אבץ·אומגה 3 (ALA EPA DHAׂ)·אלומיניום·אקמול - פראצטמול·בי קומפלקס·ביספינול איי - BPA·ברזל·גלוטן (רגישות) - צליאק·הדברה - אורגנופוספאטים·הדברה פירתרואידים·ויטמין B12·ויטמין D·זיהום אוויר·חיסונים·חלב ומוצריו·יוגה·ילדים·כספית·מגנזיום·מיקרוביום - פרוביוטיקה·מתכות כבדות·ספקטרום האוטיזם - ASD·עופרת·פולאט·פרוביוטיקה·קו אנזים קיו 10·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

ספקטרום האוטיזם – מזהמים סביבתיים וחסרים תזונתיים

הפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD) היא הפרעה נוירו-התפתחותית המאופיינת בליקויים בתקשורת ו/או מוגבלות חברתית ותקשורתית. הפרעה זו נמצאת בעליה מתמדת בעשורים האחרונים וניכרת העליה מתחילת שנות ה-2000.
לפי ה-CDC מדובר על 1.68% מהילדים מאובחנים, כאשר אם בודקים על סמך דיווח הורים, אז מדובר גם באחוז גבוה יותר שעומד על 2.5%.

The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) estimates about 1.68% of United States (US) children aged 8 years (or 1 in 59 children) are diagnosed with ASD. In the US, parent-reported ASD diagnoses in 2016 averaged slightly higher at 2.5%. The prevalence of ASD in the US more than doubled between 2000–2002 and 2010–2012 according to Autism and Developmental Disabilities Monitoring Network (ADDM) estimates
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7082249/

מבחינה סטטיסטית בנים לוקים בזה יותר מאשר בנות ביחס של 1:3.
המדע מחפש בעיקר את ההסברים הגנטיים ופחות מצליח או מעוניין לחפש את הגורמים הסביבתיים.
אחד המקורות הכי מדוברים ומתוקשרים הוא החיסונים, כי ישנה קורולציה [1] בין עליית מנות החיסונים למספר המאובחנים באוטיזם. הטיעון "חיסונים אינם גורמים לאוטיזם" הוא לא מדויק בכל קנה מידה מדעי וגם לא נבדק בצורה מקיפה אמיתית! "עיקר" העבודות נעשו על חיסונים המכילים תימרוסל (כספית) שכן נמצא קשר לאוטיזם [1][2][3][4][5] ועל חיסון MMR איתו העבודות, בלשון המעטה לא איכותיות. אז החיסון הזה הוא ממש לא היחיד, יש הרבה סוגים של חיסונים ובכל חיסון יש רכיבים אחרים (אלומיניום[1][2], פורמלדהיד, פוליסורבט-80, DNA של תאי עובר או בע"ח, מונוסודיום גלוטמאט, PEG ועוד) ורובם לא נבדקו בקשר לאוטיזם לא כבודדים ולא השילובים ביניהם באוכלוסיות גיל שונות. ויש מאמרים שמראים שחומרים אלה יכולים לייצר תופעות נוירולוגיות ומחלות אוטואימוניות.

מזהמים סביבתיים נוספים שיכולים להשפיע על ספקטרום האוטיזם אם נלקחים/ נצרכים בזמן ההריון, ההנקה והילדות המוקדמת:

 • מחקר חדש של חוקרים מאוניברסיטאות צ'ולאלונגקורן, טוהוקו וג'ורג 'וושינגטון, שפורסם בינואר 21 בג'ורנל scientific reports הוא הראשון שזיהה גנים המועמדים לאוטיזם שעשויים להיות אחראים להשפעות המיניות של ביספנול איי (BPA) על המוח, כלומר המחקר אולי מסביר את התורם (או אחד התורמים לשכיחות ההטיה הזכרית בהפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD).
  ה- BPA נמצא בשימוש נרחב במוצרים רבים בחיי היומיום שלנו ונמצא בשפע במיקרו/ ננו- פלסטיקה הנמצאים בסביבה, במזון או בשליה האנושית. זה נחשב כהשפעה סביבתית על ASD – הפרעה נוירו-התפתחותית המאופיינת בתקשורת חברתית לקויה, אינטרסים מוגבלים והתנהגויות חוזרות ונשנות.
  החוקרים מציינים שמחקרים רבים הראו ש- BPA פוגע בתפקודים נוירולוגיים הידועים כמופרעים ב- ASD, מה שגורם למדענים להאמין ש- BPA עשוי להיות אחד מגורמי הסיכון הסביבתיים העיקריים ל- ASD. הם טוענים שלמעשה, אחד המחקרים האחרונים שלהם הוכיח כי חשיפה טרום לידתית ל- BPA שינתה את הביטוי של כמה גנים המועמדים ל- ASD בהיפוקמפוס

Many studies have shown BPA impairs neurological functions known to be disrupted in ASD, making scientists believe that BPA may be one of the key environmental risk factors for ASD
In fact, one of our recent studies has demonstrated that prenatal exposure to BPA altered the expression of several ASD candidate genes in the hippocampus in a sex-dependent pattern

במחקר הנוכחי, החוקרים הראו כי חשיפה ל- BPA במהלך תקופת ההריון הפחיתה את הקיומיות והצפיפות העצבית בהיפוקמפוס דבר שפגע ביכולת הלמידה ובזיכרון אצל הצאצאים הזכריים בלבד.

this study showed exposure to BPA during the gestational period decreased neuronal viability and neuronal density in the hippocampus and impaired learning/memory in only the male offspring
https://www.tohoku.ac.jp/en/press/prenatal_bpa_exposure_male_bias_asd.html

מאמרים נוספים שמקשרים בין BPA לאוטיזם [1][2][3]

דברים נוספים שחשובים לטיפול ומניעה של ספקטרום האוטיזם

 • לוודא רמות גבוהות של ויטמין די
 • לוודא רמות גבוהות של מגנזיום [2][3][4]
 • לוודא רמות של אבץ [1][2][3][4] שחשוב
 • לבדוק רמות של ברזל/ פריטין [1][2][3] שחשובים לסינתזת דופמין
 • להרבות בברוקולי [2] ובמיוחד נבטים שלהם.
 • חומצה פולית (פולאט)[1], בי 12 [1][2] ובי 6 [1][2][3]
 • תיסוף פרוביוטיקה [1][2][3] ותזונה פרהביוטית [1] השתלות צואה [1][2]
 • להוריד גלוטן ומוצרי חלב [1][2][3][4][5][6][7]
 • אומגה 3 [1][2][3][4][5][6][7][8]
 • קיו-10 [1][2]
 • אשווגנדה יודע למנוע נזקים של BPA.
 • אסטזנטין
 • יוגה [1][2][3]
 • הידרותרפיה [1]

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s