מחלות לב וכלי דם·נוגדי חמצון·סטרס - מתחים·שבץ מוחי·שוקולד - קקאו

האם שתיית קקאו יכולה להגן על כלי הדם והלב כשנמצאים בסטרס?

פלבנולים הנמצאים במגוון של פירות וירקות, תה ירוק וקקאו, ידועים כמונעים פגיעות בכלי דם ובתאים באופן כללי, עקב עקה חמצונית (רדיקלים חופשיים), שחלקם נוצרים עקב חשיפה למזהמים תעשייתיים וחלק מיוצרים במצבים של סטרס.

מתח/ סטרס ידוע כמשפיע על המצב הפיזיולוגי גם אם מדובר במשהו אקוטי וגם אם מדובר באירוע מתמשך.
לחץ נפשי גורם לעלייה מיידית בקצב הלב ולחץ הדם (BP) אצל מבוגרים בריאים ומביא גם לפגיעות זמניות בתפקוד העורקים גם לאחר שהלחץ פסק.
מחקרים קודמים הראו כי גם מצבים בודדים של סטרס מגבירים את הסיכון לאירועים קרדיווסקולריים חריפים וההשפעה של לחץ על כלי הדם נמצאה כתורמת לאירועי לב וכלי דם הנגרמים על ידי לחץ זה.

צוות של חוקרים מאוניברסיטת ברמינגהאם שבאנגליה החליט לבחון את ההשפעה של משקה קקאו על אותם שינויים שמתח גורם בכלי הדם בזמן הלחץ ועד 90 דקות אחרי.
את הממצאים פרסמו במרץ 21 בג'ורנל Nutrients.
קבוצה של 30 גברים בריאים שתתה משקה קקאו עתיר פלבנולים 90 דקות לפני שביצעו משימת לחץ נפשי של שמונה דקות.
החוקרים מדדו את זרימת הדם של האמה ופעילות לב וכלי דם במנוחה ובמהלך מתח והעריכו את תפקוד כלי הדם עד 90 דקות לאחר לחץ. הם גילו שתפקוד כלי הדם נפגע פחות כאשר המשתתפים שתו קקאו עתיר פלבנול. החוקרים גילו גם כי פלבנולים משפרים את זרימת הדם בזמן לחץ.

בהתחשב שהמינון היומי שניתן להשיג באמצעות צריכת מגוון מזונות עשירים בפלבנולים – במיוחד תפוחים, ענבים שחורים, אוכמניות, דובדבנים, פטל, אגסים, קטניות, תה ירוק וקקאו לא מעובד יש לכך השלכות חשובות על אמצעים להגנה על כלי הדם של אותם אנשים הפגיעים יותר להשפעות של לחץ נפשי.

We found that drinking flavanol-rich cocoa can be an effective dietary strategy to reduce temporary impairments in endothelial function following mental stress and also improve blood flow during stressful episodes
Our findings are significant for everyday diet, given that the daily dosage administered could be achieved by consuming a variety of foods rich in flavanols – particularly apples, black grapes, blackberries, cherries, raspberries, pears, pulses, green tea and unprocessed cocoa. This has important implications for measures to protect the blood vessels of those individuals who are more vulnerable to the effects of mental stress
https://www.birmingham.ac.uk/news/latest/2021/03/cocoa-protect-heart-when-stressed.aspx

מסקנה: צריכת פלבנולים לדוגמה מקקאו לא מעובד שעה וחצי לפני לחץ (עבודה, פעילות גופנית) תמנע א הנזקים בכלי הדם

לדברים נוספים שקקאו נמצא טוב בעבורם היכנסו
לרכיבי תזונה ומזונות נוספים שחשוב לצרוך כדי לשמור על כלי הדם בריאים היכנסו
לדברים נוספים שיעילים להפגת מתחים היכנסו
לדברים נוספים שיכולים לעזור במניעת שבץ מוחי היכנסו

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s