ביספינול איי - BPA·דיוקסין·הורמונים·חומרים אורגניים מופלרים (PFAs)·מחלות מטבוליות·מעכבי בעירה- OPE/PBDE·מערכת עצבים·מקדמי הגנה·משבשי אותות אנדוקריניים (EDC's)·מתכות כבדות·סרטן ומניעה·עופרת·פלסטיק·פתלאטים·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

דוח חדש ומפורט במיוחד על השלכות תעשיית הפלסטיק על בריאות הציבור לדורות

במאה האחרונה, הייצור העולמי של פלסטיק הגיע ל -320 מיליון טון בשנה, כאשר מעל 40% משמשים כאריזות לשימוש חד פעמי. כאשר פלסטיק לא ממוחזר הוא עובר הרבה מאוד תהליכים אפשריים כמו שחיקה (רוח, גלים, תנועה), קרינה אולטרה סגולה ועוד בשילוב עם חיידקים סביבתיים שגם הם מתמירים את הפלסטיק לחלקיקי מיקרו וננו שנישאים לאחר מכן גם באוויר. זהו "ייצור שניוני"…
מיקרופלסטיק ממקור ראשוני מיוצר על ידי תעשיות ומוחדר למוצרים רבים ללא תועלת אמיתית מחויבת מציאות מלבד היותה זולה יותר מרכיבים טבעיים שלא מזיקים ושעושים את אותו דבר.
מה שבטוח הוא, שהיום הוא נמצא באוויר במים ובמזון ולא רואים אותו פשוט צורכים אותו! במאמר "כמות הפלסטיק שאדם צורך בממוצע בחייו" מעריכים שכמות הפלסטיק שצורך אדם בממוצע הוא 5 גרם לשבוע, שזה הרבה מאוד ביחס לחלקיק שלא רואים אותו בעין. כמו כן מצוינים בו גם המקומות אליהם מגיעים חלקיקי הפלסטיק, הרחק מישובים בהם חיים בני האדם…
מדענים מכל העולם, שחוקרים את התחום מבינים שמדובר בזיהום פלנטרי עצום עם השלכות על כל חי וצומח, והם מבינים שבאיזה שהוא מקום זה כבר יצא מפרופורציה וחייבים לנקוט בצעדים משמעותיים כדי להפסיק את הזיהום הזה.

בפוסטים אחרים שלי הצגתי:
כמה הפלסטיק מזהם את העולם והים 
כמה הוא משפיע גם ברמה אקולוגית על ייצור חמצן של אצות ימיות
כמה הוא משפיע על סיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19 ושווקא בתקופה הזו הזיהום מתגבר בגלל שימוש עצום במסכות
על היכולת לשנות לרעה את הרכב ומגוון המיקרוביליום דבר שלבדו משפיע על מחלות רבות אחרות שלא הוזכרו בדו"ח.
ועל כך שמעצים את אחת הבעיות הקיומיות של חיידקים עמידים
ועל כך שמהווה סוס טרויאני למתכות כבדות

בתוך מוצרי הפלסטיק נמצאים רכיבים בעיתיים במיוחד לבריאות בעלי החיים ובני האדם, בינהם BPA ותחליפיו, פתלאטים, PFAs, מעכבי בעירה, OPE ומתכות כבדות.

