לחץ דם גבוה·מיקרוביום - פרוביוטיקה·צומות

צום מקוטע מוריד לחץ דם גבוה על ידי עיצוב מחדש של המיקרוביום

כמעט מחצית מהמבוגרים בארצות הברית סובלים מיתר לחץ דם, מצב שמעלה את הסיכון למחלות לב ולשבץ מוחי, שהם הגורמים העיקריים למוות בארצות הברית [1].
על פי הערכות יותר ממיליארד אנשים בעולם חיים עם לחץ דם גבוה.

חוקרים ממכללת ביילור לרפואה החליטו לבחון את הקשר בין יתר לחץ דם לשינויים לרעה במיקרוביום והאם צומות לסירוגן (Intermittent fasting) יכולים להסדיר את הקשר הזה.
מחקרים קודמים במעבדות שלהם הראו כי הרכב מיקרוביוטת המעיים במודלים של בעלי חיים של יתר לחץ דם, כמו מודל החולדות (HRSP- spontaneously hypertensive stroke-prone) שהם עם יתר לחץ דם מולד, שונה מזה של חולדות עם לחץ דם תקין.
החוקרים הראו גם שהשתלת מיקרוביוטה מחיה עם יתר לחץ דם לכזו שיש לה לחץ דם בריא, מביאה לכך שהמקבל יפתח לחץ דם גבוה. תוצאה זו למעשה אומרת שדיסביוזיס במעיים אינו רק תוצאה של יתר לחץ דם, אלא למעשה מעורב בגרימתו.
החוקרים רצו לענות במחקר החדש שפורסם באפריל 21 בג'ורנל Circulation Research על השאלות: האם ניתן על ידי שינוי מיקרוביום להשפיע לטובה על יתר לחץ דם? ואם כן כיצד החיידקים משפיעים (מנגנון)?
החוקרים יודעים מניסויים קודמים שצומות יכולים לשנות את הרכב המיקרובים ופה הם מבקשים לגלות האם זה יכול להוריד את לחץ הדם.
הם בחרו להשתמש באותו מודל של חולדות (HRSP).
בשלב הראשון של המחקר החוקרים חילקו חולדות ל-2 קבוצות. בשתיהן היו חולדות (HRSP) וחולדות בריאות… הקבוצה הראשונה הוזנה כל יומיים (צום לסירוגין) והשניה הוזנה ללא הגבלה.
אחרי 9 שבועות החוקרים ראו שלחץ הדם אצל החולדות (HRSP) היה גבוה מהבריאות. כשהישוו בין החולדות (HRSP) בין הקבוצות, אצל אלה שצמו לסירוגין, לחץ הדם הופחת בצורה משמעותית.
בשלב השני לקחו מיקרוביום מכל החולדות שבמחקר והשתילו אצל עכברים ללא מיקרוביום וגם פה ראו שהמושתלים מ (HRSP) היו עם לחץ דם גבוה יותר מהביקורת. וכמו בשלב הראשון גם כאן כשהישוו בין חולדות (HRSP) מ-2 הקבוצות, אלו שהושתלו מהקבוצה שצמה לסירוגין לחץ הדף הופחת בצורה משמעותית… כלומר אין ספק שלמיקרוביום יש השפעה על לחץ הדם.
בשלב השלישי החוקרים בחנו את המנגנון. החוקרים יישמו ניתוח רצף שלם של המיקרוביוטה, כמו גם ניתוח מטבולי של פלזמה ותוכן מערכת העיכול. אחד השינויים הבולטים שניצפו היה בחילוף חומרים של חומצות מרה. אלה מקבוצת החולדות (SHRSP) שצמו לסירוגין היו יותר חומצות מרה במחזור הדם. עוד מצאו שתיסוף של החולדות עם חומצה כולית, חומצת מרה ראשונית, הפחיתה משמעותית את לחץ הדם במודל SHRSP של יתר לחץ דם.

מסקנות החוקרים:

צום לסירוגין יכול להועיל מבחינת הפחתת יתר לחץ דם על ידי עיצוב מחדש של הרכב חיידקי המעיים.
דיסביוזה של המעיים תורמת ליתר לחץ דם על ידי שינוי איתות חומצת המרה.

למיקרוביום הרבה משמעויות בריאותיות, אחת מהן ואולי החשובה ביותר, היא בהקשר של מערכת החיסון ומניעת דלקת, שבסופו של דבר היא השלב הראשון של כל המחלות הכרוניות לרבות מחלות לב וכלי דם שקשורים באופן ישיר גם ללחץ הדם.
בפוסט קודם: "האם חומצות המרה חשובות לתפקוד תקין של מערכת החיסון" הצגתי גם את הקשר שבין מיצי המרה למיקרוביום ולמערכת החיסון. וזה בהחלט מתחבר גם לפוסט הנוכחי.

מי שלא מכיר את סוג הצום לסירוגין שמדובר במחקר, יכול לקרוא כאן
מי שמעוניין לדעת אילו עוד דברים חשובים למניעה וטיפוK בלחץ דם יכול לקרוא כאן

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s