פלסטיק·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

כיצד משפיע הזיהום הימי על בריאות האדם

בני האדם! כן כולם!
אנחנו פוגעים בעולם שמעניק לנו חיים!
אנחנו חייבים להפסיק את זה ויפה שעה אחת קודם!!!

45 מדענים מסקרים בצורה חדה וברורה את ההרס של התעשיות המזהמות את האקולוגיה באופן כללי ואת המרינית באופן פרטני. ואנחנו שותפים בעצם השתיקה שלנו וגם כי חושבים שזה לא מזיק לנו.
המאמר פורסם בדצמבר 20 בג'ורנל Annals of Global Health

פסולת לא רצויה שמשוחררת לאוויר, למים ולאדמה על ידי פעילות אנושית היא הגורם הסביבתי הגדול ביותר למחלות בעולם כיום. היא אחראית לפי הערכה לתשעה מיליון מקרי מוות בטרם עת בשנה, הפסדים כלכליים עצומים, שחיקת ההון האנושי והשפלה של מערכות אקולוגיות. זה מהווה איום חמור על בריאות האדם ורווחתו. טיבן ועוצמתן של השפעות אלה רק מתחילות להיות מובנות.
כותבי המאמר בחנו באופן נרחב את ההשפעות הידועות והפוטנציאליות של זיהום האוקיאנוס על בריאות האדם, מיידעים את קובעי המדיניות, מנהיגי הממשלה, ארגונים בינלאומיים, החברה האזרחית והציבור העולמי על איומים אלה. מציעים סדרי עדיפויות להתערבויות לשליטה ולמניעת זיהום הימים ושמירה על בריאות האדם.

זיהום האוקיאנוסים נפוץ, מחמיר, וברוב המדינות מבוקר בצורה גרועה. זוהי תערובת מורכבת של מתכות רעילות, פלסטיק (בתוך מוצרי הפלסטיק נמצאים רכיבים בעיתיים במיוחד לבריאות בעלי החיים ובני האדם, בינהם BPA ותחליפיופתלאטיםPFAsמעכבי בעירהOPE ועוד), כימיקלים מיוצרים, נפט, פסולת עירונית ותעשייתית, חומרי הדברה, דשנים, כימיקלים פרמצבטיים, חקלאות וביוב. יותר מ -80% נובעים ממקורות יבשתיים. הוא מגיע לאוקיאנוסים דרך נהרות, נגר וזרמים ישירים. לעתים קרובות הוא כבד ביותר ליד החופים ומרוכז ביותר לאורך חופי מדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית.
פלסטיק הוא מרכיב שגדל במהירות ונראה לעין בזיהום האוקיאנוס, ועל פי הערכות כ -10 מיליון טון פסולת פלסטיק נכנסים לים מדי שנה.

כספית הוא מזהם המתכות המדאיג ביותר באוקיאנוסים; הוא משוחרר משני מקורות עיקריים – בעירת פחם וכריית זהב בקנה מידה קטן.
התפשטות עולמית של חקלאות מתועשת עם שימוש הולך וגדל בדשן כימי מובילה להרחבת פריחת אצות מזיקות (HAB) לאזורים שלא נפגעו בעבר. מזהמים כימיים נמצאים בכל מקום ומזהמים ים ואורגניזמים ימיים מהקוטב הצפוני הגבוה ועד לעומק התהום.
לזיהום האוקיאנוס יש השפעות שליליות מרובות על מערכות אקולוגיות ימיות והשפעות אלו מחמירות בגלל שינויי האקלים העולמיים. מזהמים על בסיס נפט מפחיתים פוטוסינתזה במיקרואורגניזמים ימיים המייצרים חמצן. דבר שגורם להרס שוניות האלמוגים, פוגע בהתפתחות רכיכות, ממיס מיקרואורגניזמים המכילים סידן בבסיס רשת המזון הימית ומגביר את הרעילות של חלק מהמזהמים.
זיהום פלסטיק מאיים על יונקים ימיים, דגים ועופות ים ומצטבר באמצע האוקיאנוס. הוא מתפרק לחלקיקים מיקרופלסטיים וננו-פלסטיים המכילים כימיקלים מיוצרים מרובים שיכולים לחדור לרקמות של אורגניזמים ימיים, כולל מינים הנאכלים על ידי בני אדם.
שחרור תעשייתי, נגר וביוב מגביר את תדירותם וחומרתם של HABs, זיהום חיידקי ועמידות אנטי מיקרוביאלית. זיהום והתחממות פני הים גורמים לנדידה מקדימה של פתוגנים מסוכנים כמו מיני ויבריו. שפכים תעשייתיים, פסולת פרמצבטיקה, חומרי הדברה וביוב תורמים לירידות עולמיות במלאי הדגים.