דו"ח של האגודה האנדוקרינית, הקבוצה הבינלאומית הגדולה ביותר של מדענים, רופאים ואקדמאים הפועלים בתחום האנדוקרינולוגיה, הופק בשיתוף פעולה עם מומחים טכניים כימיים ברשת הבריאות הסביבתית העולמית (IPEN (International Pollutants Elimination Network. קבוצת זו כוללת מומחים מהשורה הראשונה בתחום: ד"ר ג'ודי פלדס, ד"ר פאולינה דמדימופולו, ד"ר הת'ר ב '. פטיסול, ד"ר אנדראה גור, ד"ר לורי ראצמן, ד"ר ולורה נ 'וונדנברג.
בדו"ח המוסמך החדש הזה שפורסם בדצמבר 20 מפרטים החוקרים את החומרים ואת השפעות תוצרי הפלסטיק על בריאות הציבור במיוחד בתחום האנדוקריני/ הורמנלי (EDCs- endocrine-disrupting chemicals).
הערכות שמרניות מצביעות על יותר מאלף כימיקלים מיוצרים הנמצאים בשימוש כיום שמוגדרים EDC: ביספנול A וכימיקלים נלווים, מעכבי בעירה, פתלטים, חומרים פר-ופוליפלורואלקיליים (PFAS), דיוקסינים, מייצבי UV ומתכות רעילות כמו עופרת וקדמיום. והם נמצאים בכל מקום ונחשפים אליהם ברמה יומית באריזה, בנייה, ריצוף, ייצור ואריזת מזון, כלי בישול, שירותי בריאות, צעצועי ילדים, מוצרי פנאי, רהיטים, מוצרי אלקטרוניקה לבית, טקסטיל, מכוניות וקוסמטיקה.
ב-144 כימיקלים או קבוצות כימיות הידועות כמסוכנות לבריאות האדם משתמשים לתפקודים אנטי בקטריליים בחומרי צבע, מעכבי בעירה, ממיסים, מייצבי UV ופלסטיקים.
חשיפה יכולה להתרחש לאורך כל אורך החיים של מוצרי פלסטיק, החל מתהליך הייצור ועד מגע הצרכן, מיחזור, וכלה בטיפול בפסולת ופינוי.

EDCs הם כימיקלים המפריעים למערכות ההורמונים בגוף ועלולים לגרום לסרטן, סוכרת, הפרעות רבייה וליקויים נוירולוגיים אצל עוברים וילדים מתפתחים. הדו"ח מתאר שפע של ראיות התומכות בקשרים ישירים בין סיבה לתוצאה בין תוספים כימיים רעילים בפלסטיק לבין השפעות בריאותיות ספציפיות על המערכת האנדוקרינית.

חשיפה ל- EDC היא בעיה אוניברסלית. בדיקת דגימות אנושיות מציגה באופן עקבי כמעט לכל האנשים יש EDC בגופם.
מיקרו-פלסטיקה מכילה תוספים כימיים, שיכולים לשטוף את המיקרו-פלסטיק ולחשוף את האוכלוסייה. הם יכולים גם להיקשר ולצבור כימיקלים רעילים מהסביבה הסובבת, כמו מי ים ומשקעים, ומתפקדים כנושאים לתרכובות רעילות.
גם פלסטיק "ביולוגי"מתכלה, המקודם כיותר אקולוגי מפלסטיק, מכיל תוספים כימיים דומים לפלסטיק קונבנציונלי ויש להם גם השפעות משבשות אנדוקריניות.
"רבים מהפלסטיקים שאנו משתמשים בהם מדי יום בבית ובעבודה חושפים אותנו לקוקטייל מזיק של כימיקלים המשבשים אנדוקרינית, יש צורך בפעולה החלטית ברמה העולמית כדי להגן על בריאות האדם ועל סביבתינו מפני איומים אלה".

Many of the plastics we use every day at home and work are exposing us to a harmful cocktail of endocrine-disrupting chemicals, Definitive action is needed on a global level to protect human health and our environment from these threats

"זוהי האחריות הקולקטיבית שלנו להשפיע על המדיניות הציבורית כדי שתטפל בראיות הברורות לכך ש- EDC בפלסטיק הוא סכנה המאיימת. בריאות הציבור ועתידנו".

It is our collective responsibility to enact public policies to address the clear evidence that EDC in plastics are hazards threatening public health and our future

ומה עושים בפועל מדינות וארגוני בריאות? כלום!!!

להיפך… הדוח הזה מבהיר כי יש האצה בייצור הפלסטיק, שצפויה לגדול ב-30-36% בשש השנים הקרובות, שתחמיר מאוד את חשיפות ה- EDC ואת העלייה בשיעור העולמי של מחלות אנדוקריניות.

החשיפה לרכיבים אלה אינה רק בעיה עולמית בימינו, אלא היא מהווה איום חמור על הדורות הבאים, כאשר אישה בהריון נחשפת אליהם , זה עלול להשפיע על בריאות ילדיה ונכדיה בסופו של דבר. מחקרים בבעלי חיים מראים ש- EDC יכול לגרום לשינויים ב- DNA שיש להם השלכות על פני דורות מרובים.

