אופיאטיים·תרופות

רופאים עדיין נותנים אופיאטיים גם כשלא צריך וגם לתקופות ארוכות

אני לא מצליח להבין את זה!!!

אנחנו נמצאים בעידן של המון מידע באינטרנט והרבה אנשים נעזרים בו כדי להגיע להחלטות.
אני באופן אישי תמיד משאיר מידה של ספק באתרים שאני נכנס וקורא, גם אם נראה לי אמין ותואם את מה שאני מכיר וחושב.
הממסד הרפואי מאוד מוטרד מזה שיש מידע כה חופשי, ודרך ענקיות הטכנולוגיה מתבצעים תהליכים של צנזורה כנגד אתרים שחושבים אחרת, בטענה של מיס ודיס אינפורמציה.
ההמלצה של הממסד הרפואי תהיה תמיד להעדיף את הרופא בתור המומחה שידע לתת פיתרון הולם למצב הרפואי.
גם אני נהגתי לחשוב שכך הדבר, אבל בתהליך שעברתי בשנים האחרונות ובמיוחד בשנה האחרונה שהתחלתי להחשף גם למחקרים עצמם, אני באמת כבר לא יודע מה לעשות.
מצד אחד לא אוהב להכליל, כי אני יודע שיש גם רופאים שנעזרים ברכיבים מהטבע ולא רק בתרופות, אבל מה שאני לא מבין עדין זה את האצבע שקלה על ההדק, למרות ועל אף הידע שקיים לגבי סכנות של תרופות, ושעדין רושמים מרשמים של תרופות למצבים לא מתאימים וגם לזמן ארוך מאוד.

מגפת האופיאטיים החלה בשיווק מסיבי של חברות התרופות, בתועמלנות יתרה ובתגמולים שמנים לרופאים שימליצו על התרופה. במקביל נעזרו גם אותן יצרניות בתוכנות שנותנות עדיפות לאופיאטיים במחשב של הרופא. תוכנות שניבנו כדי "לעזור" לרופא ולהציע את התרופות הרלוונטיות לתסמינים שמקיש במחשב ובאופן מדורג.
טד תומפסון יצרן תרופות מסביר גם את החלק של ה-FDA במגפה.

ואם היינו חושבים, שהחשש מהתמכרויות, שמובילות להמוני מקרי מוות (עשרות אלפים בארצות הברית), היו מורידים את היד הקלה על ההדק ברישום אופיאטיים.

The opioid epidemic is a result of overprescribing by practitioners and misuse and diversion of opioids

אז ממש לא!

במחקר הבא שבוצע במישיגן ופורסם ביולי 2019 בג'ורנל רפואי Annals of Internal medicine נמצא שקרוב ל- 12% מתוך 591,663 האנשים שהגיעו למיון עם נקע בקרסול קיבלו משככי כאבים אופיאטיים שלא נמצאים בכלל בהמלצות לנקע וחלקם צרכו אותם גם אחרי 3 חודשים מיום האשפוז.
החוקרים כותבים שלמרות שהיו דיונים לגבי שימוש באופיאטיים לנקעים בקרסול, אף פעם הם לא נכללו בהמלצות כטיפול.


Although the role of opioids in the treatment of ankle sprains has been discussed, these drugs have never been included in treatment recommendations
https://www.healio.com/internal-medicine/pain-management/news/online/%7B540f0db9-a090-4a8d-9b0c-72f8e38ec3d5%7D/opioids-prescribed-for-ankle-pain-despite-lack-of-guidelines

חוקרים ניתחו בערך ארבעה מיליון מרשמים של אופיואידים שהוענקו לילדים ולצעירים מתחת לגיל 21 בשנת 2019. מרשמים שעברו את האספקה ​​או המינון המומלצים או שכללו תרופה או שילוב של תרופות שאינן מומלצות לילדים נחשבו לסיכון גבוה. את הממצאים פרסמו באוגוסט 21 בג'ורנל Pediatrics. החוקרים סיכמו:

מחצית מהמרשמים הללו, הם בסיכון גבוה בגלל הפוטנציאל שלהם לתוצאות שליליות

"החוקרים ציינו שילדים וצעירים נחשפים לעיתים קרובות למרשמים לא בטוחים לאופיואידים, מה שמגדיל את הסיכון שלהם למנת יתר, שימוש לרעה והתמכרות".

Our study suggests that children and young adults are frequently exposed to unsafe opioid prescriptions, increasing their risk of overdose, misuse, and addiction

החוקרים מציינים שישנה קבוצה קטנה של רושמי מרשמים שאחראית על מרבית המרשמים הלא נחוצים והמסוכנים – רופאי שיניים ומנתחים (61% מהמרשמים).

