Gut-Brain-Axis·מוח·מיקרוביום - פרוביוטיקה·מערכת עצבים

אסטרוציטים – מיקרוביום – מחלות דלקתיות של מערכת העצבים והמוח.

אסטרוציטים הם הסוג הנפוץ ביותר של תאים במערכת העצבים המרכזית (CNS). הם מבצעים מגוון משימות, החל מהכוונה לסיבי העצב (אקסונים), שמירה על הומאוסטזיס בסינפסה (אזור המפגש בין תא עצב לתא מטרה), ויסות איתות עצבי, הגנה על נוירונים מפני נזק חמצוני, תמיכה ביוכימית לתאי האנדותל שבונים את מחסום דם מוח, סיוע בזרימת הדם, וקביעת גורלם של תאי עצב אנדוגניים קדמוניים (תאי אב עצביים). כדי לבצע תפקידים אלה, יש מגוון גדול של אסטרוציטים.

תהליכי דלקת מתרחשים אצל כולם ברמה יומית עקב חשיפה למזהמים סביבתיים (אוויר, מזון, מים) וכל זמן שמערכת החיסון מתפקדת, יש לה היכולת לווסת את התהליכים הדלקתיים ולסיים אותם עם סילוק הגורם המזהם.
סיבות שונות כמו גיל וחשיפה גבוהה וממטשכת למזהמים, באיזה שהוא שלב גורם לדלקת להפוך לכרונית ומשם כל אחד וחולשתו, מפתח מחלות כרוניות שגורמות לאיכות חיים ירודה ורמת סיכון עולה למוות בטרם עת.

לחיידקי המעיים (מיקרוביום) יש תפקיד חשוב באותו תהליך של וויסות הדלקת. הצגתי זאת במאמר המרכז "מיקרוביום ומערכת חיסון".
לחיידקי המעיים יש קשר הדוק גם לתופעות הקשורות למערכת עצבים מודלקת… ראינו זאת במצבים כמו ספקטרום האוטיזם, ראינו זאת במחלות דגנרטיביות כמו אלצהיימר ודמנציה… ובמחלות נוירולוגיות אחרות כמו טרשת נפוצה… במאמרים האלה אני מצי גם את המזהמים שנמצאו כגורמים ורכיבים אחרים שחשובים ונחוצים למניעה וטיפול בדלקת (אומגה 3, ויטמין די, נוגדי חמצון, כורכום ועוד)

צוות חוקרים מ Brigham and Women's Hospital, מציג מכניזם שמחבר בין שלושת הנושאים הללו במאמר שפורסם בינואר 20 בג'ורנל Nature.

החוקרים מציינים שהאסטרוציטים הם בעלי פונקציות הומאוסטטיות וקידום מחלות.

Astrocytes are glial cells that are abundant in the central nervous system (CNS) and that have important homeostatic and disease-promoting function

אני לא חושב שאיברים ורקמות בגוף האדם מקדמים מחלות, אחרת כולנו היינו חולים בכל המחלות, אבל כן מהוות חלק מחוסר האיזון שנוצר והוא זה שמקדם את המחלה. ואני חושב שהמחקר הזה גם מסביר זאת מבלי לומר זאת…

צוות החוקרים ראה שתת אוכלוסיית אסטרוציטים ספציפית יכולה לעשות את ההפך, כלומר לשרת כפונקציה אנטי דלקתית מגנה במוח בהתבסס על אותות המווסתים על ידי החיידקים השוכנים במערכת העיכול.
זהו המקרה הראשון בו הם מראים שת-קבוצה זו יכולה למנוע דלקת. הסיבה שלא ראו זאת בעבר הייתה מכיוון שלמדו על תאים אלה כאילו הם אחידים, או סוג תא בודד אחד. אבל עכשיו הם רואים את ההבדלים בין התאים הללו.

This is the first case in which we’re showing that at least a subset of these cells (astrocytes) can prevent inflammation. The reason we haven’t seen this before was because we were studying these cells as if they were uniform, or one single cell type. But now we have the resolution to see the differences between these cells

החוקרים השתמשו בכלי ניתוח גנים וחלבונים מעודנים לזיהוי תת-המכלול האסטרוציטים החדש. אוכלוסיית האסטרוציטים שוכנת קרוב לקרומי המוח ומבטאת חלבון בשם (LAMP1Lysosomal-associated membrane protein), יחד עם חלבון הנקרא (TRAILTNF-related apoptosis-inducing ligand), שיכול לגרום למוות של תאים אחרים. תכונות אלו מסייעות לאסטרוציטים להגביל את דלקת מערכת העצבים המרכזית על ידי גרימת מוות של תאי T המקדמים דלקת.
כדי לקבוע איזה מנגנון שולט בחיבור שבין אסטרוציטים + LAMP1 + TRAIL במוח, החוקרים ביצעו סדרת בדיקות באמצעות כלי עריכת הגנים CRISPR-Cas9. הם מצאו כי מולקולת איתות מסוימת, הנקראת אינטרפרון-גמא, מווסתת את ביטוי ה- TRAIL. יתר על כן, הם גילו כי מיקרוביום המעיים גורם לביטוי של אינטרפרון-גמא בתאים המסתובבים בגוף ומגיעים בסופו של דבר לקרומי המוח, שם הם יכולים לקדם פעילויות נוגדות דלקת אסטרוציטים.

כלומר ללא מיקרוביום בריא ומאוזן התהליך הדלקתי הזה לא יווסת

Finding microbiome-controlled anti-inflammatory subsets of astrocytes is an important advance in our understanding of CNS inflammation and its regulation. This is a very novel mechanism by which the gut controls inflammation in the brain. It guides new therapies for neurological diseases, and we believe that this mechanism could contribute to the pathogenesis of brain tumors
https://www.brighamandwomens.org/about-bwh/newsroom/research-briefs-detail?id=3781


החוקרים בוחנים עכשיו מועמדים פרוביוטיים שניתן להשתמש בהם לוויסות הפעילות האנטי-דלקתית של האסטרוציטים.

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s