דימום בחניכיים·ויטמין C

מדממים מהחניכיים? אולי חסר לכם ויטמין סי

משיטוט במספר אתרים באינטרנט לרבות של רופאי שיניים [1][2][3][4][5][6], דימום בחניכיים נוצר עקב המקרים הבאים ופחות או יותר על פי סדר יורד: דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס, פלאק), צחצוח חזק מדי או שינויים בהרגלי היגיינת הפה, הריון (שינויים הורמונליים), תרופות (דילול דם), סוכרת, לוקמיה (סרטן הדם) והוזכר גם פעם אחת מחסור בויטמין קיי שקשור ביו היתר לתפקודי קרישה.
גם איגוד רופאי השיניים האמריקאי אומר שאם החניכיים מדממות, יש לוודא שמצחצחים ונעזרים בחוט דנטלי פעמיים ביום כי רוב הסיכויים שמדובר בדלקת חניכיים, שלב מוקדם של מחלת חניכיים.

מחקר מפברואר 21 בג'ורנל Nutrition Reviews מטעם אוניברסיטת וושינגטון מציע לבדוק גם את צריכת ויטמין C וריכוזו בדם.
המחקר ניתח מחקרים שפורסמו על 15 ניסויים קליניים בשש מדינות, שכללו 1,140 משתתפים בריאים ברובם, ונתונים מ- 8,210 תושבי ארה"ב שנבדקו בסקר בחינת הבריאות והתזונה במרכז לבקרת מחלות ומניעתן. התוצאות הראו כי דימום בחניכיים בחיטוט עדין, או נטיית דימום בחניכיים, וגם דימום בעין, או שטפי דם ברשתית, נקשרו לרמות ויטמין C נמוכות בזרם הדם. החוקרים מצאו כי הגדלת הצריכה היומית של ויטמין C בקרב אנשים עם רמות נמוכות של ויטמין C עזרה להפוך את בעיות הדימום הללו.
נטייה לדימומי חניכיים ודימום ברשתית יכולים להיות סימן לבעיה כללית במערכת המיקרו-וסקולרית של האדם והדבר היחיד שהוזכר בחיפוש שלי באינטרנט שאולי קשור לזה היא מחלת הסוכרת שבה נפגעים כל הדם, אבל מן הסתם לא כל אדם מדמם הוא סוכרתי או טרום סוכרתי.
המחקר אמנם אינו מרמז כי העלמות של נטיית דימום החניכיים עקב תגבור ויטמין סי, ימנע שבץ מוחי או תוצאות בריאותיות חמורות אחרות. עם זאת, התוצאות מצביעות על כך שהמלצות ויטמין C של ארגוני הבריאות (60-90 מ"ג) שנועדו בעיקר להגן מפני צפדינה הן נמוכות מדי, וכי צריכת ויטמין C נמוכה כל כך עלולה להוביל לנטיית דימום, שלא תטופל על ידי חוט דנטלי

The study does not imply that successful reversing of an increased gingival bleeding tendency with vitamin C will prevent strokes or other serious health outcomes. However, the results do suggest that vitamin C recommendations designed primarily to protect against scurvy, are too low, and that such a low vitamin C intake can lead to a bleeding tendency, which should not be treated with dental floss.

הקשר בין דימום חניכיים ורמות ויטמין C הוכר לפני יותר מ- 30 שנה (אוגוסט 1986 ודצמבר 1991) ואיכשהו הקשר הזה הלך לאיבוד אצל רופאי השיניים, כאשר ההמלצות יהיו קשורות בעיקר להיגיינת הפה

There was a time in the past when gingival bleeding was more generally considered to be a potential marker for a lack of vitamin C. But over time, that’s been drowned out or marginalized by this overattention to treating the symptom of bleeding with brushing or flossing, rather than treating the cause

המחברים של המאמר לא יאמרו זאת במפורש, אבל בעולם המנוהל על ידי כסף… מה ירוויחו אותם רופאי שיניים אם ימליצו על ויטמין סי ולא טיפול אצלם בקליניקה להורדת פלאק אחת לכמה חודשים?

סקירת הספרות הזו עוד קבעה כי דימום ברשתית ושבץ מוחי קשורים לנטייה מוגברת לדימום בחניכיים, וכי תוספת של ויטמין C הופכת את הדימום ברשתית באם קיימות רמות נמוכות שלו בפלסמה. כלומר מצב של דימום כרוני בחניכיים סביר שמעיד על חולשה של כלי דם קטנים דבר שיכול להעלות סיכון לדימום בגל מקום לרבות עיניים ומוח.
לכן ייתכנו השלכות חמורות לאי תיגבור ויטמין סי באם נתקלתם בדימום פתאומי בחניכיים או עקב שימוש רגיל בעת צחצוח השיניים ושימוש בחוט דנטלי

A default prescription of oral hygiene and other periodontal interventions to ‘treat’ microvascular pathologies, even if partially effective in reversing gingival bleeding as suggested in this meta-analysis, is risky because it does not address any potential morbidity and mortality associated with the systemic microvascular-related pathologies

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s