אופיאטיים·בריאות הנפש·כאבים·שמנים אתריים

ארומתרפיה יכולה להפחית את השימוש באופיואידים לאחר ניתוח

כאשר אדם נכנס לניתוח, למשל החלפת מפרק ירך, הוא חווה חרדה.
אחרי ניתוחים כאלה החולה חווה כאבים ומפלס חרדה גבוה, רמות הכאב עולות ויחד איתם גם השימוש במשככי כאבים במיוחד מסוג אופיאטיים, להם התמכרות גבוהה וסיכון גדול למוות משימוש יתר.
מקרי המוות של מנת יתר של סמים הכוללים אופיואידים גדלו יותר מפי שישה מאז 1999 בארה"ב וכמעט 600,000 אנשים בארה"ב ובקנדה מתו ממנת יתר של אופיואידים במהלך שני העשורים האחרונים. כמו כן מעריכים כי ללא התערבות דחופה, לרבות רפורמה במדיניות בריאות הציבור ותקנות תאגיד מחמירות, יהיו עוד 1.2 מיליון מקרי מוות מאופיואידים בצפון אמריקה עד 2029[1].

ארומתרפיה מפחיתה את השימוש באופיואידים לאחר ניתוח בחצי, בחולים עם החלפת מפרק ירך חרדים לפני ניתוחם, כך עולה ממחקר ראשוני חדש שיוצג בתחילת יוני 22 במפגש השנתי של האגודה האירופית להרדמה וטיפול נמרץ (ESAIC) במילאנו, איטליה.

שמנים אתריים – סגולות מרפאות

המחברים מציינים שמחקרים קודמים הראו כי חרדה, דיכאון וקטסטרופה (מטופלים המאמינים שהם הולכים למות במהלך הניתוח) מגבירים את הכאב שלאחר הניתוח ואת השימוש באופיואידים בעד 50%.
כמו כן השימוש בשמנים אתריים כדי לשפר את הרווחה, נמצא בשימוש כבר אלפי שנים ומספר מחקרים עדכניים מצאו כי ארומתרפיה לבנדר ונענע, במיוחד, יכולים להפחית חרדה[2].
מחקר זה, של פרופסור Jacques Chelly ועמיתיו במחלקה להרדמה, אוניברסיטת פיטסבורג, הוא אחד הראשונים שהשתמשו בתכנון אקראי מבוקר פלצבו כדי לבדוק האם ארומתרפיה מפחיתה חרדה.
מאז ינואר 2020, חולים שעברו החלפות מפרק ירך ראשוניות בבית החולים UPMC והסכימו לקחת חלק במחקר, מילאו סקר מבוקר לאיתור חרדה (PROMIS Emotional Distress – Anxiety – Short Form 8a).
עד היום נבדקו יותר מ-350 חולים בדרך זו.
אלו שנמצאו כבעלי רמת חרדה בינונית ומעלה נרשמו למחקר, המתמשך ומטרתו לרשום 60 מטופלים.
המשתתפים מחולקים אקראית לטיפול פעיל (ארומתרפיה) או לקבוצת פלצבו. לקבוצת הטיפול הפעיל ניתנת מדבקה דביקה (aromatab) המשחררת לאט שמנים אתריים (לבנדר ומנטה) כשהם מודבקים על בגדים, עור או חלוק בית חולים, לפחות שעה לפני הניתוח.
המדבקות מוחלפות כל 12 שעות ומולבשות במשך 72 שעות לאחר הניתוח.
אלו בקבוצת הפלצבו מקבלים מדבקה אשר פולטת שמן שקדים מתוק.
רמות של חרדה, דיכאון, קטסטרופה, כאב וצריכת אופיואידים מתועדות במהלך המחקר.
נתונים ראשוניים על 25 המשתתפים הראשונים (גיל ממוצע 60.6 שנים, 13 גברים ו-12 נשים) מוצגים כאן. התוצאה העיקרית היא השפעת ארומתרפיה על חרדה 48 שעות לאחר הניתוח.
מהמצאים הראשוניים נראה כי ציון החרדה הבסיסי (טרום ניתוח) היה דומה בשתי הקבוצות (23.5 בקבוצת ארומתרפיה לעומת 22.9 בקבוצת הפלצבו).
48 שעות לאחר הניתוח, ציון החרדה ירד בשתי הקבוצות אך הירידה הייתה גדולה יותר בקבוצת הארומתרפיה (ציון חרדה של 13.5 בקבוצת ארומתרפיה לעומת 16.2 בקבוצת הפלצבו).
כמו כן השימוש הכולל באופיואידים ב-48 השעות הראשונות לאחר הניתוח היה נמוך ב-50% בקבוצת הארומתרפיה (12 OME) מאשר בקבוצת הפלצבו (24.75 OME).
*** OME הוא מדד המאפשר השוואה בין תרופות ושיטות מתן שונות של אופיאטים.

החוקרים סיכמו: שהתוצאות שלהם מצביעות על כך שעל ידי שליטה בחרדה, ארומתרפיה יכולה לעזור לשלוט בכאב ולהפחית צריכת אופיואידים. זה חשוב, לאור התפקיד המבוסס של השימוש באופיואידים בחולים כירורגיים במשבר האופיואידים הכולל בארה"ב.
וכמו כן שארומתרפיה היא טכניקה פשוטה וחסכונית שיכולה למזער את השפעת החרדה על כאב לאחר ניתוח וצריכת אופיואידים.

Our results suggest that, by controlling anxiety, aromatherapy can help control pain and reduce opioid consumption. This is important, given the established role of the use of opioids in surgical patients in the overall opioid crisis in the US
Aromatherapy is a simple and cost-effective technique which can minimize the impact of anxiety on post-operative pain and opioid consumption
https://www.eurekalert.org/news-releases/954595

מנגנון פעולה אפשרי אחד של ארומתרפיה הוא באמצעות המערכת הלימבית, מבנה מוחי הידוע כמווסת כאב, רגשות וחרדה.

מוזמנים לקרוא גם: "מחסור בויטמין די (שמש) עשוי להגביר את התלות באופיאטיים"

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s