FDA/CDC/WHO·הון שלטון ומדיניות הבריאות·חומרים אורגניים מופלרים (PFAs)·מעכבי בעירה- OPE/PBDE·משבשי אותות אנדוקריניים (EDC's)·סרטן ומניעה·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

חומרים אורגניים מופלרים (PFAs)

חומרים אורגניים מופלרים (PFAs) – פוליפלואורואלקילים. הם כ-9,000 תרכובות המשמשות החל משנות ה-40 במאה ה-20 לייצור מוצרים עמידים בפני מים, כתמים או חום. מכיוון שהם כה יעילים, הכימיקלים משמשים בעשרות תעשיות למשל בתעשיית המזון המהיר, לדוגמה הקרטונים בהם שמים את הצ'יפס וכן בציפויי טפלון של כלי בישול שלא יהיו דביקים. כמו כן הם נמצאים באלפי מוצרי צריכה יומיומיים כגון מגיני כתמים, שטיחים ונעליים. יצרני הטקסטיל משתמשים בהם לייצור ביגוד נושם ועמיד למים (כמו בד הגורטקס). הם נמצאים גם במוצרי קוסמטיקה ברשתות הפארם, קצף כיבוי אש. בציפויים של חוטי חשמל, בצבעים, בחומרי פוליש ובדבקים.

PFAS, or per- and polyfluoroalkyl substances, are a class of about 9,000 compounds used to make products water-, stain- or heat-resistant. the chemicals are used across dozens of industries and are in thousands of everyday consumer products such as stain guards, carpeting and shoes. Textile manufacturers use them to produce waterproof clothing, and they are used in floor waxes, nonstick cookware, food packaging, cosmetics, firefighting foam and much more.. They have been used since the 1940s in food packaging, water-resistant fabrics, non-stick products, pizza boxes, paints, firefighting foams and more

איפה עוד נמצא החומר הזה שרבים משתמשים בו למטרת היגיינת הפה (כלומר הוא גם נכנס ישירות למערכת העיכול שלנו)?
חוט דנטלי
מאושר על ידי ה- FDA!!!
https://www.eurekalert.org/pub_re…/2019-01/ssi-dfa010819.php

PFAS מכונים "כימיקלים לנצח" מכיוון שהם אינם מתפרקים באופן טבעי. הם מצטברים בבעלי חיים, כולל בני אדם, וקשורים לסרטן, מומים מולדים, מחלות כבד, מחלות בבלוטת התריס, ירידה בחסינות, הפרעה הורמונלית ועוד מגוון בעיות בריאותיות חמורות.

החומרים האלה, כמו הפלסטיק מתחילים לייצר בעיה עולמית שכן הם לא מתפרקים בכלל ונוטים להצטבר בכל מקום וגם בגוף האדם… במיוחד במי השתיה שלנו…
חוקרים מאוניברסיטת אריזונה מצאו שהחומרים האלה מצטברים במקומות בהם מים נמצאים במגע עם אוויר וזה גורם למים להיות לכודים דבר שמאט את הירידה של ה-PFA's למי התהום. מה שאומר שרוב החומר עדין באדמה והוא כמו פצצה מתקתקת… את הממצאים הם פרסמו בינואר 2020 בג'ורנל הרפואי water resources research

PFAS chemicals accumulate in places where air contacts the surface of water trapped in the soil, which significantly slows the chemicals' downward march to groundwater.
This means that the majority of PFAS are still in the soil, and they are migrating down slowly in a way similar to a ticking time bomb

