מעי רגיז (IBD)·סטרס - מתחים·פלצבו

פלצבו מול פלצבו והשפעתו על מצבים רגשיים ועוד

כוחה של אמונה! כוחה של ידיעה!

כשפלצבו נבדק מול פלצבו מוצהר

אני מניח שכולם מכירים את המונח פלצבו… תרופת דמה (לרוב סוכר או תמיסת סיליין), שניתנת לקבוצת ביקורת מבלי שיודעת שמדובר בפלצבו… כלומר הקבוצה עדין חושבת שמדובר בחומר פעיל שמטרתו לעשות כך וכך.

במחקר מטעם אוניברסיטת מישיגן לקחו את אפקט הפלצבו צעד אחד קדימה ובדקו את השפעתו על אנשים גם כאשר הם יודעים שמדובר בתרופת דמה ושהיא תעזור במידה ויאמינו שתעזור – 'פלצבו שאינו מתעתע' (non-deceptive placebos)

.we examine whether non-deceptive placebos can reduce self-report measures and objective biological markers in a context that is responsive to deceptive placebo effects: emotional distress we examine the effect of the same non-deceptive placebo manipulation on a neural biomarker of emotional distress: the late positive potential (LPP)

לקחו 2 קבוצות והציגו בפניהם סדרה של תמונות רגשיות…

we examine the effect of a non-deceptive placebo manipulation on self-report emotional distress in response to viewing negative emotional images

לקבוצה אחת נתנו ספרי סיליין ואמרו להם שזה יעזור להם למצב הרגשי, כאשר הקבוצה הזו לא ידעה שמדובר בסיליין. ולקבוצה השניה נתנו אותו דבר רק שהסבירו להם שמדובר בסיליין ועל תהליך הפלצבו. הם בדקו את המצב הרגשי ב-2 ניסויים… את הממצאים של המחקר פרסמו ביולי 2020 בג'ורנל הרפואי Nature Communications. ואילו הן מסקנותיהם:

פלצבו שאינו מתעתע מפחית הן דיווח עצמי והן מדד עצבי של מצוקה רגשית, הפוטנציאל החיובי המאוחר. תוצאות אלה מראות כי השפעות פלצבו שאינו מתעתע, אינן רק תוצר של הטיה בתגובה. בנוסף, הם מספקים תובנה לגבי מהלך הזמן העצבי של השפעות פלצבו לא-מתעתע על מצוקה רגשית והמנגנונים הפסיכולוגיים המסבירים כיצד הם מתפקדים. כלומר הם מראים שהאמונה במשהו משפיעה הן על התחושה הסוביקטיבית בקשר לסימפטום וגם במדדים של ביומרקרים שמראים אל מצוקה רגשית.

non-deceptive placebos reduce both a self-report and neural measure of emotional distress, the late positive potential. These results show that non-deceptive placebo effects are not merely a product of response bias. Additionally, they provide insight into the neural time course of non-deceptive placebo effects on emotional distress and the psychological mechanisms that explain how they function

בניסוי קליני אקראי שפורסם במרץ 21 בג'ורנל PAIN, חוקרים בחנו משתתפים עם תסמונת מעי רגיזה (IBD) בינונית עד קשה שטופלו ביודעין בגלולה לא פעילה תרופתית, המכונה פלסבו פתוח.
המטרה של החוקרים היתה לבחון האם יש צורך באי הידיעה ובהטעיה כדי שפלצבו יהיה אפקטיבי.
לצורך הניסוי הקליני שתוכנן בצורה קפדנית, החוקרים רשמו 262 משתתפים מבוגרים, בני 18 עד 80 עם תסמונת מעי רגיזה בינונית עד קשה, שנמדדה על ידי מערכת IBS-Severity Scoring, אשר מודדת את תדירות וחומרת תסמיני הבטן כמו כאב והתפשטות, איכות חיים וגורמים רלוונטיים אחרים בסולם של 0-500. המשתתפים נבדקו, מילאו שאלונים בסיסיים ונבדקו באקראי באחת מ-3 קבוצות המחקר: פלצבו פתוח תווית (מטופלים ידעו שקיבלו פלצבו) כלומר הוסבר להם שאין שום חומר פעיל בגלולות ושהטיפול יכול לעזור להם דרך אפקט הפלצבו; כפול סמיות (המנחים והמטופלים לא ידעו מה קיבלו בין 2 אפשרויות גלולות פלצבו או גלולות פלצבו בתוספת שמן מנטה; וקבוצת ביקורת שלא קיבלה כלום. במהלך הבדיקות שלהם, כל המשתתפים שוחחו על אפקט הפלצבו, הניסוי ומטרותיו עם רופאיהם. כלומר כיסו את כל אפשרויות הפלצבו.
כל המשתתפים שקיבלו גלולות הונחו ליטול כדור אחד שלוש פעמים ביום, 30 דקות לפני הארוחות. קבוצת הביקורת ללא גלולות לא קיבלה כדורים אך עדין מילאה את הוראות פרוטוקול המחקר: המשתתפים מילאו שאלונים אחרי 3 ו-6 שבועות, נשאלו על תופעות לוואי ונפגשו בקצרה עם רופא המחקר.
החוקרים מצאו כי שיפור בציוני IBS-SSS מהבסיס לנקודת הסיום של שישה שבועות היה גדול משמעותית (50 נקודות שיפור ו-150 ומעלה) בפלצבו הפתוח תווית ובקבוצת הפלצבו הכפול-סמיות ראו שיפור סימפטומים עדיף בהשוואה לקבוצת הביקורת ללא גלולה. 70% בכל קבוצת פלצבו לעומת 54% אחוזים ללא גלולה (שיפור של 50 נק'). כ -30% ממשתתפי הפלצבו הפתוחים והפלסבו הכפול סמיות (שיפור של 150 נקודות ומעלה) בהשוואה ל -12% בלבד מקבוצת הביקורת.
מחקרים שנערכו לאחר מכן הראו ממצאים דומים בקרב מטופלים עם מה שהם מכנים תסמינים סובייקטיביים, כולל כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים, עייפות הקשורה לסרטן, מיגרנה, גלי חום בגיל המעבר ונזלת אלרגית.