Endocrine-disrupting chemical exposure is not only a global problem today, but it poses a serious threat to future generations, When a pregnant woman is exposed, EDCs can affect the health of her child and eventual grandchildren. Animal studies show EDCs can cause DNA modifications that have repercussions across multiple generations
https://www.endocrine.org/news-and-advocacy/news-room/2020/plastics-pose-threat-to-human-health

מחקר נוסף מסוג סקירה שפורסם בדצמבר 20 בג'ורנל Science Bulletin שמדבר גם על הצורך המוגבר לנקוט בצעדים מהותיים כדי לצמצם את השימוש בפלסטיק, למצוא פתרונות אקולוגיים לפלסטיק, להחליפו במוצרים מתכלים ולהפסיק לזהם את העולם.
החוקרים הספרדיים והפורטוגלים מסיקים שחלקיקים ננו-פלסטיים עשויים להפעיל תאי חיסון, לעורר תגובות דלקתיות מקומיות, לפגוע בתאים ולהפריע להרכב ולפונקציונליות של מיקרוביום המעיים. יש להם גם יכולת תנועה על פני שכבות אפיתל, בכלי הלימפה וכלי הדם. הגישה לזרם הדם מבטיחה כניסה לאיברים מטבוליים ואנדוקריניים, כמו כבד וכליות, ומשפיעים על התהליכים המשולבים של ניהול תזונה ואנרגיה ותהליכים מטבוליים. חשיפה לננו-פלסטיקה עשויה גם לגרום לשינויים התנהגותיים בשל יכולתם של ננו-פלסטיקה לחצות את מחסום הדם-מוח וכן בשל ההשפעה שלהם על הרכב המיקרוביום שידוע בחשיבותו לתפקוד תקין של מסלולים נוירואנדוקריניים.

צוות חוקרים מאוניברסיטת פלורידה בחן מה שאיפה ובליעה של מיקרופלסטיק יכולים לעשות לבני אדם ברמה התאית. החוקרים החליטו בסופו של דבר למקד את מאמציהם בפוליסטירן, סוג של פלסטיק הנפוץ בכלי אוכל חד פעמיים, קופסאות ופריטים רפואיים כגון מבחנות, צלחות פטרי כלי אוכל וכדומה.

הם שכחו לציין שהחומר הזה נמצא גם במסכות כירורגיות.

Disposable face masks (single use face masks) are produced from polymers such as polypropylene, polyurethane, polyacrylonitrile, polystyrene, polycarbonate, polyethylene, or polyester

המחקר פורסם במרץ 21 בג'ורנל Chemical Research in Toxicology. הצוות חשף את תאי הריאה בצלחת פטרי לכמויות קטנות של פוליסטירן ברמות שנמצאות בדרך כלל בסביבה ומצא כי למרות שהפלסטיק לא גרם למוות של תאים, זה גרם לשינויים מעניינים. לאחר מספר ימים בלבד הם גילו כי תהליכי חילוף החומרים של התא הואטו, התפשטות התאים נבלמה, צורת התא השתנתה . בנוסף, הצוות מצא כי החלקיקים המיקרופלסטיים נלקחו על ידי התאים ויצרו טבעת סביב הגרעין בתא.
המיקרופלסטיקה לא הרג את התאים, אך התאים בהחלט לא פעלו כרגיל.
הדבר הזה הוא קריטי במיוחד לכאלה עם מחלות ריאה כמו סרטן ריאות, אסטמה, אמפיזמה, דלקת ריאות. , פיברוזיס או מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)… ומי יודע אם חשיפה לחומרים אלה בעבר לא יצרו את אותן מחלות.

***החוקרים האלה אכזבו אותי הם לא רוצים לצאת בהצהרות על ההשפעות המזיקות של פלסטיק למרות שהם רואים שינויים בתאי הריאה. שחלילה התעשיות לא יצטרכו למצוא חומר חלופי טבעי ומתכלה ושאינו מזיק בכלל. ואם תיכנסו ללינק של הודעת העיתונות, תראו איך כולם עם מסכות וחלק מהן מכילות את אותו החומר שהם חקרו.