The fact that these prescriptions were so heavily concentrated among a small group of prescribers suggests that quality improvement efforts should target these prescribers.
Many of these prescriptions were likely for dental and surgical procedures that don't require long durations of opioid therapy
https://labblog.uofmhealth.org/rounds/study-half-of-pediatric-opioid-prescriptions-are-high-risk

לדוגמה, אחד ממחקריהם הקודמים מצא שכמעט 80% ממרשמי האופיואידים לטיפולי שיניים למתבגרים ולצעירים נועדו לעקירת שיניים, הליך שבגללו איבופרופן מספק הקלה יעילה.
מחקר אחר מצא כי שישה מכל עשרה ילדים מבוטחים פרטיים שעברו כריתת שקדים מקבלים אופיואידים, למרות שמחקרים אקראיים מראים שאיבופרופן מספק שליטה שווה בכאב.

עוד מציינים החוקרים שבערך אחד מכל שישה מרשמים שהופקו לילדים צעירים מגיל 0 עד 11 כללו קודאין או טרמדול. מינהל המזון והתרופות (FDA) האמריקאי הזהיר במפורש (קופסא שחורה) מפני שימוש בתרופות אלו לילדים צעירים עקב דיווחים על מנת יתר קטלנית בעבר.
כמעט 12% ממרשמי האופיואידים המופקים לבני נוער ולצעירים בגילאים 12 עד 21 נחשבו גם הם כסיכון גבוה מכיוון שהם חרגו מהמינונים היומיים המומלצים של אופיואידים.

החוקרים כאמור בחנו גם מתן אופיואידים במקביל לתרופות אחרות שניתנות לאותו מטופל מרופא אחר ומצא למשל ש-5% מהמרשמים ניתנו יחד עם בנזודיאזפינים, תרופות נוגדות דיכאון, חרדות, התקפי מתח והפרעות שינה. עבודות קודמות שלהם הראו שחפיפה זו מגדילה מאוד את הסיכון למנת יתר בקרב מתבגרים וצעירים.

מזעזע!!!

אבל מה הפלא? אין גוף שמונע ומבקר את הפצת התרופה הזו! אין בתי משפט שגורמים להרתעה כי הכל נגמר בהסדרי טיעון שערורייתיים, שלא משפיעים יותר מדי על רווחיות חברות התרופות ולא גורמים להן אפילו להוריד הילוך. וגם אם כבר מענישים מישהו (ג'ון קפור) זה לא באמת על פי המידה הראויה למי שגורם למוות של המונים מדי שנה.

כאב זה דבר שקשה לאנשים לשאת אותו ואני מבין את הצורך בהקלה, גם לי היו הרבה מצבים שכאב לי והיה קשה לנהל אורח חיים שיגרתי. השאלה היא האם התרופות הממכרות אמורות להיות בכלל אופציה? וזה לא שהתרופות האחרות נוגדות הכאב (אקמול, NSAIDS) חסרות בתופעות לוואי קשות ותורמות אף הן להמון מחלות, סבל ומקרי מוות כל שנה.

כאב הוא סימן למצוקה של רקמה בגוף, ועל פי רוב מה שמחמיר את הכאב הוא הפעולה של מערכת החיסון והתהליך הדלקתי שנוצר. תהליך שמטרתו היא שיקום הרקמה הפגועה. אנחנו לא נועדנו לסבול, אבל חשוב להבין שהכאב הוא חלק מהתהליך ולא נגד הגוף.

כמובן שחשוב להתייחס לגורם ולמיקום הכאב, כי דלקת מפרקים, כאב ראש וכאב מחזור זה ממש לא אותו דבר וממש לא מאותן הסיבות ולכן גם לא הגיוני שלכולם ינתנו אותן תרופות. ובכל זאת… דברים שיכולים להקל על כאבים ולשפר תהליכי ריפוי הצגתי בפוסט: "כאבים – תרופות מול תוספי מזון" אולי גם יעניין אתכם לקרוא גם את הפוסט "מחסור בויטמין די (שמש) עשוי להגביר את התלות באופיאטיים", קצח, "פלבונואידים (פלבונולים, פלבונים, פלבנונים, פלבנולים) והשפעתם על כאבים ודלקות", כורכום, זעפרן, מורינגה ועיסויים עם שמנים אתריים למקום שכואב (דורש התייעצות לפני).

אם מצאתם את המידע מענין ומועיל ורוצים לתרום להמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים להפוך לתומך

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s