Gut-Brain-Axis·חיסונים·מיקרוביום - פרוביוטיקה·מערכת חיסון

נוגדני IgA מהמעיים מגיעים למוח ומונעים דלקות בקרום המוח

המוח הוא ללא ספק האיבר החשוב ביותר בגוף, מכיוון שהוא שולט על רוב מערכות הגוף האחרות ומאפשר חשיבה, אינטליגנציה ורגש. בני אדם פיתחו מגוון של אמצעי הגנה למניעת נזק פיזי למוח: הגולגולת ושלוש שכבות של רקמה אטומה למים המכונה קרומי המוח. מה שפחות ברור הוא כיצד הגוף מגן על המוח וקרום המוח מפני זיהומים.
במקומות אחרים בגוף, אם חיידקים או נגיפים נכנסים לזרם הדם, המערכת החיסונית שלנו נכנסת פנימה ופועלת בהתאם למפגש והזיהוי ואז תאים חיסוניים ונוגדנים משמידים ומסלקים את הפולש. עם זאת, קרומי המוח מהווים מחסום אטום המונע מתאי מערכת החיסון הללו להיכנס למוח.
במחקר שפורסם בנובמבר 20 בג'ורנל Nature, צוות מדענים מאוניברסיטת קיימברידג' שבבריטניה והמכון הלאומי לבריאות בארה"ב, מצא כי קרומי המוח הם ביתם של תאים חיסוניים המכונים תאי פלזמה, המפרישים נוגדנים. תאים אלה ממוקמים באופן ספציפי לצד כלי דם גדולים העוברים בתוך קרומי המוח ומאפשרים להם להפריש נוגדנים כדי להגן על המוח. כאשר החוקרים בדקו את הסוג הספציפי של הנוגדן המיוצר על ידי תאים אלה, הם הופתעו לראות שהנוגדן שהם צפו הוא בדרך כלל הסוג שנמצא במעי.
בדרך כלל הנוגדנים הנמצאים בדם הם מסוג IgG, שמיוצרים בטחול ובמח העצם ותפקידם להגן על האיברים הפנימיים. הנוגדנים שנמצאו במוח היו מסוג IgA השייכים למערכת החיסון המולדת שמגנה מפני פולשים חיצוניים במיוחד במערכת העיכול (מזון), מערכת הנשימה קרי אף, קנה נשימה וריאות (אוויר).
נוגדנים אלה מיוצרים על ידי תאי B שמיוצרים על ידי בלוטות לימפה קטנות המפוזרות במעיים.
במחקר הנוכחי הצוות הצליח לרצף את גני הנוגדנים בתאי B ובתאי פלזמה במעיים וקרומי המוח ולהראות שהם קשורים. במילים אחרות, התאים שבסופו של דבר הופיעו בקרום המוח הם אלה שהתרבו באופן סלקטיבי במעי, שם זיהו פתוגנים מסוימים.
"הדרך המדויקת שבה המוח מגן על עצמו מפני זיהום, מעבר למחסום המוח, הייתה בגדר תעלומה, אך לגלות שקו הגנה חשוב מתחיל במעיים היה די הפתעה".
עם זאת לא מדובר בהפתעה גדולה, כי ידוע שלמערכת העיכול יש קשר ישיר למוח (Gut-Brain-Axis). אותם חיידקי מעי חיים בסימביוזה עם המארח וניזונים ממנו ובתמורה מייצרים רכיבים שקשורים גם למערכת החיסון וגם לשיפור תפקודי המוח והנפש. ידוע שכאשר האוכלוסיה הטובה נפגעת, יחד איתה נפגע גם הריר המגן והיכולת החיסונית, מה שמוביל לעתים קרובות למעי רגיז, דלקות כרוניות, מחלות אוטואימוניות וסרטן.
כלומר אפילו הפרה קלה של מחסום המעי תאפשר לחיידקים להיכנס לזרם הדם, עם השלכות הרסניות במידה ויתפשטו למוח.
לכן נוגדנים אלה שמקורם במעי ושנמצאים בקרום המוח מבטיח הגנה מפני הפתוגנים הנפוצים ביותר.

The exact way in which the brain protects itself from infection, beyond the physical barrier of the meninges, has been something of a mystery, but to find that an important line of defence starts in the gut was quite a surprise
But actually, it makes perfect sense: even a minor breach of the intestinal barrier will allow bugs to enter the blood stream, with devastating consequences if they’re able to spread into the brain. Seeding the meninges with antibody-producing cells that are selected to recognise gut microbes ensures defence against the most likely invaders

הצוות גילה את התגלית באמצעות עכברים. הם הראו כי כאשר לעכברים לא היו חיידקים במעיים שלהם, התאים המייצרים IgA בקרום המוח נעדרו, והראו כי תאים אלו מקורם למעשה במעי. כשהחוקרים הוציאו את תאי הפלזמה מקרום המוח, כלומר לא היו נוגדני IgA, חיידקים הצליחו להתפשט מזרם הדם למוח.
הצוות אישר את הימצאותם של תאי IgA בקרומי המוח האנושיים על ידי ניתוח דגימות שהוסרו במהלך הניתוח, והראה כי מערכת הגנה זו עשויה למלא תפקיד חשוב בהגנה על בני אדם מפני זיהומים במערכת העצבים המרכזית – דלקת קרום המוח ודלקת המוח.

The team confirmed the presence of IgA cells in the human meninges by analysing samples that were removed during surgery, showing that this defence system is likely to play an important role in defending humans from infections of the central nervous system – meningitis and encephalitis.
https://www.cam.ac.uk/research/news/why-it-takes-guts-to-protect-the-brain-against-infection

ועכשיו לשאלה המאתגרת:
אם מערכת החיסון שלנו מגנה גם על המוח שלנו דרך מגע עם וירוסים וחיידקים בריריות אברי הנשימה והמעיים (אוויר ומזון), איך זה מתחבר עם חיסון שמוזרק ישירות למחזור הדם ולא דרך העיכול או הריאות? האם יופעלו כנגד הוירוס המוחלש/מומת נוגדני IgA ובכך תמנע האפשרות של דלקת קרום המוח?

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s