדיווסקולרית, והמערכת הנוירואנדוקרינית.
3 סוגים עיקריים של אסטרוגן:
1. אסטרון (E1) – הצורה השכיחה ביותר בתקופת 'גיל המעבר'.
מיוצר בעיקר על ידי תאי הכבד ותאי שומן. תאי הכבד ותאי השומן הם גם אלה שנוטים לצבור גם טוקסינים דמויי אסטרוגן, דבר שעלול ליצור שינויים באסטרון המיוצר בהם ויכול לעודד מחלות.
הטוקסינים כוללים: atrazine (קוטל עשבים), אנדוסולפאן (הדברה של פירות וירקות), PBB (חומר מונע דלקות במוצרי פלסטיק), פתלטים (מתעשיית הפלסטיק), ביספיניול A וביספינול S (מתעשיית הפלסטיק), דיוקסין (תעשייתיות המתכות, נייר, הדברה), פרבנים (קוסמטיקה).
2. אסטרדיול (E2) – מיוצר בעיקר בשחלות.
משפיע על אנרגיה, שינה, חשק מיני, בריאות העצם, עור ושיער, מערכת עיכול ווגינה. 
כשהוא בחסר יש נפילה של רמות סרוטונין, דבר שמתאזן על ידי הורמוני האדרנל. אך במצבים של סטרס כרוני ו/או חולשת אדרנל, זה ישפיע על המצב הנפשי (דיכאון, עייפות, ליבידו, בעיות שינה וחרדות).
זהו ההורמון שבעודף מעלה סיכון לסרטן השד, רחם ושחלות.
3. אסטריול (E3) – מיוצר על ידי תאי הכבד והשד, ובזמן ההריון על ידי השלייה.
סוג זה של אסטרוגן הוא העדין ביותר, עם זאת עדינותו היא גם עוצמתו, כי הוא יודע להפחית פקטורי גדילה של התא ושל שאר סוגי האסטרוגנים. הוא מקטין את הפעילות האגרסיבית של האסטרדיול ומגן גם מפני היווצרות תאי סרטן השד בזמן קרינת רדיו.

בדיקת 3 האסטרוגנים הללו יכולה להיות כלי מנבא להופעה של סרטן שד – EQ- Estrogen Quotient
הנוסחא היא: (Total E3/Total E1+Total E2) כאשר תוצאה מעל 1.5 נחשבת לטובה גם לסרטן וגם למחלות אוטואימוניות כמו טרשת נפוצה.
ברפואה המודרנית עיקר תשומת הלב הטיפולית מופנית לכיוון E1 ו- E2 בזמן ש- E3 הוא זה שבאמת עושה את כל ההבדל על ידי איזון המערכת.
למעשה יש דמיון רב בינו לבין פיטואסטרוגנים שמקורם מהצומח כמו סויה, אדממה, פשתן ורימון. בכך שהשפעתו ההורמונאלית מאוד נמוכה, ועדין מתחרה איתם על הקולטנים של האסטרוגן ומונע את הנזקים, בעיקר של האסטרדיול. 
אז מה עושים כאשר התוצאה של EQ נמוכה מאוד (פחות מ-1 זו כבר סכנה בריאותית)?
מומלץ לעבור תהליך של ניקוי רעלים במיוחד כנגד אלה שציינתי מהתעשייה המזהמת, שמשפיעים על המערך ההורמונאלי. את חלק מהדרכים ציינתי כבר כאן:
תזונה שמכילה יותר סיבים. להמנע מסוכר מעובד ופחמימות פשוטות.
ניתן להעזר בפיטואסטרוגנים (איזופלבונים וליגננים) מהמזון, שנלחמים על הרצפטורים של האסטרוגן ובכך מורידים קליטה של E1 ו- E2 ומפחיתים סיכון להיווצרות סרטן. רצ"ב מטה רשימת מוצרים המכילים פיטואסטרוגנים…
מפחדים מפיטואסטרוגנים?

הם טובים במניעת בריחת סידן.
הגנה מפני טרשת נפוצה.

הם יכולים להועיל לכל סוגי הסרטן שקשורים לאיברים עם רצפטורים לאסטרוגן:

באופן כללי
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27231938
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28734166
שד
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17374837
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19221874
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17234721
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19895476
רחם
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16171852
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23229410
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17291540
כבד
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23621233
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28950682
פרוסטטה
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19638505
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15087261
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18339885
סרטן אנדומטריום
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16598814
לבלב
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15040033
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16284950
מעי גס
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14704314
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27255553
שלפוחית
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16452247
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26005633
ריאות
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27602162

*** תוספת מרץ 22
מחקר שפורסם במרץ 22 בכתב העת Plants מצא שמולסת סויה ושורש קודזו המכילים איזופלבונואידים (פיטואסטרוגנים) בעלי פעילות נוגדת חמצון וציטוטוקסית גבוהה ויכולים לעזור להילחם בסרטן.
האיזופלבונואידים מחקים את פעולת ההורמון האנושי אסטרוגן. ובכך הם עוזרים לקשור ולהסיר רדיקלים חופשיים מהגוף, אשר גורמים נזק לתאים ומשבשים את תפקודי מערכת החיסון. זה, בתורו, מוביל למחלות שונות, כולל היווצרות גידולים סרטניים.
החוקרים מציינים שאיזופלבונים המצויים בצמחים יעילים נגד מבני גידול צפופים המשפיעים על איברים פנימיים אנושיים. לדוגמה, תמצית סויה יעילה ביותר נגד גרורות ותאי גידול ממאירים המתפתחים בשרירים (רבדומיוסרקומה), בעוד שאיזופלבונים משורשי קודזו הראו השפעה אנטי-סרטנית טובה נגד סרטן המוח (גליובלסטומה מולטיפורמה) וסרטן העצמות ורקמות החיבור (אוסטאוסרקומה).
לסוגי הסרטן שנחקרו יש רמה גבוהה של גרורות והם עמידים למשטרי טיפול. הם מסוכנים במיוחד לילדים: כ-40% ממקרי הסרטן בילדים הם מסוגים אלו של סרטן. כימותרפיה והקרנות מסייעים רק ב-50% מהמקרים, ב-50% הנוספים התאים הסרטניים ממשיכים לשלוח גרורות, ובגוף הילדים התאים גדלים מהר יותר מאשר אצל מבוגרים. בנוסף, מציינים החוקרים שטיפול בקרינה רעיל מאוד, במיוחד לילדים. לפיכך, יש צורך בפיתוח אסטרטגיות חדשניות שיכולות לעכב את הצמיחה של תאי גידול ללא תופעות לוואי, ולכן תמציות צמחים מהוות אלטרנטיבה לטיפול תרופתי מסורתי.
החוקרים קבעו שהאיזופלבונים הפעילים ביותר בשתי תמציות הצמחים היו דידזאין וגניסטין, המגנים על רקמת העצם. נמצאו גם פואררין, פורמונוטין וביוכנין A.

להלן רשימה של 50 מזונות שמכילים פיטואסטרוגנים

They didn’t measure sesame seed lignans (i.e. sesamin)For that reason, it ranks #10 on their list. However if you added in the sesamin content, sesame would really rank at #2

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s