הגיל השלישי·טלומרים·מזון (אולטרה) מעובד·קורונה וירוס·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

מהם טלומרים ואיך קשור אורכם לסיבוכים מקוביד-19

טלומר הוא האזור בקצה הכרומוזום שאחראי על ההשתכפלות של ה-DNA בצורה מושלמת לקראת חלוקת התא ל-2. ככל שאורכו רב יותר כך היכולת לחדש תאים נשארת.

רקמות מורכבות מתאים סומטיים המוגבלים במספר החלוקות שהם יכולים לבצע, ונתמכים על ידי מספר קטן של תאי גזע שאינם מוגבלים באופן זה. כל חלוקת תאים מביאה לאובדן אורך הטלומרים, וברגע שהטלומרים קצרים מדי התא מפסיק להשתכפל או מושמד (אפופטוזיס). תאים חדשים עם טלומרים ארוכים נוצרים על ידי תאי גזע, ותאי גזע אלה שומרים על אורך הטלומרים שלהם באמצעות אנזים שנקרא טלומרז.
ידוע שאוכלוסיות תאי גזע הולכות ופוחתות עם הגיל. ולכן מקשרים את אורך הטלומר לגיל ומחלות הקשורות לזיקנה.
ישנה מחלה שנראת פרוגריה (Progeria) שהיא מצב שבו ילדים מזדקנים כבר בגיל העשרה ואצלם הטלומרים קצרים. ולכן ישנם מדענים שמחפשים דרכים לשמור ולהאריך את הטלומרים (אנטי אייג'ינג). אבל כמו בכל דבר שקשור לגוף גם יותר מדי הוא דבר לא טוב. חוקרים ראו שלאחר שהאריכו טלומרים יותר מדי (וגם אם במעט) התאים היו מאוד לא יציבים וזה יכול לגרום גם כן להיווצרות תאים סרטניים.

כלומר מה שנשאר לנו זה לשמור על התקינות ולהמנע מדברים שמזיקים

הוירוס SARS-CoV-2 מואשם כגורם למחלת הקוביד-19, המזיקה יותר לקשישים, שמראים תסמינים חמורים יותר ונמצאים בסיכון גבוה יותר לאשפוז ולמוות.

ביטוי ACE2 נמצא בקשר חיובי לגיל החולים, למשל באפיתל האף, נקודת המגע הראשונה עם SARS-CoV-2. ביטוי נמוך יותר של ACE2 בילדים ביחס למבוגרים עשוי להסביר מדוע קוביד-19 נפוץ פחות בילדים, והביטוי וההפצה של הקולטן ל-ACE2 עשויים להיות רלוונטיים להתקדמות ולפרוגנוזה של קוביד-19. ממצאי המחקר מראים כעת שביטוי חלבון ACE2 מוגבר בריאות מזדקנות של אדם ועכבר, כולל בתאי אפיתל מכתשית (ATII).
בריאות, ACE2 נמצא בעיקר על פני השטח של תאי ATII, ולכן תאים אלה הם ככל הנראה המטרה העיקרית של זיהום SARS-CoV-2 בריאות. SARS-CoV-2 מתפשט בעיקר באמצעות טיפות נשימה והריאה היא איבר המטרה הראשון של הנגיף. ואכן, דלקת ריאות היא הסיבוך השכיח ביותר שנראה בחולי COVID-19, בהתרחשות של 91%.

במחקר שפורסם בינואר 21 בג'ורנל Aging חוקרים מספרד מדדו את אורך הטלומרים של DNA וגם תאים חד גרעיניים מדגימות דם בחולים בגילאי 29-85 שאובחנו עם קוביד-19 ומצאו מתאם בין אורך הטלומרים לחומרת המחלה. אנשים שנמצאו באחוזונים התחתונים באורך הטלומרים ובאחוזים גבוהים יותר של טלומרים קצרים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח פתולוגיות חמורות.

We find that shorter telomeres are associated to increased severity of the disease. Individuals within the lower percentiles of telomere length and higher percentiles of short telomeres have higher risk of developing severe COVID-19 pathologies

*** תוספת דצמבר 21
קבוצת חוקרים איטלקים ואמריקאים מדווחת כעת כי הביטוי של קולטן התא לנגיף, ACE2, החיוני לתיווך כניסת התאים של הנגיף, גובר בריאות של עכברים ובני אדם מזדקנים . עוד הם מראים כי ביטוי ACE2 עולה עם קיצור הטלומרים או תפקוד לקוי שלהם – סימני היכר נפוצים של הזדקנות. עלייה זו תלויה בתגובת נזק ל-DNA המתעוררת על ידי טלומרים לא מתפקדים. הממצאים שלהם שפורסמו בדצמבר 21 בג'ורנל EMBO reports מספקים הסבר מולקולרי אפשרי אחד לרגישות המוגברת של קשישים ל-SARS-CoV-2.