***אוקטובר 20
האם מתחילים לתת חשיבות לנושא PFAs? במאמר הבא:
PFAS: These “Forever Chemicals” Are Highly Toxic, Under-Studied, and Largely Unregulated
בכנס השנתי של האגודה הגיאולוגית באמריקה 2020, קבוצה של מדענים סייע בהבאת PFAS לתשומת לב לאומית: והסביר כיצד PFAS משוחרר לסביבה, מועבר דרך מי תהום, נהר וקרקעות אל המים והמזון שלנו. חומרי PFAS מתויגים ככימיקלים לנצח, משום שיש להם קשרים כימיים חזקים. הבעיה בחומרים הללו שהם מזיקים גם ברמות מאוד נמוכות והתקנים שיש היום לא באמת מוודאים את הרמות המזהמות.
אני לא בטוח שניתן יהיה לנקות את העולם מהנזקים עד כה, כי החומרים הללו לא מתכלים לגמרי… ולכן כל מה שכתבתי בעבר על מי השתיה ומזונות מהחי ומהים מקבל משנה תוקף, כי הים סופג את רוב התעשיה הזו והחיות לא מקבלות מים מסוננים וזה מצטבר בתאי השומן שלהם ומגיע לצלחת.
מקווה שלא מעט מדי ומאוחר מדי.

*** מאי 21 – מעכבי בעירה
מחקר שפורסם באפריל 21 בג'ורנל International Journal of Environmental Research and Public Health, השווה את הרמות של תשעה כימיקלים מסוג PFAS בדם של כבאים מתנדבים לעומת רמות באוכלוסייה הכללית.
זהו המחקר הראשון המעריך את חשיפת הכבאים המתנדבים ל- PFAS, שהם כימיקלים המצטברים בגופי האדם ובסביבה ונמצאים בפריטים יומיומיים כמו אלקטרוניקה ושטיחים. PFAS נקשר למספר מצבים בריאותיים המשפיעים על הכבאים, כולל מחלות לב וכלי דם. ראיות הולכות וגדלות קשרו אותם לסרטן. הגורם העיקרי למוות בשירותי הכבאות הוא התקפי לב. הם גם לוקים ומתים מסוגים רבים של סרטן לעתים קרובות יותר מאנשים אחרים. יותר מ -95% מאוכלוסיית ארה"ב מכילה כימיקלים אלה במידה מסוימת בגופם, אך הכבאים הגבירו את החשיפה ל- PFAS באמצעות ציוד המגן שלהם וקצף כיבוי האש וחומרי הבעירה שהם נתקלים בהם ומשחררים חלקיקים, אותם ניתן לשאוף או להתיישב על הציוד והעור.

The primary cause of line-of duty death among firefighters are heart attacks. They also get and die from many types of cancer more often than other people. More than 95 percent of the U.S. population have these chemicals to some degree in their bodies, but firefighters have heightened exposure to PFAS through their protective gear and fire suppression foam and the burning materials they encounter that release particles, which can be inhaled or settle on gear and skin

המחקר סקר 135 חברים בכוחות כיבוי אש בהתנדבות בניו ג'רזי על אורח חייהם וגורמי הסיכון לסרטן והשווה עקבות של תשעה כימיקלים מסוג PFAS בדם לעומת הרמות שנרשמו באוכלוסייה הכללית בבריאות והתזונה הלאומית של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (סקר בחינות העוקב אחר מצב הבריאות של מדגם מייצג ארצי של 5,000 איש מדי שנה). למרות שיש יותר מ -4,000 כימיקלים של PFAS, המחקר בדק את תשעת הכימיקלים ש- CDC עקב אחריהם הכי הרבה זמן ונראים לרוב בקרב האוכלוסייה הכללית.
החוקרים מצאו כי רמות שניים מהכימיקלים שנחקרו – חומצה פרפלואודודקאנואית (PFDoA) וחומצה פרפלואורודקנואית (PFDA) – היו גבוהות יותר בקרב כבאים מתנדבים, כאשר רמות גבוהות של PFDoA נמצאו אצל 80 אחוז מכבאי האש ומעט בקרב הציבור הרחב.
רמות כימיות גבוהות יותר היו קשורות גם למספר שנות הכיבוי. וחשוב להבין שהחומרים האלה הם בלתי מתכלים ולכן הכינוי שלהם הוא "forever chemicals"

הסיכון מספר אחד של כבאי הוא ההגנה מפני האש. הכימיקלים המשמשים בקצף כיבוי אש ובגדי המגן משתמשים בכבאים יצאו לפני 40 שנה כשאנשים חשבו שהם בטוחים, והם עובדים היטב על מה שהם נועדו להגן. אבל יש צורך לעצב קצף יעיל ובגדי מגן שאינם משתמשים בכימיקלים אלה.