We don't want to overstate the harmful effects of microplastics on human health. The reason plastics are widely used is because they're good materials for industry, construction, medical and research supplies, and consumer products. But there may be some long-term undesirable effects that could be especially detrimental to growing babies and people with lung diseases. We need to investigate so we have a better understanding of the potential cost to human health
https://phys.org/news/2021-04-exposure-microplastics-cellular-function.html

ממצאים מדאיגים מראים חשיפה מאוד מוקדמת לחומרים מסוכנים

***תוספת ינואר 21
אם חשבנו שהחשיפה הראשונית של תינוק למיקרופלסטיק היא דרך הבקבוק או דרך הכנסת כל דבר לפה (צעצועים וכו'), אז במחקר שפורסם במהדורת ינואר 21 בג'ורנל Environment International בדקו החוקרים 6 שליות שנאספו בהסכמה מנשים שילדו לידה וגינלית רגילה. בסך הכל מצאו, 12 חלקיקים מיקרופלסטיים (בגדלים של 5-10 מיקרומטר), נמצאו בארבע שליות (5 בצד העובר, 4 בצד האימהי ו -3 בקרום הכוריאומניוטי); כל חלקיקי המיקרופלסטיקה התאפיינו במונחים של מורפולוגיה והרכב כימי. כולם היו פיגמנטיים; שלושה זוהו כפוליפרופילן מוכתם כפולימר תרמופלסטי, ואילו עבור תשעת האחרות ניתן היה לזהות רק את הפיגמנטים, ששימשו כולם לציפויים מעשה ידי אדם, צבעים, דבקים, פלסטרים, צבעי אצבעות, קוסמטיקה ומוצרי טיפוח אישיים.

בשל תפקידה המכריע של השליה בתמיכה בהתפתחות העובר ובממשק בין האחרונה לבין הסביבה החיצונית, נוכחותם של חלקיקים אקסוגניים ובעלי פוטנציאל מזיק, אם בגלל הפעלת מערכת החיסון באופן כרוני, אם בגלל היכולות לשבש מסלולים הורמונליים ונוירולוגיים.. הוא עניין שמדאיג מאוד

Due to the crucial role of placenta in supporting the foetus development and in acting as an interface between the latter and the external environment, the presence of exogenous and potentially harmful (plastic) particles is a matter of great concern

מתוך 6 השיליות שנותחו, 2 היו ללא ממצאים… אני הייתי מתפקס על 2 האימהות הללו, כדי להבין מה הן אוכלות שותות ונושמות.


*** תוספת מרץ 21
מחקר שפורסם במרץ 21 בג'ורנל Science Science & Technology מצא 109 כימיקלים בדגימות הדם של נשים בהריון ותינוקותיהם ממקורות רבים ושונים של מוצרים. 40 ממקור פלסטיק, 28 ממוצרי קוסמטיקה, 25 ממוצרי צריכה, 29 מתרופות, 23 מחומרי הדברה, שלושה ממעכבי בעירה, ושבעה מתרכובות PFAS, המשמשות לשטיחים, ריפודים ועוד.
החוקרים מדווחים כי נראה כי 55 מתוך 109 הכימיקלים שזיהו באופן זמני, לא דווחו בעבר על אנשים.
הממצאים האלה מאוד מדאיגים, שכן בדומה למאמר למעלה, החומרים הללו עוברים לעובר דרך השיליה והם ידועים גם כמשבשי מערכת הורמונלית ועשויים להישאר ולעבור גם לדורות הבאים.

