ביספינול איי - BPA·חומרים אורגניים מופלרים (PFAs)·משבשי אותות אנדוקריניים (EDC's)·פלסטיק·פתלאטים

אריזות ומיכלי מזון מפלסטיק יכולים להכיל מאות כימיקלים הגורמים לסרטן, אי פוריות ומוטציות גנטיות

ייצור הפלסטיק העולמי מוערך כבר קרוב ל-400 מיליון טון בשנה, כאשר יותר משליש מיוצר עבור תעשיית המזון.

כשאנחנו אוכלים ושותים, אנחנו אמורים לאכול רק דברים מזינים. מיום ליום עולות העדויות שהדבר הזה הוא מאוד קשה, אבל בהחלט ניתן לצמצם את החשיפה לחומרים שזולגים אלינו לפה דרך אביזרים הנילווים לאוכל. זה קיים במיוחד בתעשיית המזון "לקחת". אם זה המגשים ואם זה האריזות והעטיפות של המאכלים והמזונות.

מיקרופלסטיק במוצרי צריכה יומיומיים – השפעות בריאותיות

במחקר שפורסם במאי 22 בג'ורנל Journal of Hazardous Materials צוות של חוקרים משוויץ בחנו את כמות החומרים ומצאו שבעטיפות היו 388 "חומרים מדאיגים" בודדים, כולל 352 ידועים כמסרטנים, מוטגנים ורעילים לרבייה, המכונים CMRs.
22 חומרים נוספים היו כימיקלים משבשים אנדוקריניים (EDCs) ו-32 חומרים המסכנים את הבריאות עם התמדה ו"הצטברות ביולוגית", כלומר במצב שבו האדם נחשף אליהם ברמה קבועה ולאורך זמן.
127 מולקולות אלו נמצאים בחומרים שבאים במגע עם מזון (FCMs).
חלקיקי הפלסטיק הללו או מונומרים יכולים לעבור למזון מהאריזות, מה שהופך אותם לרלוונטיים ביותר לחשיפה אנושית. והמחקר הזה למעשה מפריך את ההנחה הרווחת שמרכיבים לייצור פולימרים מפלסטיק אינם נודדים מהאריזה המוגמרת.

המחברת הראשית, ד"ר Jane Muncke, מנכ"לית פורום אריזות המזון בציריך, שוויץ, אמרה, שהמחקר שלהם מספק ראיות מדעיות לכך שמאות כימיקלים מזיקים נמצאים כיום בשימוש חוקי ב-FCMs באירופה, ואנשים בולעים את הכימיקלים המסוכנים האלה עם מזון.
הצוות השוויצרי הרכיב את רשימת הכימיקלים המדאיגים הבאים בקשר עם מזון (FCCoC) ועוד רשימה מוכנה של כימיקלים שיש להפסיק מיד את השימוש בהם כדי למנוע את המגע שלהם עם המזון.
היא מציינת שבין 30 המונומרים הכלולים ברשימת FCCoC נמצאים מונומרים פלסטיים ידועים כמו אקרילאמיד אשר מפולמר לפוליאקרילאמיד, סטירן המשמש לייצור פוליסטירן, ביספנול A, מונומר בפלסטיק פוליקרבונט, כמו גם ויניל כלוריד שהוא משמש לייצור הפולימר פוליוויניל כלוריד.
מתוך 30 המונומרים, 22 זוהו שנדדו למזון. חשוב לציין, כי רוב המונומרים עם עדויות להגירה הם CMRs, בעוד שארבעה הם EDCs, ולמונומר אחד יש סכנות הקשורות להתמדה בהצטברות ביולוגית.
המחקר הזה מראה שמגוון רחב של CMRs נמצא בפוטנציה לשימוש באריזות מזון. 352 CMRs נרשמו לשימוש בייצור של FCMs. מתוכם, 135 סווגו כמסרטנים בקטגוריה 1 על סמך עדויות מבני אדם או מחקרים שבוצעו היטב בבעלי חיים.
בין FCCoCs אלה, למשל, מונומר ויניל כלוריד ו-1,2 דוכלורואתן, שניהם משמשים לייצור PVC, תחמוצת סטירן המשמשת כחומר פלסטי או מדלל לשרף אפוקסי ו-5-מתיל-או-אניסידין המשמש בייצור של צבעים, אפיכלורוהידרין, המשמש כמונומר לייצור שרף אפוקסי אך רשום גם לשימוש מכוון במספר FCMs אחרים, כולל טקסטיל, דבקים ודיו להדפסה. אפיכלורוהידרין הוא חומר מסרטן משוער.
הכימיקלים המסוכנים שזוהו משמשים גם למגוון של פונקציות, לדוגמה: למניעת עובש, מעכבי בעירה, הגברת הגמישות, צבעים ודבקים.

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s