במחקר שפורסם ביוני 21 בג'ורנל Environmental Science & Technology Letters חוקרים מאוניברסיט נוטר-דאם בדקו יותר מ -200 מוצרי קוסמטיקה הכוללים קונסילרים, מייק-אפ, מוצרי עיניים וגבות ומוצרי שפתיים שונים. על פי המחקר, 56% מהיסודות ומוצרי העיניים, 48% ממוצרי השפתיים ו -47% מהמסקרות שנבדקו נמצאו כמכילים רמות גבוהות של פלואור, המהווה אינדיקטור לשימוש ב- PFAS במוצר.
תוצאות אלו נוגעות במיוחד כאשר לוקחים בחשבון את הסיכון לחשיפה לצרכן בשילוב עם גודל והיקף של תעשייה של מיליארדי דולרים המספקת מוצרים אלה למיליוני צרכנים מדי יום. קיים הסיכון האינדיבידואלי – אלו מוצרים שמורחים סביב העיניים והפה עם פוטנציאל ספיגה דרך העור או בצינור הדמעות, כמו גם שאיפה או בליעה אפשריים.
PFAS הוא חומר כימי שאינו מתכלה וכאשר הוא מגיע לזרם הדם, הוא נשאר שם ומצטבר. קיים גם סיכון נוסף לזיהום סביבתי הקשור בייצור וסילוק מוצרים אלה, אשר עלול להשפיע על הרבה יותר אנשים.

There's the individual risk — these are products that are applied around the eyes and mouth with the potential for absorption through the skin or at the tear duct, as well as possible inhalation or ingestion. PFAS is a persistent chemical — when it gets into the bloodstream, it stays there and accumulates. There's also the additional risk of environmental contamination associated with the manufacture and disposal of these products, which could affect many more people

עוד מציינים החוקרים:
מכיוון שהתרכובות הכימיות הללו אינן מתכלות באופן טבעי – מה שאומר בסופו של דבר הם מזהמים מי תהום במשך עשרות שנים לאחר שחרורם לסביבה.
מחקרים מקשרים את PFAS לסרטן כליה, סרטן האשכים, יתר לחץ דם, מחלת בלוטת התריס, משקל לידה נמוך ורעילות חיסונית אצל ילדים.
מה שמדאיג יותר את החוקרים הוא ש -29 מוצרים עם ריכוזי PFAS גבוהים נמצאו מכילים בין 4-13 שונים ורק אחד מהפריטים הללו שנבדקו רשם PFAS כמרכיב בתווית המוצר.

***תוספת אוגוסט 21
חוקרים מאוניברסיטת רוד איילנד והמכון Green Science Policy Institute בדקו אוויר פנימי ב-20 אתרים. את הממצאים שלהם פרסמו באוגוסט 21 בג'ורנל Environmental Science & Technology
החוקרים גילו את "הכימיקלים הנצחיים" (PFAS) ב-17 מיקומים. נמצאו רמות גבוהות במיוחד בכמה כיתות גנים, חדרי האספקה ​​של חנות בגדים, משרדים, מספר כיתות אוניברסיטאיות, מעבדות אוניברסיטאיות ומעלית.
המומחים ראו בעבר כי מזון ומים הם שני המסלולים העיקריים שבהם בני אדם נחשפים ל-PFAS, אך מחברי המחקר מציינים כי בני אדם רבים מבלים כ-90% מהזמן שלהם בתוך הבית. והממצאים מצביעים על כך שנשימת הכימיקלים מייצגת כשליש ממסלולי החשיפה.
המחקר הזה מצא למשל שגננות ככל הנראה נחשפו ליותר PFAS על ידי נשימתם מאשר על ידי בליעת התרכובות.
כמו כן בלט במחקר הזה סוג PFAS הרשום כ-6:2 FTOH, ומשמש למשל בשעוות רצפה, הגנה כנגד כתמים ובאריזות מזון. בעבר טענו כי הוא נחשב בטוח, אך בחודש מאי 21 התגלו מסמכים כי שני יצרני PFAS גדולים ביצעו מחקרים מוסתרים שהראו כי התרכובות רעילות מאוד במינונים נמוכים בחיות מעבדה ונשארות בגופם של בעלי חיים הרבה יותר זמן ממה שהיה ידוע בעבר. וזה הוסתר במשך שנים.

