בריאות הנפש·זיהום אוויר·ילדים·מוח·מערכת עצבים

חשיפה לזיהום אוויר בילדות, גם כשמתחת לתקן, קשורה להתפתחות בעיות נפשיות בהתבגרות

במחקר קודם של הקבוצה, מהמכון לפסיכיאטריה, פסיכולוגיה ומדעי המוח של מכללת קינגס בלונדון, קשרו בין חשיפה של זיהום אוויר בילדים לבין הסיכון לחוויות פסיכוטיות בבגרות הצעירה, והועלה חשש כי מזהמי אוויר עלולים להחמיר את הסיכון לפסיכוזה בשלב מאוחר יותר בחיים.
החוקרים מציינים שמכיוון שחשיפה מזיקה נפוצה כל כך ברחבי העולם, מזהמי אוויר בחוץ יכולים לתרום משמעותית לנטל העולמי של מחלות פסיכיאטריות. ארגון הבריאות העולמי (WHO) מעריך כיום כי 9 מתוך 10 אנשים ברחבי העולם נחשפים לרמות גבוהות של מזהמי אוויר חיצוניים, אשר נפלטים במהלך שריפת דלק במכוניות, משאיות ותחנות כוח, מפעלי ייצור רבים, פינוי פסולת, ותהליכים תעשייתיים.

במחקר שפורסם באפריל 21 בג'ורנל JAMA Network Open עקבו אחר 2039 תאומים שנולדו באנגליה ובוויילס בשנים 1994-1995 במשך 2 עשורים והגיעו לבגרות צעירה. הם השתתפו בקביעות בהערכות בריאות גופנית ונפשית וסיפקו מידע על תסמינים הקשורים לעשר הפרעות פסיכיאטריות שונות: תלות באלכוהול, קנאביס או טבק; הפרעת התנהגות, הפרעת קשב וריכוז; דיכאון חמור, הפרעת חרדה כללית, הפרעות פוסט טראומה, הפרעות אכילה ותסמיני הפרעות מחשבה הקשורים לפסיכוזה. החוקרים יצרו מדד שכונה גורם פסיכופתולוגי, או בקיצור p-factor. ככל שהוא גבוה יותר זה מלמד על כך שמספר התסמינים הפסיכיאטרים שזוהו וחומרתם גדולים יותר.
החוקרים מדדו חשיפה למזהמי אוויר – במיוחד תחמוצות חנקן (NOx וחלקיקים עדינים (PM2.5), על ידי מידול איכות האוויר סביב בתי חברי המחקר. כשהיו בגילאי 10 ו- 18 שנים תוך שימוש במודלים ונתונים איכותיים של פיזור אוויר. עוד לפני הקשר עם בריאות הנפש הם ראו שבעשרים ושניים אחוז ממשתתפי המחקר נמצא כי הייתה חשיפה ל- NOx העולה על הנחיות ארגון הבריאות העולמי, ו-84% היו עם חשיפה ל- PM2.5 העולה על ההנחיות. אבל העיקר שיש תקנים נכון?!
השפעות זיהום האוויר על בריאות הנפש נצפו בכל תת-התחומים הללו של הפסיכופתולוגיה, עם הקשרים החזקים ביותר לתסמיני הפרעות מחשבה.

המחקר החדש מצא שככל שחשיפה של אדם גדולה יותר לתחמוצות חנקן בילדותו ובגיל ההתבגרות, כך גדל הסיכוי שהם יראו סימנים למחלות נפש במעבר לבגרות, בגיל 18.

למעשה, מעריכים החוקרים כי לזיהום אוויר אותה השפעה על הבריאות הנפשית כמו חומרים רעילים עצביים אחרים הידועים כגורמים לפגיעה בבריאות הנפש לרבות עופרת.

החוקרים בחנו גם מאפיינים של שכונות ילדים לדוגמה מצבים סוציואקונומיים, ניתוק חברתי ומסוכנות. הם ראו שבעוד שרמות זיהום האוויר היו גבוהות יותר בשכונות עם מצבים כלכליים, פיזיים וחברתיים גרועים יותר, התאמת תוצאות המחקר למאפייני השכונה לא שינתה את התוצאות, וגם התאמה לגורמים פרטניים ומשפחתיים, כלומר בודדו את הקשר לזיהום אוויר בלבד.

*** תוספת מרץ 22
חשיפה לאוזון מזיהום אוויר נקשרה לעלייה בתסמיני דיכאון אצל מתבגרים לאורך זמן, אפילו בשכונות העומדות בתקני איכות האוויר, על פי מחקר שפורסם על ידי איגוד הפסיכולוגים האמריקאי במרץ 22 בג'ורנל Developmental Psychology.