If the presumption that deception is necessary for placebos to be effective is false, then many theories about the mechanisms that drive placebo effects may need modification,” said Kaptchuk, who with colleagues in 2010, published the results of the first randomized controlled trial to show that patients with IBS responded well to treatment with open-label placebo. Subsequent research has demonstrated similar findings in patients with what they call subjective symptoms, including low back pain, knee pain, cancer-related fatigue, migraine headaches, menopausal hot flashes, and allergic rhinitis.
https://www.miragenews.com/open-label-placebo-works-as-well-as-double-535465/

המחקר הזה מטיל למעשה ספק בצורך של סמיות כשבוחנים משהו מול פלסבו
המחקר הזה מראה שלפלצבו פתוח יכולה להיות השפעה טובה באיכות החיים של חולי IBD

קבוצת חוקרים מבוסטון ערכה את מחקר פלצבו פתוח (OLP) על ילדים בניסוי מוצלב אקראי. החוקרים בחנו את השפעת הפלצבו על 30 ילדים בגילאי 8-18 עם כאבי בטן, אם ממקור מעי רגיז (IBS) ואם ממקור פונקציונאלי עצבי לא ידוע (FAP).
החוקרים עקבו אחר הכאב שלהם במשך שבעה ימים עד למחקר. לאחר מכן הם חולקו אקראית לקבוצת ביקורת או OLP, עם הצלבה לאחר שלושה שבועות.
חוקרים הסבירו את הרעיון הבסיסי של פלצבו ושהם היו מועילים בכמה מחקרים קודמים. המטופלים נטלו 1.5 מ"ל של פלצבו נוזלי אינרטי פעמיים ביום; סירופ זה חיקה את המראה של תרופות אחרות המשמשות לטיפול בילדים. כל החולים קיבלו גישה לתרופה Hyoscyamine למקרה של כאב עוויתי בלתי נסבל ונוהלו יומני סימפטומים לאורך כל המחקר.

הממצאים פורסמו בינואר 22 בג'ורנל JAMA Pediatrics.
החוקרים מצאו כי ציוני הכאב הממוצעים של החולים היו נמוכים משמעותית במהלך הטיפול ב-OLP מאשר בתקופת הביקורת; הם גם נטלו כמעט פי שניים יותר טבליות של Hyoscyamine במהלך תקופת הביקורת מאשר במהלך תקופת OLP, ולא היו תופעות לוואי.

החוקרים מציינים שאפקט פלצבו משמעותי נצפה במחקרים קליניים כפול סמיות בילדים עם הפרעות באינטראקציות מעי-מוח (DGBIs). הדעה הרווחת היא שנדרשת הסתרה כדי לעורר תגובת פלצבו, אך המחקר הזה מראה כי מתן טיפול פלצבו פתוח, כלומר לא נסתר וללא הטעיה הוא יעיל.

A significant placebo effect has been observed in double-blind clinical studies in children with DGBIs. It's widely believed that concealment or deception is required to elicit a placebo response, but our study shows that the open administration of a placebo treatment -; i.e. non-concealed and without deception -; is effective
https://www.news-medical.net/news/20220131/Open-label-placebo-shows-promise-as-therapy-for-disorders-of-gut-brain-interaction-in-children.aspx

ומסכמים – התוצאות של מחקר ראשון מסוגו בחולים ילדים עם DGBIs מראות הבטחה כטיפול לא תרופתי עתידי במצבים הקשים לטיפול הללו.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s