Chemical giants DuPont and Daikin knew the dangers of a PFAS compound widely used in food packaging since 2010, but hid them from the public and the Food and Drug Administration (FDA). The chemicals, called 6:2 FTOH, are now linked to a range of serious health issues, and Americans are still being exposed to them in greaseproof pizza boxes, carryout containers, fast-food wrappers, and paperboard packaging. The companies initially told the FDA that the compounds were safer and less likely to accumulate in humans than older types of PFAS, also known as “forever chemicals” and submitted internal studies to support that claim. But Daikin withheld a 2009 study that indicated toxicity to lab rats’ livers and kidneys, while DuPont in 2012 did not alert the FDA or public to new internal data that indicated that the chemical stays in animals’ bodies for much longer than initially thought.
https://www.theguardian.com/environment/2021/may/12/chemical-giants-hid-dangers-pfas-forever-chemicals-food-packaging-dupont

וזה למעשה מצביע על 2 מחדלים:
הסתרה של ראיות מדעיות על רעילות החומר והמשך השימוש בו.
ה-FDA מסתמך בלבד על המידע הנשלח מהחברות/ יצרניות ולא בוחן את הדברים בעצמו.

המחקר החדש מצא גם רמות גבוהות של חומר נוסף המכונה 8: 2 FTOH, סוג של תרכובת שיצרני ה-PFAS הגדולים בארה"ב טענו שהפסיקו את הייצור מכיוון שהיא כה מסוכנת. נוכחותו מצביעה על כך שלא כל החברות הורידו אותו, או שהוא נמצא במוצרים המיוצרים במדינות שבהן הכימיקל לא הופסק.

אחד החוקרים הראשיים אמר שזו סיבה מספיק טובה לסגור את הברז על ייצור PFAS והשימוש בו.

To me, this is one more reason to turn off the tap on PFAS production and use

זה דגל אדום! איך מוצרים כאלה נמצאים בכלל בשוק ללא סימן והסבר על רכיבים שידועים כמזיקים?! מי הם הרגולטורים שלא עושים את עבודם בשמירה על בריאות הציבור ובסימון חומרים מסוכנים?

*** תוספת ספטמבר 21
חשיפה ל- PFAS יכולה להשפיע על היכולת של נשים להניק

*** תוספת אוקטובר 21
ביוני 20 היתה ועידה וירטואלית, שאורגה על ידי המכון לקידום מדעי המזון והתזונה. בועידה השתתפו מדענים, מהנדסים ואנשי מקצוע בתחום הרגולציה ממוסדות ציבוריים, פרטיים ואקדמיים. הועידה התייחסה לפערים המדעיים במסלולי החשיפה, הגילוי והכימות של PFAS במזון. הדוברים ציינו גם כי בהתבסס על נתונים מוגבלים עד כה, מעט PFAS מזוהה במזון. ובמילים אחרות לא עושים הרבה אם בכלל!
מתוך הועידה יצא מאמר מסקר שפורסם באוקטובר 21 בג'ורנל Trends in Food Science & Technology ובו מציינים החוקרים שכל העדויות מצביעות על כך שחשיפה לרמות גבוהות יכולה להוביל להשפעות בריאותיות שליליות על בני אדם ומינים אחרים של בעלי חיים, והמחקר מדגיש את הצורך בדרכים חדשות למדידה וחקר החשיפות לכימיקלים סינתטיים אלה ממקורות שונים, כולל ואולי במיוחד במזון.

החוקרים מציגים את מכלול הדרכים שחומרים בעייתיים אלה שלא מתכלים מגיעים לבני אדם.

