הריון לידה וינקות·השמנת יתר·זיהום אוויר

חשיפה לזיהום אוויר במהלך ההריון עשויה להגביר את הסיכון להשמנה של תינוקות

המחקר שפורסם ביוני 21 בג'ורנל Environmental Health, מצא כי איכות אוויר ירודה עשויה לתרום לפחות באופן חלקי למגיפת ההשמנה במדינה, במיוחד בקרב אוכלוסיות מיעוטים הנוטות לחיות במקומות עם חשיפה רבה יותר למזהמים רעילים.
בערך אחד מכל ארבעה צעירים היספנים בארצות הברית סובלים מהשמנת יתר, לעומת כ -14% מהנוער הלבן ו -11% מהנוער האסייתי.
שיעורי השמנה גבוהים יותר בקרב קבוצות מסוימות בחברה שלנו אינם פשוט תוצר לוואי של בחירות אישיות כמו פעילות גופנית וקלוריות, קלוריות בחוץ. זה יותר מסובך מזה. מחקר זה ואחרים מציעים שהוא יכול להתייחס גם לכמה נטל סביבתי הם נושאים.

Higher rates of obesity among certain groups in our society are not simply a byproduct of personal choices like exercise and calories in, calories out. It’s more complicated than that. This study and others suggest it can also relate to how much of an environmental burden one carries

מחקרים קודמים הראו שנשים בהריון שמעשנות או חשופות כרונית לזיהום אוויר נוטות ללדת תינוקות קטנים יותר במשקל לידה. בשנה הראשונה לחייהם, אותם תינוקות נמצאים בסוג של מרוץ כדי להשלים את הפער ונוטים להשמין במהירות יוצאת דופן.
עלייה מואצת במשקל בתחילת החיים נקשרה לסוכרת, מחלות לב ובעיות משקל בילדות ובגיל ההתבגרות.
תקופה זו, במהלך ההריון או זמן קצר לאחר הלידה, מהווה חלון קריטי להתפתחות התינוק וחשיפות למזהמים סביבתיים כמו זיהום אוויר, יכולות ל"תכנת" את התינוק לבעיות רבות בהמשך חייו. כדי לבחון מקרוב כיצד מזהמים ספציפיים משפיעים על מסלול הגדילה של התינוק, החוקרים עקבו אחר 123 זוגות (אם-תינוק) באזור לוס אנג'לס. כשליש היו במשקל תקין לפני ההריון, שליש עודף משקל ושליש השמנת יתר.
החוקרים השתמשו בנתונים ממערכת איכות האוויר של הסוכנות להגנת הסביבה האמריקאית, המתעדת נתוני איכות אוויר לפי שעה מתחנות ניטור סביבתיות, בכדי לכמת את חשיפתם טרום לידתם לארבעה סוגים של מזהמים: PM2.5 ו- PM10 (חלקיקים שאינם ניתנים לשאיפה ממפעלים, מכוניות ובנייה. אתרים), חנקן דו חמצני (גז חסר ריח הנפלט ממכוניות ותחנות כוח) ואוזון (המרכיב העיקרי בערפיח).
אחר כך הם עקבו אחר התינוקות, ומדי פעם מדדו לא רק את משקלם וגובהם, אלא גם כמה שומן הם נושאים ולאן.
החוקרים מצאו שחשיפה גדולה יותר לזיהום אוויר סביב הלידה קשורה לשינויים גדולים יותר במשקל ובשומן, או בשומן בגוף, בששת החודשים הראשונים לחיים.

We found that greater exposure to prenatal ambient air pollution was associated with greater changes in weight and adiposity, or body fatness, in the first six months of life

בחלק מהמקרים נראה כי מזהמים משפיעים באופן שונה על בנים ובנות. לדוגמא, חשיפה לשילוב של אוזון וחנקן דו חמצני ברחם הייתה קשורה לצמיחה מהירה יותר סביב המותניים אצל בנות, ואילו אצל בנים זה היה קשור לצמיחה איטית יותר באורך ולהצטברות גדולה יותר של שומן סביב אזור הבטן והיום יודעים שאצל מבוגרים עודף שומן סביב הבטן נקשר למחלות לב וסוכרת. כלומר למיקום הצטברות השומן יש גם משמעות ולא רק לכמה שומן מצטבר.

It's not just how much fat you carry but where — that matters

כיצד שאיפת מזהמים יכולה להשפיע על דפוסי הגדילה של ילדים שטרם נולדו?
החוקרים מאמינים כי המזהמים הללו יכולים להבעיר את הריאות ובתורם לגרום לדלקת מערכתית של איברים, ולהשפיע על תהליכים מטבוליים, כמו רגישות לאינסולין, שיכולים להשפיע על התפתחות העובר. הוכח כי מזהמים משפיעים על ביטוי גנים אצל תינוקות, שעלולים להיות בעלי השפעות לכל החיים שיכולות לעבור את הדורות.

החוקרים ממליצים לנשים בהריון לנקוט באמצעי זהירות נוספים כדי למזער את חשיפתן לזיהום אוויר על ידי סגירת חלונות בימי אוזון גבוהים, ולא להתאמן בחוץ בזמנים של זיהום אוויר גבוה ולהימנע מפעילות לצד כבישים סואנים.

אני לא יודע אם ניתן להיות סגור בבית כדי להגן על עצמנו כשיש זיהום אוויר ואני לא יודע אם מישהו יודע להבחין באיזה יום יש יותר זיהום מקודמו וממש לא מרגיש לי שזה איזה שהוא פיתרון.
מדינות חייבות לעסוק בהפסקת המזהמים ומעבר בהול לאנרגיות מתחדשות. ועד אז שלא יבלבלו את המוח שמעניין אותם בריאות הציבור.
ולנו כל שנותר לעשות זה להעלות (24/7/365) רמות של נוגדי חמצון שנמצאים בפירות וירקות מכל הסוגים ומכל הצבעים ומכל הצורות לרבות זרעים ונבטים. כמו כן ניתן להעזר בצמחי מרפא כמו מורינגה, עשב חיטה, עשב שעורה, ספירולינה, כלורלה ועוד. ולהעלות רמות של ויטמין די ואומגה 3.

זיהום אוויר הוא אחד הסיבות (מיני רבות) לעקה חמצונית. וככל שהחשיפה רבה יותר כך גם הנזקים גדולים יותר. 
נכון להיום מקשרים בין זיהום אוויר לפגיעות נוירולוגיות במוח כמו אלצהיימר [1][2][3], פרקינסון [1][2][3], שבץ מוחי, טרשת נפוצה, אוטיזם, איבוד חוש ריח. 
חשיפה לזיהום אוויר בילדות קשורה להתפתחות בעיות נפשיות בגילאי 18
זיהום אוויר גם מעלה מקדם הדבקה בפנדמיות [2] וגורם למחלות ריאה כמו אסתמה ובאופן כללי מעלה סיכון למוות בטרם עת מכל סיבה שהיא  ובפרט ממחלות לב וכלי דם ואפילו יותר מעישון. ושהתקנים הנוכחיים אינם מגנים באמת.
מחקר ישראלי מפברואר 21 מצא שזיהום אוויר מגדיל פי 3.6 הסיכון למות העובר ברחם
זיהום אוויר – נקשר גם לניוון מקולרי של העין

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s