אוזון הוא גז שנוצר כאשר מזהמים שונים מפליטת כלי רכב, תחנות כוח ומקורות אחרים מגיבים לאור השמש. רמות גבוהות יותר של אוזון נקשרו למחלות פיזיות שונות[1], כולל אסטמה, זיהומים בדרכי הנשימה ומוות מוקדם מסיבות נשימתיות. מחקר זה הוא הראשון שקושר בין רמות אוזון להתפתחות תסמיני דיכאון אצל מתבגרים לאורך זמן. תסמינים אלו עשויים לכלול תחושות מתמשכות של עצב או חוסר תקווה, קושי בריכוז, הפרעות שינה ומחשבות על התאבדות.
אוזון ומרכיבים אחרים של זיהום אוויר יכולים לתרום לרמות גבוהות של דלקת בגוף, אשר נקשרה להתפרצות והתפתחות של דיכאון. מתבגרים עשויים להיות רגישים במיוחד להשפעות אלו מכיוון שהם מבלים זמן רב יותר בחוץ.

החוקרים מציינים שהממצאים שלהם באמת מדברים על החשיבות של התחשבות בהשפעה של זיהום אוויר על בריאות הנפש בנוסף לבריאות הפיזית.
החוקרים ניתחו נתונים ממחקר קודם על מתח בחיים המוקדמים אצל 213 משתתפים מתבגרים (בני 9 עד 13 שנים) באזור מפרץ סן פרנסיסקו. החוקרים השוו נתונים על בריאותם הנפשית של המתבגרים במשך תקופה של ארבע שנים עם מפקדי אוכלוסין, כתובות הבית שלהם ונתוני איכות אוויר עבור אותם מסלולים מהסוכנות להגנת הסביבה של קליפורניה.
מתבגרים שחיו באזורים עם רמות אוזון גבוהות יחסית הראו עלייה משמעותית בתסמיני דיכאון לאורך זמן, למרות שרמות האוזון בשכונותיהם לא חרגו מהסטנדרטים הלאומיים לאיכות האוויר. הממצאים לא הושפעו ממין המשתתפים, גילם, גזע, הכנסת משק בית, השכלת ההורים או מאפיינים סוציו-אקונומיים של שכונותיהם.
החוקרים הופתעו לראות שהרמה הממוצעת של אוזון הייתה נמוכה למדי אפילו בקהילות עם חשיפה גבוהה יחסית לאוזון ושזה באמת מדגיש את העובדה שגם לרמות נמוכות של חשיפה לאוזון יש השפעות מזיקות.

It was surprising that the average level of ozone was fairly low even in the communities with relatively higher ozone exposure. This really underscores the fact that even low levels of ozone exposure have potentially harmful effects

החוקרים מאמינים שתקני איכות האוויר המדינתיים והפדרליים צריכים להיות מחמירים יותר, ושצריכות להיות תקנות מחמירות יותר על תעשיות שתורמות לזיהום. הממצאים שלנו ומחקרים אחרים מצביעים על כך שאפילו רמות נמוכות של חשיפה לאוזון עלולות להוות סיכונים רציניים לבריאות הפיזית והנפשית כאחד.

I believe state and federal air quality standards should be stricter, and we should have tighter regulations on industries that contribute to pollution. Our findings and other studies suggest that even low levels of ozone exposure can pose potentially serious risks to both physical and mental health
https://www.apa.org/news/press/releases/2022/03/air-pollution-adolescents

זיהום אוויר הוא אחד הסיבות (מיני רבות) לעקה חמצונית. וככל שהחשיפה רבה יותר כך גם הנזקים גדולים יותר. 
נכון להיום מקשרים בין זיהום אוויר לפגיעות נוירולוגיות במוח כמו אלצהיימר [1][2][3], פרקינסון [1][2][3], שבץ מוחי, טרשת נפוצה, אוטיזם, איבוד חוש ריח. 
זיהום אוויר גם מעלה מקדם הדבקה בפנדמיות [2] וגורם למחלות ריאה כמו אסתמה ובאופן כללי מעלה סיכון למוות בטרם עת מכל סיבה שהיא  ובפרט ממחלות לב וכלי דם ואפילו יותר מעישון. ושהתקנים הנוכחיים אינם מגנים באמת.
מחקר ישראלי מפברואר 21 מצא שזיהום אוויר מגדיל פי 3.6 הסיכון למות העובר ברחם
מחקר מפברואר 21 מצא שזיהום אוויר גבוה אפילו ליום אחד משפיע על כלי הדם ומערכת החיסון ומעלה סיכון למחלות עתידיות עם יכולת להשפיע גם על הדורות הבאים על כך כתבתי בפוסט: "זיהום אוויר מעמיד ילדים בסיכון גבוה יותר למחלות בבגרותם ועשוי לעבור גם לדורות הבאים".
זיהום אוויר – נקשר גם לניוון מקולרי של העין

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s