החוקרים מסכמים עם 2 מסקנות שלמעשה מראות לנו את הכשל בבדיקות בטיחות ורעילות החומרים, שמאושרים על ידי הרגולטורים להגשה עם האוכל.
מערך הנתונים הטוקסיקולוגי ל- PFHxA אינו מתאים להערכת הסיכונים הכרוכים בחשיפה ל-FTOH 6:2, שנמצא גם הרבה יותר רעיל ממנו ובכך נוצר מצג שווא של הערכת רעילות נמוכה מהמציאות.
כלומר עצם ההשוואה בין רעלים לקביעת רמות רעילות היא בעייתית (ואני מוסיף בלשון המעטה).

Two conclusions can be drawn from this analysis. First, the toxicological dataset for PFHxA is not appropriate to assess the hazards associated with 6:2 FTOH exposure. This conclusion is based on quantitative and qualitative differences in effects on liver and kidneys between rats administered 6:2 FTOH versus rats administered PFHxA/NaPFHx. This conclusion is also based on the biopersistence of 5:3 acid versus rapid elimination of PFHxA.
The second conclusion is that the toxicological profile of 6:2 FTOH indicates that it is significantly more toxic than PFHxA. Thus, the use of toxicological studies conducted on PFHxA for risk assessment of 6:2 FTOH may underestimate the human health risk associated with a given daily 6:2 FTOH exposure and fail to capture all apical effects.

*** תוספת נובמבר 21
הקשר בין חומרים אורגניים מופלרים (PFAs) בתחילת ההריון ביחס לתתי סוגים של רעלת הריון.
חומרים אורגנים מופלרים (PFA's) יחד עם תזונה מערבית מקדמים סרטן ערמונית.

*** תוספת דצמבר 21
שימוש במוצרי טיפוח אישי במהלך ההריון ובאופן כללי עלול להשפיע על רמות ההורמונים האימהיים

*** תוספת ינואר 22
התרסיסים והמטליות נגד ערפול שאנשים רבים משתמשים בהם כדי למנוע התעבות על משקפי הראייה שלהם כאשר הם לובשים מסכה או מגן פנים עשויים להכיל רמות גבוהות של PFAS, כך עולה ממחקר שפורסם בינואר 21 בג'ורנל Environmental Science & Technology בראשות אוניברסיטת דיוק.

החוקרים בדקו ארבעה תרסיסים נגד ערפול וחמש מטליות נגד ערפול בדירוג הגבוה ביותר שנמכרו באמזון. הם מצאו שכל תשעת המוצרים הכילו פלואורטלומרים אלכוהולי (FTOHs) ופלואורטלומרים אתתוקסילטים (FTEOs), שני סוגים של PFAS שנמצאו ברובם מתחת לרדאר המדעי עד כה.
החוקרים ציינו שהבדיקות מראות שהתרסיסים מכילים עד 20.7 מיליגרם של PFAS למיליליטר תמיסה, שזה ריכוז די גבוה. מכיוון ש-FTOHs ו-FTEOs זכו למחקר קטן יחסית, מדענים עדיין לא יודעים אילו סיכונים בריאותיים הם עלולים להוות, אך מחקרים מראים שברגע ש-FTOHs נשאפו או נספגו דרך העור, הם עלולים להתפרק בגוף ל-PFOA או חומרים אחרים של PFAS ארוכי חיים הידועים כרעילים. בנוסף, ה-FTEOs המשמשים בכל ארבע תערובות הריסוס שנותחו במחקר החדש הפגינו רעילות משמעותית של שינוי תאים והפיכה לתאי שומן בבדיקות מעבדה.

Our tests show the sprays contain up to 20.7 milligrams of PFAS per milliliter of solution, which is a pretty high concentration. Because FTOHs and FTEOs have received relatively little study, scientists don’t yet know what health risks they might pose, but research suggests that once FTOHs have been inhaled or absorbed through the skin, they could break down in the body to PFOA or other long-lived PFAS substances that are known to be toxic. Additionally, the FTEOs used in all four spray mixtures that were analyzed in the new study exhibited significant cell-altering toxicity and conversion to fat cells in lab tests

החוקרים מוסיפים שריסוס אחד מהבקבוקים האלה היה חושף את האדם לרמות הגבוהות בכמה סדרי גודל ממה שהיית מקבל משתייה של ליטר מים, שמכיל PFAS בגבול הבריאות הנוכחי של EPA לצריכה בטוחה, שהוא 70 ננוגרם לליטר.

