Gut-Brain-Axis·בריאות הנפש·מיקרוביום - פרוביוטיקה·סטרס - מתחים

הקשר בין המוח והנפש למיקרוביום – Gut-Brain-Axis

המיקרוביום הוא עולם ומלואו… עשרות עד מאות טריליונים של חיידקים, נגיפים, פטריות ואלפים של זנים שונים שחיים בנינו ובתוכנו בכל איבר ובכל רגע נתון… ויש להם משמעות קריטית על הבריאות הפיזית והרגשית שלנו… ציר המוח מעיים (Gut-Brain-Axis), שהיא רשת מורכבת המקשרת בין תפקוד המעי למרכזים הרגשיים והקוגניטיביים של המוח. מערכת תקשורת זו הינה דו כיוונית זו ומוסדרת על ידי פעילות עצבית, הורמונים ומערכת החיסון.

כלומר מדובר במערכת בריאותית סימביוטית דו כיוונית.

*** תוספת אפריל 21
במחקר שפורסם במרץ 21 בג'ורנל Frontiers in Psychiatry, חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו בחנו אם חוכמה, בדידות וביולוגיה משפיעים ו/או מושפעים ממיגוון חיידקי המעיים.
במחקר השתתפו 187 משתתפים, בגילאי 28 עד 97, שענו על שאלון על בדידות, חוכמה, חמלה, תמיכה חברתית ומעורבות חברתית. מיקרוביוטת המעיים נותחה באמצעות דגימות צואה.
החוקרים מצאו כי רמות נמוכות יותר של בדידות ורמות גבוהות יותר של חוכמה, חמלה, תמיכה חברתית ומעורבות קשורות לעושר פילוגנטי רב יותר ולמגוון של מיקרוביום המעיים. כמו כן הם הבחינו כי הפחתה במגוון המיקרוביאלי מייצגת בדרך כלל בריאות גופנית ונפשית ירודה יותר וקשורה למגוון מחלות, כולל השמנת יתר, מעי דלקתי. מחלה והפרעת דיכאון קשה. ואנשים בודדים נוטים יותר לפתח מחלות שונות.

We found that lower levels of loneliness and higher levels of wisdom, compassion, social support and engagement were associated with greater phylogenetic richness and diversity of the gut microbiome
reduced microbial diversity typically represents worse physical and mental health, and is associated with a variety of diseases, including obesity, inflammatory bowel disease and major depressive disorder
It is possible that loneliness may result in decreased stability of the gut microbiome and, consequently, reduced resistance and resilience to stress-related disruptions, leading to downstream physiological effects, such as systemic inflammation
Bacterial communities with low alpha-diversity may not manifest overt disease, but they may be less than optimal for preventing disease. Thus, lonely people may be more susceptible to developing different diseases

הקשר בין בדידות למגוון המיקרוביאלי היה חזק במיוחד בקרב מבוגרים יותר, דבר המצביע על כך שמבוגרים יותר עשויים להיות פגיעים במיוחד לתוצאות בריאותיות של בדידות, העולה בקנה אחד עם מחקרים קודמים. מיקרופלורת מעיים בריאה ומגוונת עשויה לחסום את ההשפעות השליליות של לחץ כרוני או לסייע בעיצוב התנהגויות חברתיות המקדמות חוכמה או בדידות.

בדידות עשויה להוביל לשינויים במיקרוביום המעיים או, באופן הדדי, שינויים בסביבת המעיים עשויים להוביל לאדם להתבודד", אמר ד"ר דיליפ וי. ג'סטה, פרופסור מכובד לפסיכיאטריה ומדעי המוח בבית הספר לרפואה באוניברסיטת סן דייגו.

"Loneliness may lead to changes in the gut microbiome or, reciprocally, alterations of the gut milieu may predispose an individual to become lonely," said Dilip V. Jeste, MD, Distinguished Professor of Psychiatry and Neurosciences at UC San Diego School of Medicine and senior author of the paper.
https://ucsdnews.ucsd.edu/pressrelease/wisdom-loneliness-and-your-intestinal-multitude

*** תוספת יולי 21
צוות של חוקרים מאוניברסיטת אלברטה עקב אחר יותר מ -400 תינוקות ממחקר CHILD Cohort.
החוקרים חקרו חיידקים שנמצאו בדגימות צואה מהתינוקות וזיהו שלוש קבוצות שונות המציגות אשכולות דומיננטיים דומים של חיידקים.

