ביספינול איי - BPA·הורמונים·חומרים אורגניים מופלרים PFAs·מחלות מטבוליות·מעכבי בעירה- OPE/PBDE·מערכת עצבים·סרטן ומניעה·פלסטיק

דוח חדש ומפורט במיוחד על השלכות תעשיית הפלסטיק על בריאות הציבור לדורות

במאה האחרונה, הייצור העולמי של פלסטיק הגיע ל -320 מיליון טון בשנה, כאשר מעל 40% משמשים כאריזות לשימוש חד פעמי. כאשר פלסטיק לא ממוחזר הוא עובר הרבה מאוד תהליכים אפשריים כמו שחיקה (רוח, גלים, תנועה), קרינה אולטרה סגולה ועוד בשילוב עם חיידקים סביבתיים שגם הם מתמירים את הפלסטיק לחלקיקי מיקרו וננו שנישאים לאחר מכן גם באוויר. זהו "ייצור שניוני"…
מיקרופלסטיק ממקור ראשוני מיוצר על ידי תעשיות ומוחדר למוצרים רבים ללא תועלת אמיתית מחויבת מציאות מלבד היותה זולה יותר מרכיבים טבעיים שלא מזיקים ושעושים את אותו דבר.
מה שבטוח הוא, שהיום הוא נמצא באוויר במים ובמזון, ולא רואים אותו פשוט צורכים אותו! בממוצע של 5 גרם לשבוע, שזה הרבה מאוד ביחס לחלקיק שלא רואים אותו בעין.
מדענים מכל העולם, שחוקרים את התחום מבינים שמדובר בזיהום פלנטרי עצום עם השלכות על כל חי וצומח, והם מבינים שבאיזה שהוא מקום זה כבר יצא מפרופורציה וחייבים לנקוט בצעדים משמעותיים כדי להפסיק את הזיהום הזה.

דו"ח של האגודה האנדוקרינית, הקבוצה הבינלאומית הגדולה ביותר של מדענים, רופאים ואקדמאים הפועלים בתחום האנדוקרינולוגיה, הופק בשיתוף פעולה עם מומחים טכניים כימיים ברשת הבריאות הסביבתית העולמית (IPEN (International Pollutants Elimination Network. קבוצת זו כוללת מומחים מהשורה הראשונה בתחום: ד"ר ג'ודי פלדס, ד"ר פאולינה דמדימופולו, ד"ר הת'ר ב '. פטיסול, ד"ר אנדראה גור, ד"ר לורי ראצמן, ד"ר ולורה נ 'וונדנברג.
בדו"ח המוסמך החדש הזה שפורסם בדצמבר 20 מפרטים החוקרים את החומרים ואת השפעות תוצרי הפלסטיק על בריאות הציבור במיוחד בתחום האנדוקריני/ הורמנלי (EDCs- endocrine-disrupting chemicals).
הערכות שמרניות מצביעות על יותר מאלף כימיקלים מיוצרים הנמצאים בשימוש כיום שמוגדרים EDC: ביספנול A וכימיקלים נלווים, מעכבי בעירה, פתלטים, חומרים פר-ופוליפלורואלקיליים (PFAS), דיוקסינים, מייצבי UV ומתכות רעילות כמו עופרת וקדמיום. והם נמצאים בכל מקום ונחשפים אליהם ברמה יומית באריזה, בנייה, ריצוף, ייצור ואריזת מזון, כלי בישול, שירותי בריאות, צעצועי ילדים, מוצרי פנאי, רהיטים, מוצרי אלקטרוניקה לבית, טקסטיל, מכוניות וקוסמטיקה.
ב-144 כימיקלים או קבוצות כימיות הידועות כמסוכנות לבריאות האדם משתמשים לתפקודים אנטי בקטריליים בחומרי צבע, מעכבי בעירה, ממיסים, מייצבי UV ופלסטיקים.
חשיפה יכולה להתרחש לאורך כל אורך החיים של מוצרי פלסטיק, החל מתהליך הייצור ועד מגע הצרכן, מיחזור, וכלה בטיפול בפסולת ופינוי.

EDCs הם כימיקלים המפריעים למערכות ההורמונים בגוף ועלולים לגרום לסרטן, סוכרת, הפרעות רבייה וליקויים נוירולוגיים אצל עוברים וילדים מתפתחים. הדו"ח מתאר שפע של ראיות התומכות בקשרים ישירים בין סיבה לתוצאה בין תוספים כימיים רעילים בפלסטיק לבין השפעות בריאותיות ספציפיות על המערכת האנדוקרינית.

*** בפוסטים קודמים שלי הצגתי כמה הפלסטיק מזהם את העולם והים וגם את השפעת החומרים הללו על סיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19 וגם על היכולת שלהם לשנות לרעה את ההרכב והמגוון המיקרובילי וזה יכול להוות גם השלכות למחלות רבות אחרות שלא הוזכרו בדו"ח.
כמו כן הוא משפיע גם ברמה אקולוגית על ייצור חמצן של אצות ימיות

חשיפה ל- EDC היא בעיה אוניברסלית. בדיקת דגימות אנושיות מציגה באופן עקבי כמעט לכל האנשים יש EDC בגופם.
מיקרו-פלסטיקה מכילה תוספים כימיים, שיכולים לשטוף את המיקרו-פלסטיק ולחשוף את האוכלוסייה. הם יכולים גם להיקשר ולצבור כימיקלים רעילים מהסביבה הסובבת, כמו מי ים ומשקעים, ומתפקדים כנושאים לתרכובות רעילות.
גם פלסטיק "ביולוגי"מתכלה, המקודם כיותר אקולוגי מפלסטיק, מכיל תוספים כימיים דומים לפלסטיק קונבנציונלי ויש להם גם השפעות משבשות אנדוקריניות.
"רבים מהפלסטיקים שאנו משתמשים בהם מדי יום בבית ובעבודה חושפים אותנו לקוקטייל מזיק של כימיקלים המשבשים אנדוקרינית, יש צורך בפעולה החלטית ברמה העולמית כדי להגן על בריאות האדם ועל סביבתינו מפני איומים אלה".

