COPD·הדברה - אורגנופוספאטים·הדברה - אינדזיפלם·הדברה - גלייפוסט·הדברה - דיקמבה·הדברה - הקסניזון·הדברה - טריקלופיר·הדברה - ניאוניקוטינואיד·הדברה - פאראקוואט·הדברה אטרזין·הדברה פירטרואידים·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

חשיפה לחומרי הדברה נקשרה למחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) היא מחלה שפוגעת בתפקוד הריאות, בנשימה ובאספקת החמצן לגוף.
תסמינים נפוצים:

  • קוצר נשימה במאמץ, ובשלבים מתקדמים גם במנוחה.
  • שיעול עם או בלי ליחה.
  • לחץ בחזה.
  • עייפות כרונית.
  • אובדן משקל ניכר.
  • יתר לחץ דם ריאתי.
  • זיהומים חוזרים בדרכי האוויר ובריאות.
  • דיכאון.
  • במצבים קיצוניים יותר כמו אמפיזמה יש גם בעיה בפינוי הפחמן הדו חמצני שגורם גם להפרעות נוירולוגיות ובעיות לב. 


אומרים שזו מחלה שמקורה בחשיפה למזהמים נשימתיים במיוחד עישון וזיהום אוויר.

במחקר מבוסס אוכלוסיה גדול שפורסם בינואר 22 בג'ורנל Thorax מצאו החוקרים שחשיפה לאורך החיים של חומרי הדברה בעבודה קשורה לסיכון מוגבר ל-COPD.
החוקרים מציינים שהממצאים אינם תלויים בגורמי סיכון מרכזיים ל-COPD כמו עישון ואסטמה.
החוקרים מעריכים שכ-14% מכל המקרים הללו קשורים לעבודה.
החוקרים אומרים שזה מאתגר לאתר לאילו משרות ורמות חשיפה עשויות להיות ההשפעה הגדולה ביותר בגלל הצורך לכלול מספר מספק של משתתפים, עם היסטוריית תעסוקה מלאה, ומעקב לאורך זמן מספיק ארוך.
ולטענתפ הם הצליחו לעקוף את הקשיים הללו על ידי הסתמכות על נתונים מה-Biobank של בריטניה, מחקר גדול המבוסס על אוכלוסייה של למעלה מחצי מיליון גברים ונשים שגויסו בין השנים 2006 ל-2010 ברחבי בריטניה.
בכניסה לביובנק הבריטי נאספו נתונים אישיים, כולל גיל, מין, היסטוריית עישון לכל החיים, תעסוקה נוכחית ואסטמה שאובחנה על ידי רופא, וננקטו מדידות של בריאות גופנית.
מדידות אלו כללו ספירומטריה (בדיקת תפקודי ריאות המודדת את כמות ו/או מהירות האוויר שניתן לנשום פנימה והחוצה בנשימה מאולצת אחת).
מבין 502,649 המשתתפים שסיפקו את מלוא הנתונים האישיים, 457,282 (91%) ניגשו גם למבחן הספירומטריה.
היסטוריית העבודה של משתתפים אלה נאספו וקודדו באמצעות OSCAR, כלי מבוסס אינטרנט מאומת, המשמש לקטגוריית עבודה בתשלום לתקופה מינימלית של 6 חודשים. ומטריצת חשיפה לעבודה שימשה לשלוש רמות חשיפה מ-0 (ללא) ל-1 (נמוכה) ול-2 (גבוהה) למזהמים (סוכנים) אפשריים החל מאבק ביולוגי, אבק מינרלי, גזים ואדים, קוטלי עשבים, קוטלי חרקים, קוטלי פטריות, ממיסים ארומטיים, ממיסים כלוריים, ממיסים אחרים ומתכות.
כדי לכלול את כל החומרים הללו, הניתוח הסופי התבסס על 94,514 אנשים שעבורם היו נתונים מלאים, בדיקות תפקודי ריאות באיכות טובה והיסטוריה מלאה של עבודה ועישון.
רוב המשתתפים מעולם לא עישנו (55,574; 59%) ורק מעטים היו מעשנים נוכחיים (5298; 5.5%). כ-11% מהמשתתפים אובחנו עם אסתמה. השכיחות של COPD, שזוהתה על ידי ספירומטריה, הייתה 8%, המקבילה ל-7603 מקרים.
החוקרים מציינים שבאופן לא מפתיע, השכיחות של COPD הייתה גבוהה יותר בקרב מעשנים בהווה (17%) מאשר בקרב מעשנים לשעבר (9%) ולכאלה שמעולם לא עישנו (7%).
מעט משתתפים יחסית נחשפו לחומרי הדברה בלבד במהלך עבודתם: קצת יותר מ-4% בקרב אלו עם COPD ו-3.5% בקרב אלו ללא. אבל כמעט מחצית מאלה עם (48%) וללא (47%) COPD נחשפו לתערובת של מספר גורמים. יש לציין שרוב האנשים נחשפו רק לרמות נמוכות של סוכנים במהלך הקריירה שלהם.

לאחר התחשבות בגורמים בעלי פוטנציאל השפעה, החוקרים קבעו שחשיפה של חומרי הדברה במקום העבודה בכל נקודה הייתה קשורה לסיכון מוגבר של 13% ל-COPD, בעוד שחשיפה מצטברת גבוהה (שילוב של עוצמת ומשך החשיפה) הייתה קשורה לסיכון מוגבר של 32%.
הנתונים הללו גם אושרו לאחר חשיפה בו-זמנית לגורמים אחרים ובניתוחים נוספים שהוגבלו לאלה שמעולם לא אובחנו עם אסתמה ולאלו שמעולם לא עישנו וקשרים ליניאריים חיוביים נצפו עבור כל מדדי החשיפה (עוצמה, הצטברות ומשך זמן).
החוקרים לא ראו סיכון מוגבר ל-COPD עבור אף אחד מהגורמים האחרים במטריצת החשיפה לעבודה, כולל אבק ומתכות.

החוקרים מסכמים: במחקר המבוסס על אוכלוסייה גדולה, חשיפה תעסוקתית לחומרי הדברה הייתה קשורה לסיכון ל-COPD. אסטרטגיות מניעה ממוקדות עבור עובדים שנחשפו לחומרי הדברה יכולות למנוע את עומס ה-COPD הנלווה.

In a large population-based study, occupational exposure to pesticides was associated with risk of COPD. Focused preventive strategies for workers exposed to pesticides can prevent the associated COPD burden
https://www.eurekalert.org/news-releases/940899

ראינו בפוסט: "תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינולוגית (EDC's) – והקשר לסיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19" בינהם נמצאים גם חומרי הדברה, קשר למחלות ריאה ולזיהומים חוזרים.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s