Proteobacteria-dominant cluster (22.4% higher abundance at 12 months), Firmicutes-dominant cluster (46.0% higher abundance at 12 months) and Bacteroidetes-dominant cluster (31.6% higher abundance at 12 months)

לאחר מכן הם העריכו את התינוקות במגוון התפתחויות עצביות. את הממצאים פרסמו ביוני 21 בג'ורנל Gut Microbes
מבין הקבוצות הללו, רק התינוקות הזכרים עם חיידקים דומיננטיים של Bacteroidetes הראו סימנים להתפתחות נוירונים משופרת.
לטענת החוקרים ידוע שאצל ילדות נמצאים ציונים גבוהים יותר (בגילאים המוקדמים), במיוחד בקוגניציה ובשפה. אבל כשמדובר בהרכב המיקרוביום במעיים, אצל התינוקות הזכרים נצפה קשר ברור בין Bacteroidetes לציונים המשופרים.
ההבדלים בין חיידקי המעיים הגבריים והנקביים הם עדינים מאוד, אך אנו יודעים מנתוני מחקר CHILD כי בנות בגילאים המוקדמים נוטות יותר לקבל חיידקים אלו. כך שאולי לרוב הילדות יש מספר מספיק של חיידקים אלו ובגלל זה הם שיפרו ציונים בהשוואה לבנים.

It's well known that female children score higher (at early ages), especially in cognition and language. But when it comes to gut microbial composition, it was the male infants where we saw this obvious connection between the Bacteroidetes and the improved scores.
The differences between male and female gut microbiota are very subtle, but we do know from CHILD Cohort Study data that girls at early ages are more likely to have more of these Bacteroidetes. So perhaps most girls have a sufficient number of Bacteroidetes and that's why they have improved scores over boys

המחקר משכפל ממצאים דומים ממחקר אמריקני מיוני 17 בג'ורנל Biological Psychiatry, שהראה גם קשר בין Bacteroidetes להתפתחות עצבית.
חיידקים אלה הם אחד ממעטים מאוד של חיידקים המייצרים מטבוליטים הנקראים sphingolipids, אשר מכוננים את היווצרותם ומבנהם של נוירונים במוח. ולכן זה הגיוני שאם יש לך יותר מהמיקרובים האלה והם מייצרים יותר ספינגוליפידים, אז אתה צריך לראות שיפור מסוים מבחינת היווצרות קשרים נוירונים במוח שלנו ושיפור ציונים בקוגניציה ובשפה.

It makes sense that if you have more of these microbes and they produce more sphingolipids, then you should see some improvement in terms of the formation of neuron connections in our brain and improved scores in cognition and language

לדברי החוקרים לידה קיסרית היא גורם אחד שיכול לדלל באופן משמעותי את החיידקים הללו. גורמים המשפיעים באופן חיובי על הרכב חיידקי המעי הללו אצל תינוקות כוללים הנקה, תזונה עשירה בסיבים, חיים עם כלבים, חשיפה לטבע ולשטחים ירוקים, אדמה וים.

במהלך השנה-שנתיים הראשונות לחיינו, המוח מאוד גמיש וחשיל (malleable) ועכשיו אנו רואים את הקשר לכך עם אוכלוסית חיידקים במעיים והיכולת לשפר את הלמידה.

הקשר בין אורח החיים שלנו ולא רק התזונה משפיע על הבריאות הפיזית והרגשית והשכלית שלנו…

וכל מי שמפריד בינהם לא מבין בבריאות!

איך שומרים על מיקרוביום מגוון ובריא?
תזונה מגוונת מבוססת צומח (כל הצבעים, כל הטעמים, כל המרקמים), כל המשפחות (פירות וירקות עם קליפה, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים, שקדים, זרעים ונבטים) וגם בתוך המשפחות לגוון לדוגמה: ירוקים זה לא רק חסה ופטרוזיליה… זה גם מנגולד, רוקט, רוקולה, תרד, סלרי, בזיליקום, נענע ועוד ועוד… עדשים זה גם ירוק, צהוב, כתום, חום, שחור, קטניות יש עשרות סוגים…כאשר יש סייג אחד… מה שלא עושה טוב… מורידים! 
ולהמנע ממגע וצריכה של:
הרבה מאוד תרופות משנות לרעה את הרכב המיקרוביום ובמיוחד אנטיביוטיקה.
השילוב של תרופות עם חשיפה לתעשיות מזהמות הוא המקור לכל הסיבוכים והמוות
מונסנטו – גלייפוסט – מיקרוביום
מיקרוביום פתלאטים ו'חומרים אורגניים מופלרים' (PFASs)
תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינולוגית (EDC's) – והקשר לסיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19
מזון מעובד [2][3][4][5]/ מסוכר

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s