Many of the plastics we use every day at home and work are exposing us to a harmful cocktail of endocrine-disrupting chemicals, Definitive action is needed on a global level to protect human health and our environment from these threats

"זוהי האחריות הקולקטיבית שלנו להשפיע על המדיניות הציבורית כדי שתטפל בראיות הברורות לכך ש- EDC בפלסטיק הוא סכנה המאיימת. בריאות הציבור ועתידנו".

It is our collective responsibility to enact public policies to address the clear evidence that EDC in plastics are hazards threatening public health and our future

ומה עושים בפועל מדינות וארגוני בריאות? כלום!!!

להיפך… הדוח הזה מבהיר כי יש האצה בייצור הפלסטיק, שצפויה לגדול ב-30-36% בשש השנים הקרובות, שתחמיר מאוד את חשיפות ה- EDC ואת העלייה בשיעור העולמי של מחלות אנדוקריניות.

החשיפה לרכיבים אלה אינה רק בעיה עולמית בימינו, אלא היא מהווה איום חמור על הדורות הבאים, כאשר אישה בהריון נחשפת אליהם , זה עלול להשפיע על בריאות ילדיה ונכדיה בסופו של דבר. מחקרים בבעלי חיים מראים ש- EDC יכול לגרום לשינויים ב- DNA שיש להם השלכות על פני דורות מרובים.

Endocrine-disrupting chemical exposure is not only a global problem today, but it poses a serious threat to future generations, When a pregnant woman is exposed, EDCs can affect the health of her child and eventual grandchildren. Animal studies show EDCs can cause DNA modifications that have repercussions across multiple generations
https://www.endocrine.org/news-and-advocacy/news-room/2020/plastics-pose-threat-to-human-health

מחקר נוסף מסוג סקירה שפורסם בדצמבר 20 בג'ורנל Science Bulletin שמדבר גם על הצורך המוגבר לנקוט בצעדים מהותיים כדי לצמצם את השימוש בפלסטיק, למצוא פתרונות אקולוגיים לפלסטיק, להחליפו במוצרים מתכלים ולהפסיק לזהם את העולם.
החוקרים הספרדיים והפורטוגלים מסיקים שחלקיקים ננו-פלסטיים עשויים להפעיל תאי חיסון, לעורר תגובות דלקתיות מקומיות, לפגוע בתאים ולהפריע להרכב ולפונקציונליות של מיקרוביום המעיים. יש להם גם יכולת תנועה על פני שכבות אפיתל, בכלי הלימפה וכלי הדם. הגישה לזרם הדם מבטיחה כניסה לאיברים מטבוליים ואנדוקריניים, כמו כבד וכליות, ומשפיעים על התהליכים המשולבים של ניהול תזונה ואנרגיה ותהליכים מטבוליים. חשיפה לננו-פלסטיקה עשויה גם לגרום לשינויים התנהגותיים בשל יכולתם של ננו-פלסטיקה לחצות את מחסום הדם-מוח וכן בשל ההשפעה שלהם על הרכב המיקרוביום שידוע בחשיבותו לתפקוד תקין של מסלולים נוירואנדוקריניים.

אם חשבנו שהחשיפה הראשונית של תינוק למיקרופלסטיק היא דרך הבקבוק או דרך הכנסת כל דבר לפה (צעצועים וכו'), אז במחקר שפורסם במהדורת ינואר 21 בג'ורנל Environment International בדקו החוקרים 6 שליות שנאספו בהסכמה מנשים שילדו לידה וגינלית רגילה. בסך הכל מצאו, 12 חלקיקים מיקרופלסטיים (בגדלים של 5-10 מיקרומטר), נמצאו בארבע שליות (5 בצד העובר, 4 בצד האימהי ו -3 בקרום הכוריאומניוטי); כל חלקיקי המיקרופלסטיקה התאפיינו במונחים של מורפולוגיה והרכב כימי. כולם היו פיגמנטיים; שלושה זוהו כפוליפרופילן מוכתם כפולימר תרמופלסטי, ואילו עבור תשעת האחרות ניתן היה לזהות רק את הפיגמנטים, ששימשו כולם לציפויים מעשה ידי אדם, צבעים, דבקים, פלסטרים, צבעי אצבעות, קוסמטיקה ומוצרי טיפוח אישיים.

בשל תפקידה המכריע של השליה בתמיכה בהתפתחות העובר ובממשק בין האחרונה לבין הסביבה החיצונית, נוכחותם של חלקיקים אקסוגניים ובעלי פוטנציאל מזיק, אם בגלל הפעלת מערכת החיסון באופן כרוני, אם בגלל היכולות לשבש מסלולים הורמונליים ונוירולוגיים.. הוא עניין שמדאיג מאוד

Due to the crucial role of placenta in supporting the foetus development and in acting as an interface between the latter and the external environment, the presence of exogenous and potentially harmful (plastic) particles is a matter of great concern

מתוך 6 השיליות שנותחו, 2 היו ללא ממצאים… אני הייתי מתפקס על 2 האימהות הללו, כדי להבין מה הן אוכלות שותות ונושמות.

אם מצאתם את המידע מענין ומועיל ורוצים לתרום להמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים להפוך לתומך

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s