הריון לידה וינקות·ילדים·תרופות לסוכרת - מטפורמין

מטפורמין נקשר למומים מולדים באיברי המין של בנים

בנים היו בעלי סיכוי גבוה יותר להיוולד עם מומים מולדים באיברי המין אם אבותיהם נטלו את התרופה הנפוצה לסוכרת מטפורמין בשלושת החודשים שלפני ההתעברות, על פי מחקר של חוקרי סטנפורד רפואה ומשתפי הפעולה שלהם בדנמרק.
המחקר פורסם במרץ 22 בג'ורנל Annals of Internal Medicine

החוקרים מציינים שהממצא מוסיף להבנה מוגבלת אך הולכת וגדלה כיצד גורמים אבהיים יכולים להשפיע על בריאותם של ילדים.
במקרה של נשים, אנחנו יודעים הרבה על גורמי סיכון. יש רשימה של תרופות שנשים לא אמורות לקחת כשהן בהריון. בהתחשב בכך שגברים תורמים מחצית מה-DNA לילד, הגיוני שיכולות להיות כמה השפעות שעוברות גם בדרכים אבהיות.
למעשה, גודל הסיכון הקשור למטפורמין במחקר החדש הוא בדומה לתורמים אימהיים ידועים יותר למומים מולדים, כמו הריון לאחר גיל 45.

In fact, the magnitude of the risk associated with metformin in the new study is on par with more well-known maternal contributors to birth defects, such as pregnancy after age 45

גברים המקבלים מטפורמין הם לכל הפחות נמצאים במצב של טרום סוכרת, אז איך ניתן לדעת אם זה מהמחלה עצמה או מהתרופה? שכן ידוע למשל שסוכרת המנוהלת בצורה גרועה בנשים הרות נקשרה למומים מולדים.
על פי החוקרים מטפורמין, תרופה פופולארית יותר ויותר לסוכרת מסוג 2, וידוע שיש לה השפעות על מערכת הרבייה. לכן הם בחרו דווקא בתרופה זו כדי לבחון מומים בילדים.
החוקרים לקחו נתונים מרישומי לידה ומטופלים בדנמרק אפשרו לצוות להשוות את כל הלידות החיות בין השנים 1997-2016. הם לא כללו תינוקות שנולדו לאמהות שאובחנו עם סוכרת או יתר לחץ דם.
מכיוון שלזרע לוקח כשלושה חודשים להתבגר במלואו, אבות שצרכו תרופה לסוכרת במהלך שלושת החודשים שלפני ההתעברות נחשבו כמי שחשפו את צאצאיהם לתרופה.
מתוך 1,116,779 התינוקות שנכללו במחקר, ל-3.3% היה לפחות מום מולד אחד ו-51.4% היו בנים. מבין 1,451 התינוקות שנחשפו למטפורמין, 49.4% היו זכרים ושיעור המומים מולדים היה 5.2%. בפרט, מומים מולדים באברי המין היו שכיחים יותר והופיעו רק אצל בנים.

שימוש של גברים במטפורמין רגע לפני ההתעברות קשור לעלייה של 40% במומים מולדים בבנים

כדי להבין את המשמעות המספרית הזו החוקרים אומרים ששיעורים אלו פירושם שבדנמרק, שבה כיום כ-120 תינוקות בשנה נחשפים דרך אביהם למטפורמין עשוי לגרום לשני תינוקות נוספים שנולדים עם מומים.
כדי לבחון זה התרופה או החולי החוקרים בחנו בניתוח שלהם משתנים שעלולים להטות את התוצאה, כולל שנת לידה, גיל אב, הכנסה, השכלה, גיל האם, שימוש בטבק והשכלה.
כדי לחזק עוד יותר את הממצאים שלהם, החוקרים השוו חשיפה למטפורמין עם חשיפה לשתי תרופות נפוצות אחרות לסוכרת, אינסולין וסולפונילאוריאה. והם ראו שחשיפה לאינסולין לא השפיעה על שיעור המומים המולדים.
מבין 647 התינוקות שנחשפו לסולפונילאוריאה, ל-5.1% היו מומים מולדים ו-49.3% היו בנים – מספרים זהים לחשיפה למטפורמין, אבל לטעמת החוקרים לא הגיעו למובהקות סטטיסטית וחסרו דפוס עקבי. כלומר לא היו ספציפיות לחלון התפתחות הזרע של שלושה חודשים ולא למומים באברי המין, למשל.
בנוסף גברים שצרכו מטפורמין לפני או אחרי תקופה של שלושה חודשים של התפתחות הזרע לא היתה שכיחות גבוהה יותר של מומים מולדים. כלומר המטפורמין השפיע בתקופה של ה-3 חודשים לפני ההריון, שכאמור הזרעים בתקופה זו הם שיפרו את הביצית ויביאו להריון. בנוסף לכך הסבירו החוקרים שזה לא יכול להיות קשור למצב הסוכרת, כי אם היה קשור למצב הסוכרת, השכיחות היתה גבוהה יותר גם לפני ואחרי נקודת הזמן הרלוונטית לזרע ולהתעברות.
לבסוף, החוקרים השוו גם את התינוקות עם המום המולד לאחיהם שלא נחשפו ומצאו שלאחים לא היה שיעור מוגבר של מומים מולדים, מה שהראה שההשפעה לא עקבה אחר אבות בודדים.
החוקרים מדגישים שלמרות שלא ברור כיצד חשיפה למטפורמין מובילה למומים מולדים, ישנם מחקרים בעכברים שהראו שהתרופה עלולה לגרום לנזק ברבייה. לעכברים בהריון שקיבלו מטפורמין, למשל, יש צאצאים זכרים עם אשכים קטנים יותר.
נקודה מעניינת נוספת היא שהם גם חיברו את היחס בין ילודת בנים לבנות כחלק מהפגמים שתרופה זו מייצרת, שכן במקרים מסוימים, השפעת החשיפה עלולה להיות כל כך חזקה שהיא אפילו מובילה למוות עובר, במיוחד בצאצאים זכרים ולא נקבות, וזו יכולה להיות הסיבה שאתה רואה פחות צאצאים זכרים נולדים

The decreased ratio of boys to girls could be due to severe cases of harm. In some cases, the effect of exposure may be so potent that it even leads to fetal demise, specifically in male and not female offspring, and that could be why you see fewer male offspring being born
https://med.stanford.edu/news/all-news/2022/03/birth-defects-diabetes-drug.html

כמובן שהחוקרים לא יגידו לאבות לעתיד שצריכים לאזן את הסוכר ומקבלים תרופת מרשם להימנע מהתרופה הספציפית הזו, אבל עבור מישהו ששוקל אבהות, המחקר הזה מדגיש את החשיבות של בריאות האב על בריאותו של ילד.

החוקרים מסכמים שהשימוש של גברים במטפורמין במהלך התפתחות הזרע נקשר לשיעורים גבוהים יותר של מומים מולדים באברי המין אצל בנים. וכן שאבות אלו היו בעלי סיכוי נמוך יותר ללדת בנים מאשר בנות בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

ואני חייב להוסיף שזה אולי לא נמצא קשור לסוכרת, ושאם הסוכר גבוה זה אומר שחייבים שינוי תזונתי וארח חיים בריא יותר הכולל גם פעילות גופנית/ תנועה. וכמובן שניתן להעזר גם ברכיבים נוספים לאיזון רמות סוכר הנמצאים כאן.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s