*** תוספת מאי 21
מחקר שפורסם במאי 21 בג'ורנל Environmental Science and Technology journal בדק את חלבן של 50 אמהות אמריקאיות ומצא כי כל דגימה מזוהמת ב PFAS. הכימיקלים נמצאו כמעט פי 2,000 מהרמות הנחשבות בטוחות על ידי קבוצות בריאות סביבתיות.
המחקר מראה שזיהום PFAS של חלב אם הוא ככל הנראה אוניברסלי בארה"ב, וכי כימיקלים מזיקים אלה מזהמים את מה שצריך להיות המזון המושלם של הטבע. הרכיב הלא מתכלים הללו נקשרו לסרטן, כולסטרול גבוה, נזק לכבד, יתר לחץ דם המושרה בהריון, בעיות פוריות, מחלות בבלוטת התריס ומערכת חיסונית מוחלשת.
המחקר הראשון שניתח חלב אם בארה"ב עבור PFAS נערך ב-2005. הוא בדק 39 כימיקלים שונים, כולל תשעה שנמצאים בשימוש כיום, ומצא כי בדגימות נמצאו כימיקלים חדשים וגם כאלה שכבר אסורים היו לשימוש. PFAS נמצאו ברמות שנעו בין 52 ppt ליותר מ -500 ppt. כדי לשים את זה בפרספקטיבה, EWG ממליצה על הגבלה של 1 ppt במים, בעוד שהסוכנות של משרד הבריאות והשירותים האנושיים לרישום חומרים רעילים ומחלות מציעה 14 ppt.
ממצאים אלה מבהירים כי המעבר ל- PFAS חדש יותר בעשור האחרון לא פתר את הבעיה.
מחקר זה מספק ראיות נוספות לכך שה- PFAS לשימוש הנוכחי מצטבר אצל אנשים. המשמעות של זה היא שאנחנו צריכים להתייחס לכל המעמד של כימיקלים של PFAS, ולא רק לשינויים בשימוש.
יתר על כן, המחקר מצא כי זיהום PFAS גובר ברחבי העולם. מנתוני חלב אם בינלאומיים מ -1996 עד 2019 עולה כי בעוד שריכוז הכימיקלים הישנים יורד, שכיחותם של כימיקלים חדשים יותר מכפילה את עצמה כל 4.1 שנים.
https://www.theguardian.com/environment/2021/may/13/pfas-forever-chemicals-breast-milk-us-study

***תוספת יוני 21
במחקר שפורסם במהדורת נובמבר 21 בג'ורנל Chemosphere, החוקרים קוראים למקבלי ההחלטות לבחון את ההשפעה המשולבת של תערובת הכימיקלים המצטברת בקרב אנשים ובטבע.
אלה ממצאים חשובים שקוראים לרגולטורים לשקול את ההשפעה הקולקטיבית של חשיפה לכימיקלים מרובים במקום להעריך רק כימיקל אחד בכל פעם.
החוקרים בחנו ריכוזים של 22 מזהמים אורגניים מתמידים (POP). מדובר בכימיקלים רעילים שנותרים בסביבה לפרקי זמן ארוכים ומצטברים בבני אדם דרך מזון, מי שתייה וחלקיקי אוויר.
במחקר בחנו החוקרים דגימות של רקמת שומן עוברית, כבד, לב, ריאה ומוח מ -20 הריונות שמסיבות שונות הסתיימו במוות בטרימסטר השלישי בשנים 2015-2016. החוקרים זיהו לפחות 15 מתוך 22 POPs בכל איבר. ארבעה כימיקלים נמצאו בכל הרקמות בכל העוברים. הכימיקלים הנפוצים ביותר היו: HCB, חומר הדברה ששימש בעבר להגנה על גידולי מזון מפני פטריות;
DDE (מטבוליט של DDT) קוטל חרקים ששימש באמצע המאה העשרים;
גרסאות PCB, כימיקלים ששימשו בעבר במגוון מוצרי חשמל.
החוקרים מציינים שרוב השיטות הנוכחיות לאמידת חשיפה עוברית לכימיקלים מסתמכות על דגימות דם אימהיות ושל השליה. המחקר החדש מצא כי בחלק מהכימיקלים הריכוזים ברקמות העובר חרגו מאלה שנמצאו בדם האימהי ובשליה. ניתן להסביר זאת בכך שכימיקלים אלה נוטים להצטבר ברקמת השומן בשל מבניהם. עם זאת, רמות החומרים בכבד ובריאה של העובר חרגו גם מאלה שנמצאו אצל האם. כמה חומרי הדברה – PeCB, α – HCH, γ – HCH ו- oxychlordane – התגלו ברקמת העובר גם כאשר הם לא נמצאו בדגימות הדם האימהיות או בשליה. על פי החוקרים, ממצאים אחרונים אלה מצביעים על כך שדגימות דם ושליה עשויות לתת תמונה מטעה על המגוון והריכוז של כימיקלים אליהם נחשפים התינוקות במהלך ההתפתחות המוקדמת.
עוד מציינים החוקרים כי מספר מחקרים קודמים קישרו בין חשיפה מוקדמת ל- POP לבין תוצאות בריאותיות שליליות כמו משקל לידה נמוך, סוכרת הריונית, הפרעות קשב וריכוז, פוריות, השמנת יתר והפחתת ייצור זרע. לדוגמא, הרשות האירופית לבטיחות מזון (EFSA) תיקנה לאחרונה את הערכת הסיכון שלהם לדיוקסינים ו PCB דמוי דיאוקסינים, והגיעה למסקנה כי צריכת התזונה באירופה נמצאת כיום ברמה שיכולה לשבש את הפוריות אצל גברים.
קבלת תמונה מדויקת של חשיפה כימית בהתפתחות אנושית מוקדמת היא קריטית להערכת השלכות בריאותיות קצרות וארוכות טווח על הדורות הבאים לכן החוקרים מאמינים כי יש לעדכן את הגישות של ימינו המעריכות את החשיפה הכימית של העובר, למשל במחקרי עוקבות לידה, כדי לשקף טוב יותר את הסבירות שבחומרים כימיים מסוימים חשיפה עוברית גדולה יותר ממה שמופיעות בדגימות הדם והשליה.
לשלושה עשר מההריונות היו גם נתונים ממחקר קודם על PFAS (כימיקלים המשמשים לטיגון, אריזות מזון וקצף כיבוי אש). על ידי שילוב נתונים אלה, החוקרים הצליחו להעריך את שיעור הכימיקלים בכל סוג של רקמה. בעוד שחומרי הדברה ו PCB היו מיוצגים באופן משמעותי ברקמת השומן, יותר ממחצית הכימיקלים בריאה העוברית, במוח, בכבד ובלב היו בגלל PFAS. בסך הכל, הריכוז הגבוה ביותר של תערובת כימיקלים נמצא ברקמת השומן והנמוך ביותר במוח.
אמנם לעומת שנות השישים והשבעים רמות המזהמים ירדו, אבל זה שאחרי איסור השימוש בחומרים אלה עדין נמצא בעוברים מהווה מקור לדאגה כי ייקח דורות רבים להיפטר מהחשיפה.
https://news.ki.se/several-persistent-chemicals-were-found-in-fetal-organs

