אקמול - פראצטמול·הריון לידה וינקות·ילדים·ספקטרום האוטיזם - ASD·קשב וריכוז

נטילת פרצטמול בהריון נקשר לתסמיני ASC ו-ADHD בילדים

במחקר שפורסם במאי 21 בג'ורנל European Journal of Epidemiology החוקרים ניתחו 73,881 זוגות אם וילד משישה מחקרים אירופיים באנגליה, איטליה, ספרד, דנמרק, יוון והולנד, שעקבו אחר אלפי אמהות וילדים מלפני הלידה ועד ילדותם ואילך.. בהתאם למחקר, בין 14% ל-56% מהאמהות דיווחו שנטלו פרצטמול בעת ההריון.
הממצאים עולים בקנה אחד עם מטה-אנליזות אחרות שמצאו כי חשיפה טרום לידתית (בהריון) לאצטמינופן נקשרה לסימפטומים של ADHD או אוטיזם, אך המטה-אנליזה החדשה אספה נתונים ממחקרים עם מתודולוגיה דומה כדי לקבל תמונה ברורה יותר של הקשר בין מצבים נוירולוגיים בבנות ובנים ובחשיפה לפני ואחרי הלידה. וזאת בגלל שהיו ביקורות על המטא אנליזות הקודמות.

אוטיזם והפרעות קשב וריכוז הם הפרעות התפתחותיות במוח הנוטות להופיע בילדות ולעתים קרובות הולכות יד ביד.
אוטיזם או מצבים של ספקטרום האוטיזם מאופיינים בקשיים בתקשורת ובאינטראקציה חברתית וגם בהתנהגויות חוזרות ונשנות ובמגבלות תחומי עניין מוגבלות, בעוד שהפרעת קשב וריכוז מאופיינת בקשיים בשמירה על קשב ובנושאים עם שליטה באימפולסיביות.

הסיבה למחקר הזה היא כי מחקרים אחרים הראו גם כי גורמים אימהיים במהלך ההריון – כמו סוכרת, השמנת יתר, יתר לחץ דם ומתח הם גורמי סיכון למצבים אלה. חשיפה לכימיקלים או לתרופות מסוימות במהלך ההריון נקשרה גם להתפתחות של אוטיזם אצל ילדים. ואצטמינופן, הנקרא גם אקמול, הוא משכך כאבים בשימוש נרחב לטיפול בכאבי ראש, חום וכאבים אחרים. תרופה ללא מרשם זו נחשבת לאחת המשככות הבטוחות ביותר בקרב נשים בהריון, לכן רופאים נוטים להמליץ עליה. אבל כמו לכל תרופה, יש השלכות בטח אם נלקחות בהריון. והחוקרים בחרו לבחון דווקא את התרופות הללו שאינן דורשות מרשם.

המחקרים העריכו את החשיפה לפרצטמול באמצעות שאלונים או ראיונות עם האמהות. החוקרים בחנו את זמנים השימוש בפרצטמול: פרנטל (בכל שלב של ההריון) ופוסט נטל (ילדים שקיבלו את התרופה במהלך 18 החודשים הראשונים לחייהם).
הניתוח הראה כי ילדים שנחשפו לאצטמינופן ברחם היו בסיכון גבוה ב -19% לפתח תסמיני אוטיזם וב- 21% לפתח תסמיני ADHD בהשוואה לצעירים שאמהותיהם לא נטלו את התרופה בהריון.

המחקרים הקודמים הצביעו על כך שמוחם של ילדים אוטיסטים שונים זה מזה, ומדגיש את החשיבות של התחשבות במין (זכר או נקבה). במטה-אנליזה החדשה נמצא כי חשיפה לפני הלידה לאצטמינופן קשורה להתפתחות תסמיני אוטיזם או הפרעות קשב וריכוז אצל בנות, אם כי הקשר היה מעט חזק יותר עבור בנים.
החוקרים ציינו כי ממצאיהם היו עקביים במחקרי הקוהורט השונים שנכללו בניתוח, שלדבריהם תומכים במסקנה כי פרצטמול הוא גורם סיכון לאוטיזם ולהפרעות קשב וריכוז.
יש עדויות לכך שאצטמינופן יכול לבצע שינויים בכמה חלבונים הרלוונטיים להתפתחות נוירולוגית, כמו למשל גורם נוירוטרופי שמקורו במוח, שהוא חלבון חשוב מאוד להתפתחות נוירולוגית. השערות אחרות הן כי פרצטמול משנה את העברת העצבים או מסלולים אנדוקריניים או גורם למתח חמצוני על ידי אפנון תהליכי דלקת.

מאמרים נוספים הקושרים בין נטילת אקמול בהריון להפרעות קשב ואיריטביליות [1][2][3][4][5][6][7]

מאמרים חשובים לקריאה כדי להבין יותר טוב ולעומק את הבעיתיות של אקמול ושאר מזהמים שיכולים לשבש את המוח במיוחד בזמן הריון וינקות וכמובן איך להיטיב עם המצב

פרצטמול ובעיות רגשיות
סוכר – מאמר מרכז על השלכות בריאותיות (מחלות מטבוליות, מחלות לב, סרטן, דלקות, קוגנטיביות) במגוון מנגנונים.
חומרי הדברה אורגנופוספאטים פוגעים באזור המוח הקוגנטיבי והחברתי
נמצא קשר בין שימוש מוקדם של אנטיביוטיקה למחלות כרוניות רבות
הקשר שבין אנטיביוטיקה ל-ADHD

קשב וריכוז והיפראקטיביות – ADD/ ADHD – זעפרן מול ריטלין
שקדים (סירופ) – קשב וריכוז
אגוזים במהלך הריון ותרומתם להתפתחות הקוגנטיבית והביצועית אצל ילדים
דופמין והקשרו למיקרוביום
מיקרוביום וקישורים חברתיים

ספקטרום האוטיזם – מזהמים סביבתיים וחסרים תזונתיים

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s