על מנת לחשוף את המנגנון המולקולרי העומד בבסיס וויסות העל של ACE2 במהלך ההזדקנות, החוקרים פנו למודלים in vitro ו-in vivo המשחזרים כמה היבטים מרכזיים של ההזדקנות. הזדקנות קשורה לקיצור טלומרים ולנזק במגוון של רקמות במינים שונים, כולל בני אדם.
כאשר הטלומרים הופכים קצרים באופן קריטי, הם מורגשים כאשר ה-DNA נשבר ומפעילים מסלולי תגובה של נזק ל-DNA. צוות החוקרים עכבו את תגובת הנזק הכללי של ה-DNA על ידי מיקוד ל-ATM, אנזים עיקרי של מסלול תגובת הנזק ל-DNA, או שהם עיכבו את תגובת הנזק הטלומרית באמצעות גדיל משלים (tASO -telomeric antisense oligonucleotides). שתי הגישות הללו מנעו את הרגולציה של גנים וחלבונים של ACE2 בעקבות נזק לטלומרים בתאים מתרבים מזדקנים ובעכברים.
החוקרים מציינים של-ACE2 תפקיד גם בוויסות לחץ הדם ובאיזון הנוזלים והמלחים והוא מתבטא ברקמות אנושיות אחרות, למשל הלב והכליה. לממצאים המדווחים כאן עשויים להיות גם השלכות רפואיות רחבות יותר מעבר לקוביד-19.

מהם הדברים שמקצרים טלומרים?

כל מה שקשור באורח חיים לא בריא כאשר העיקרי הוא תעשית המזון המעובד עליה הרחבתי בפוסט "מזון מעובד – Ultra-processed – מעלה סיכון למחלות רבות מהם מתים בטרם עת" בו גם הוצג בין היתר הקשר לקיצור טלומרים.
לא סתם זה גם מתחבר עם המאמר "לתעשית המזון חלק עיקרי בחומרת החולי ומקרי המוות מקוביד-19 והממשלות עוסקות בכאילו".
דברים נוספים שמקצרים טלומרים הם סטרס ומתחים, חוסר פעילות גופנית וחשיפה למזהמים סביבתיים.

Smoking, exposure to pollution, a lack of physical activity, obesity, stress, and an unhealthy diet increase oxidative burden and the rate of telomere shortening
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3370421/

ובקיצור… כל מה שהמדינות לא עוסקות בו ואנחנו צריכים לדאוג לעצמנו!

ולכן יש להמנע ככל האפשר מאותם מזהמים סביבתיים ומזון מעובד.
יש להמנע מבשר אדום ושתיית אלכוהול
יש לעסוק בתנועה ולצרוך מזון נקי ומזין.
יש להרבות בנוגדי חמצון כמו ויטמין סי, אי אבץ, סלניום[1][2] ועוד. חומצות שומן חיוניות שמונעים את הפגיעה בתאים ובטלומרים מאותן תעשיות מזהמות. תזונה מבוססת צומח (פירות וירקות מכל הצבעים), דגנים מלאים, קטניות, וזרעים (שקדים, אגוזים וגרעינים)
יש לנהל מתחים ולחצים שגם הם מהווים עקה חמצונית לתאים.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6316700/

אילו דברים נמצאו משפיעים לטובה על ACE2

כורכום וירוסים וקוביד-19.
תה ירוק (EGCG) ורכיבים נוספים מארוניה ורימונים יכולים למנוע זיהום משפעת וקוביד-19.
שום וקוביד-19
הרכב המיקרוביום משקף את חומרת המחלה ואת חוסר התפקוד של מערכת החיסון בחולים עם קוביד-19.
רזברטרול וקוביד-19
חשיבות אבץ לחיזוק המערכת החיסונית וגם מול קוביד 19.

דברים שנמצאו מעלים רמות ACE2

זיהום אוויר – פנדמיות
חשיפה לחומרי הדברה (אורגנופוספאטים) עשויים להעלות את הרגישות לקוביד-19

מוזמנים לקרוא גם על
"אפיגנטיקה – מתילציה ותזונה מבוססת צומח"
"שבט בוליביאני שנקרא Tsimané"
"אנזים בשם Klotho והקשרו לתוחלת חיים ארוכה"

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s