If we were to assume that FTOHs and FTEOs have similar toxicity to PFOA and PFOS, then one spray from these bottles would expose you to PFAS at levels that are several orders of magnitude higher than you’d receive from drinking a liter of water that contains PFAS at the current EPA health advisory limit for safe consumption, which is 70 nanograms per liter

זה מאוד הטריד את פרופסור הת'ר סטייפלטון , שיזמה את המחקר לאחר שבדקה את תווית המרכיבים על בקבוק ספריי נגד ערפול שרכשה עבור בתה בת ה-9. היא גם הביעה דאגה גדולה לצוות הרפואי שמשתמש בספריי כדי שיוכל לעזור למטופלים כאשר הוא עם מסכה על הפנים והמשקפיים עולים באדים, מה שאולי מונע הדבקה מהוירוס, אבל חושף אותם לסיכון אחר.
ומגיע להם לדעת מה יש במוצרים שהם משתמשים בהם.

"It’s disturbing to think that products people have been using on a daily basis to help keep themselves safe during the COVID pandemic may be exposing them to a different risk,” said Heather Stapleton, the Ronie-Richele Garcia-Jones Distinguished Professor of environmental chemistry and health at Duke, who initiated the study after reviewing the ingredient label on a bottle of anti-fogging spray she purchased for her 9-year-old daughter

סטייפלטו התפלאה וציינה שלמרבה האירוניה, המוצר פורסם כבטוח ולא רעיל וההנחיה שבו היא שיש לרסס על המשקפיים ולהשתמש באצבעות כדי לשפשף את זה מסביב.

“Ironically, it was advertised as safe and nontoxic,. It said to spray it on your glasses and use your fingers to rub it around.

*** אני לא יודע אם אני הייתי משתמש במילה אירוני, כי כבר הבנו שחומרים מאושרים כבטוחים הרבה לפני שנבדקו באמת

סטייפלטו גם אמרה שבאף אחד משמונה המוצרים האחרים שנבדקו לא היה רשום את המרכיבים שלהם, מה שהופך את זה כמעט בלתי אפשרי לדעת אם הם מכילים כימיקלים מזיקים עד שהם נותחו באמצעות ספקטרומטריית מסה ברזולוציה גבוהה במעבדת המחקר שלה.

None of the other eight products tested even listed their ingredients, she added, making it next to impossible to tell if they contained potentially harmful chemicals until they were analyzed using high-resolution mass spectrometry in her research laboratory
https://nicholas.duke.edu/news/high-levels-pfas-found-anti-fogging-sprays-and-cloths

יש עוד דרך ארוכה עד שיוכח קשר בין חומרים אלה לבעיות בריאותיות, ועד אז הם ימשיכו להיות משומשים וכשאדם יחלה, יגידו לו שזה גנטי או כל תירוץ אחר.

*** תוספת פברואר 22
חשיפה לתערובות כימיות במהלך ההריון משנה את התפתחות המוח של העובר

*** תוספת אפריל 22
חשיפה לקבוצה של 'כימיקלים נצחיים' המצויים במוצרי צריכה יומיומיים מעלים סיכון לסוכרת בנשים.
'כימיקלים נצחיים' (PFAS) נקשרו לפגיעה בכבד וככל הנראה גם לכבד שומני.

*** תוספת מאי 22
סוכנויות הבריאות מקטינות את ההשלכות הבריאותיות של PFAS

זה מעצבן!!!
כל הזיהום הזה בכל חלקה טובה…
איפה ארגוני הבריאות?!
איפה ארגוני איכות הסביבה?!
הון שלטון = זיהום סביבה ומחלות!!!

מאמרים קשורים נוספים:
דוח חדש ומפורט במיוחד על השלכות תעשיית הפלסטיק על בריאות הציבור לדורות.
תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינולוגית (EDC's) – והקשר לסיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19.
מאות כימיקלים זוהו כגורמי סיכון לסרטן השד – EDC's.

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s