בריאות הנפש·פרופסיה·שיער

פרופסיה מעלה סיכון לדיכאון ולאובדנות

ב-15.03.21 בתכנית פאולה וליאון דנו בין היתר על תרופה בשם פרופסיה מבית היוצר של MERK, שניתנת לגברים עם בעיות ערמונית והרבה פעמים גם לבעיות שיער (התקרחות).

מקור: https://www.mako.co.il/mako-vod-keshet/paula_and_leon-2021/VOD-6fa7837709f2871027.htm?fbclid=IwAR3s5wGrtpm0AFH7T2P2WQVUBz1d2slkDlu10LWyIR48zay68SJwoWVbIus דקות 11:44-29:30

בפברואר פרסם רויטר כתבה שמדברת על אותו סיפור. ובין היתר הוא מציג שמסמכי בית משפט מראים כי MERK ורגולטורים בארה"ב ידעו על דיווחים על התנהגויות אובדניות בקרב גברים הנוטלים את התרופה ולכן נאלצו לרשום בתופעות הלוואי גם דיכאון בשנת 2011. אך לא צוינה גם התופעה של אובדנות.
כבר בשנת 2009, MERK ידעו על יותר מ -200 דיווחים על דיכאון, כולל מחשבות אובדניות.
בין השנים 2015-2020 כמות המרשמים לתרופה עלתה יותר מפי 2 והגיעה ל-2.4 מיליון מרשמים.

גם בארץ החליטו לבדוק את הסיפור ותחקיר בתחילת החודש של "מגזין סוף השבוע של mako" חשף כי באתר הרשמי של ארגון ה-FDA האמריקאי מדווחים על למעלה מ-700 מקרים של מחשבות אובדניות ועוד 151 מקרים שהסתיימו בהתאבדות בעקבות השימוש בתרופה.

לפאנל הביאו רופא עור 30 שנה שהציג את השגותיו לגבי התופעה ושלא ניתן להוכיח סיבתיות ושמיליונים מקבלים את התרופה אז 150, שניסיון האובדנות צלח, זה לא מוכיח דבר.
מולו העלו פרופסור מומחה לאפידימיולוגיה שטען ללא צל של ספק שכל המחקרים הגדולים שנעשו בתחום מראים עליה של מאות אחוזים בסיכון לדיכאון ואובדנות. והוא גם הוסיף שאם מתחילים עם התרופה ונכנסים לדיכאון, עצם ההפסקה לא בהכרח תבטל את הדיכאון, כלומר ייתכן מצב שזה לא הפיך.הויכוח הזה הוא דומה להרבה ויכוחים שקשורים לאפידימיולוגיה. שלמעשה מראים שקיים סיכון אך לא ברמת ההוכחה.מה אותו רופא עור מבקש? שימשיכו להסתיר את המידע מהמטופל ושייבחר לקחת את התרופה רק על סמך זה שהוא טוען שלא הוכח קשר סיבתי.
לא צריך להודיע על הסיכון הזה גם אם לדעתו הסיכון נמוך?
זה שרשום בעלון תופעות לוואי זה לא אומר שזה יקרה, אבל זה בהחלט אומר שזה יכול לקרות. ומי שמו למנוע מידע שכזה ללקוחות שלו?!
הסרטון ארוך ולכן לא הצלחתי לחתוך אותו. האייטם על התרופה דקות 11:44-29:30

MERK היא עוד תאגיד של תרופות וחיסונים ובדומה לאחרות בתחום כמו ג'ונסון אנד ג'ונסון, פייזר, GSK הם כולם יודעים על הנזקים של מוצריהם, הם כולם משתיקים את העובדות ואחרי שנים של רווחיות אסטרונומית הם מפצים דרך בתי משפט (תביעות קולקטיביות) חלק קטנטן מהרווחיות על הנזקים של מוצריהם ועל הפגיעה באנשים

הנושא של שיער בהחלט יכול להטריד… אני נתקל בהמון אנשים עם בעיות נשירה.
ברור שלגנים יש משמעות, אבל זה לא גזירת גורל.
שיער נושר הרבה פעמים בגלל חשיפה למזהמים הן פיזיים והן רגשיים (סטרס וחרדות) ו/או על רקע חסרים תזונתיים כמו ויטמיני בי, חומצות אמינו ומינרלים במיוחד אבץ.
אצל הגברים זה בהחלט יכול להיות קשור גם להורמון המין טסטוסטרון (הסיבה למתן פרופסיה) ולכן ניתן יהיה לבחור בצמחים שיודעים לאזן את הטסטוסטרון כמו דקל ננסי ופרחי צבר.

למצבים של טסטוסטרון נמוך היכנסו

לדרכים טבעיות לניהול מתחים ודיכאונות היכנסו

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s