***תוספת ספטמבר 21
במחקר שפורסם בספטמבר 21 בג'ורנל Environmental Science & Technology Letters חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ניו יורק רצו להעריך את החשיפה האנושית לשני סוגים של מיקרופלסטיק נפוצים – פוליאתילן טרפתלט (PET) ופוליקרבונט (PC) – על ידי מדידת רמות בצואה של תינוקות ומבוגרים.
החוקרים השתמשו בספקטרומטריית המונים כדי לקבוע את ריכוזי המיקרופלסטיק של PET ו- PC בשש דגימות צואה של תינוקות ו -10 של מבוגרים שנאספו ממדינת ניו יורק, כמו גם בשלוש דגימות של מקוניום (צואה ראשונה של תינוק שזה עתה נולד). כל הדגימות הכילו לפחות סוג אחד של מיקרופלסטיק. למרות שהרמות הממוצעות של מיקרופלסטיק PC צואה היו דומות בין מבוגרים לתינוקות, צואת תינוקות הכילה בממוצע ריכוז PET גבוה פי 14 מזה של מבוגרים (83,000 אצל תינוקות לעומת 5,800 אצל המבוגרים) ריכוזי ה-PC נבדלו גם הם, אמנם לא באותה כמות ויחס אבל הרבה יותר אצל התינוקות (860 מול 200). . החוקרים אומרים כי תינוקות יכולים להיחשף לרמות גבוהות יותר של מיקרופלסטיק באמצעות השימוש הרב שלהם במוצרים כגון בקבוקים, נשכנים וצעצועים. PET הוא הפוליאסטר הרביעי בשימוש התעשיה רובו הולך לאריזות ובדים סינטיים או חצי סינטטיים וכמובן לבקבוקים וכוסות חדפעמיים לשתיה קרה.
החוקרים מציינים שלמרות שפעם חשבו כי מיקרופלסטיק עובר באופן בלתי מזיק דרך מערכת העיכול ויוצא מהגוף, מחקרים אחרונים מצביעים על כך שהחלקים הקטנים ביותר יכולים לחצות את קרומי התא ולהיכנס למחזור הדם. בתאים ובבעלי חיים מעבדה, חשיפה מיקרו -פלסטית יכולה לגרום למוות של תאים, דלקות והפרעות מטבוליות.

תעשיות מזהמות פוגעות בנו להמון זמן – חייבים להפסיק עם זה לאלתר!!!

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי).
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה, נירוסטה).
3. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
4. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
5. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
6. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
7. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
8. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s