נזקים ידועים של רעלים ידועים בים שמגיעים לצלחת:

 • מתיל כספית ו- PCB בזמן הריון עלול לפגוע בעובר ובמוחו המתפתח, להפחית את מנת המשכל ולהגדיל את הסיכון לאוטיזם, הפרעות קשב וריכוז והפרעות למידה.
 • חשיפה של מבוגרים למתיל כספית מגדילה את הסיכון למחלות לב וכלי דם ודמנציה.
 • כימיקלים כמו פתלטים, ביספנול A, מעכבי בעירה, וכימיקלים ממוזערים, רבים מהם משוחררים לים מפסולת פלסטיק – יכולים לשבש איתות אנדוקריני, להפחית את פוריות הגבר, לפגוע במערכת העצבים ולהגדיל את הסיכון לסרטן.
 • HABs מייצרים רעלים חזקים, כאשר הם נבלעים, רעלים אלו עלולים לגרום לפגיעה נוירולוגית קשה ולמוות מהיר. רעלני HAB יכולים גם לגרום למחלות בדרכי הנשימה.
 • חיידקים ימיים פתוגניים גורמים למחלות במערכת העיכול וזיהומים בפצעים עמוקים. עם שינויי אקלים וזיהום הולך וגובר, הסיכון הוא גבוה כי זיהומי ויבריו, כולל כולרה, יגברו בתדירותם ויתפשטו לאזורים חדשים. כל ההשפעות הבריאותיות של זיהום האוקיאנוס נופלות באופן לא פרופורציונלי על אוכלוסיות חלשות בדרום הגלובוס – עוול סביבתי בקנה מידה עולמי.

זיהום האוקיאנוס הוא בעיה עולמית. זה נובע ממספר מקורות וחוצה גבולות לאומיים. זו תוצאה של ניצול פזיז, קצר ראייה ולא בר-קיימא של משאבי כדור הארץ. זה מסכן מערכות אקולוגיות ימיות. זה מעכב את ייצור החמצן האטמוספרי. האיומים שלה על בריאות האדם גדולים וגדלים, אך עדיין מובנים לחלוטין. העלויות הכלכליות שלה רק מתחילות להיספר.

Conclusions: Ocean pollution is a global problem. It arises from multiple sources and crosses national boundaries. It is the consequence of reckless, shortsighted, and unsustainable exploitation of the earth’s resources. It endangers marine ecosystems. It impedes the production of atmospheric oxygen. Its threats to human health are great and growing, but still incompletely understood. Its economic costs are only beginning to be counted.

ניתן למנוע זיהום אוקיינוס. כמו כל צורות הזיהום, ניתן לשלוט בזיהום האוקיאנוס באמצעות פריסת אסטרטגיות מבוססות נתונים המבוססות על חוק, מדיניות, טכנולוגיה ואכיפה המכוונות למקורות זיהום עדיפים. מדינות רבות השתמשו בכלים אלה כדי לשלוט בזיהום האוויר והמים וכעת הן מיישמות אותם על זיהום האוקיינוס. ההצלחה שהושגה עד היום מוכיחה כי שליטה רחבה יותר היא ריאלית. נמלים מזוהמים בכבדות נוקו, שפכים התחדשו ושוניות אלמוגים הוחזרו.
מניעת זיהום האוקיאנוס יוצרת יתרונות רבים. זה מגביר את הכלכלות, מגביר את התיירות ומשפר את בריאות האדם ורווחתו. היא מקדמת את יעדי הפיתוח בר-קיימא (SDG).

המלצות המחברים:

 • על מנהיגי העולם המכירים בחומרת זיהום האוקיאנוס, מכירים בסכנות הגוברות שלו, מעורבים בחברה האזרחית ובציבור הגלובלי, לנקוט פעולה נועזת ומבוססת ראיות על מנת להפסיק את הזיהום ​​ושמירה על בריאות האדם.
 • מניעת זיהום ממקורות יבשתיים היא המפתח. ביטול בעירת פחם ואיסור כל השימוש בכספית יפחית את זיהום הכספית.
 • איסורים על פלסטיק חד פעמי וניהול טוב יותר של פסולת פלסטיק.
 • איסורים על מזהמים אורגניים מתמידים (POP) יפחיתו את הזיהום על ידי PCB ו- DDT.
 • בקרה על שפכים תעשייתיים, טיפול בשפכים ויישום מופחת של דשנים יפחיתו את הזיהום בחוף ואת תדירות ה- HAB.
 • תוכניות לאומיות, אזוריות ובינלאומיות למניעת זיהום ימי הממומנות כראוי ומגובות באכיפה חזקה.
 • מעבר רחב לאנרגיה מתחדש.
 • מעבר לכלכלה מעגלית שיוצרת מעט בזבוז ומתמקדת בהון עצמי ולא בצמיחה אינסופית.
 • אימוץ עקרונות הכימיה הירוקה
 • בניית יכולת מדעית בכל המדינות.
 • ייעוד אזורים מוגנים ימיים (MPA) ישמור על מערכות אקולוגיות קריטיות. יצירת MPAs היא ביטוי חשוב למחויבות לאומית ובינלאומית להגנה על בריאות הים.

***תוספת דצמבר 21
כאשר גלי האוקיינוס ​​נשברים, חלקיקים מיקרוסקופיים משתחררים לאוויר.
מי ים, כוללים בתוכם חומרים פרפלואורו-אלקיל (PFAS).
ניסויי מעבדה קודמים של צוות החוקרים, בו שה, יאנה ג'והנסון, איאן קאזינס, מתיו סלטר ועמיתיו הראו שכאשר בועות המכילות PFAA מתפוצצות על פני המים המלוחים, התרכובות הללו נפלטים כתרסיסים – חלקיקים קטנים במיוחד הנישאים באוויר. הממצאים שלהם הצביעו על כך שתרסיס ריסוס ים יכול להיות דרך מהותית להובלת מזהמים אלה למרחקים ארוכים. אז, כשלב הבא, הצוות רצה לערוך תצפיות בשטח כדי לגלות אם זה המקרה בעולם האמיתי.
את ממצאי המחקר פרסמו בדצמבר 21 בג'ורנל Environmental Science & Technology. בשני מיקומי חוף בנורבגיה, החוקרים אספו למעלה מ-100 דגימות אוויר בין השנים 2018 ל-2020. הם ניתחו את החלקיקים המיקרוסקופיים בדגימות עבור 11 PFAAs, כולל החומרים המסרטנים האפשריים פרפלואורו-אוקטנואית וחומצה פרפלואורו-אוקטן סולפונית, כמו גם יוני נתרן, שהם אינדיקטור של אירוסולים של ריסוס ים. החוקרים זיהו את המזהמים בכל דגימות האוויר שנאספו. כאשר הצוות השווה את הרמות של PFAAs בודדים ליוני נתרן, רבים מהם היו קשורים מאוד, במיוחד חומצה פרפלואורו-אוקטנואית, שלדבריהם מעידה על כך שהתרכובות הללו עוזבות את האוקיינוס ​​עם ריסוס ים ועלולות להישפף פנימה. לבסוף, באמצעות מדידות השטח, החוקרים העריכו כי שמונה מה-PFAAs, עשויים להיות מ 284-756 טון פלסטיק שמשוחררים ברחבי העולם מהאוקיינוסים לאוויר מדי שנה, כמות גבוהה יותר מאשר בהערכות קודמות. בהתבסס על מדידות השטח שלהם, החוקרים מסיקים כי ריסוס ים הוא מקור מהותי לסוג זה של PFASs לקהילות החוף. הם מוסיפים כי מכיוון שריסוס ים יכול לעבור מרחקים רבים פנימה, זה עשוי להיות גם נתיב להעברת PFAS, ואולי לחזור, לאזורים יבשתיים מהאוקיינוס.

אני לא נוטה לסמוך על מדיניות הון שלטון שיקראו את המידע הזה ויעשו סוויץ וממחר יפסיקו לזהם… יש להם רק וירוסים וחיסונים על הראש.

אני כן תולה תקווה בנו האנשים שרוצים להיות בריאים ומבינים שבריאות ואקולוגיה הולכים יחד.
אי אפשר לזהם את העולם ולצפות שזה יעלם. זה באחריותנו!!!

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s