אור כחול·בריאות העין·דבורים וחרקים·טבע סביבה ואקולוגיה·סרטן ומניעה·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

תאורת רחוב 'לד' – נזקים בריאותיים ואקולוגים

במהלך המאה האחרונה, נופי הלילה – במיוחד בערים – השתנו בצורה דרסטית בגלל הצמיחה המהירה של תאורה חשמלית.
אתמול באחד מטיולי ויטמין ה- די שלי, נתקלתי בשני עובדים מטעם העיריה שמתקינים תאורה חדשה ברחובות.
אני מבין שכל אמא וכל אבא רוצה שהנערים המתבגרים יחזרו הביתה בבטחה, ואור נותן תחושה של בטחון.
לא יודע אם יוצא לכם להסתובב גם בשעות החשיכה בסביבה העירונית החדשה, אבל תאורת הלדים מרגישה כמו פלש של מצלמה קבוע לתוך האישון. זה כל כך חזק, ולא משנה באיזה גובה התאורה נמצאת, זה מרגיש נקודתי כמו אור יום.

עזבו את זה שהאור של תאורת הלד מסרטן (לרבות ריאות, שד, מעי גס ופרוסטטה).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5454613/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6071739/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5830585/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5739143/

ושהוא גם מעלה סיכון לסרטן מסוג מלנומה של העין (Uveal Melanoma)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4449937/

ושהוא פוגע בראייה

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5854379/

ועזבו את זה שהאור הכחול משבש את התדרים במוח ומפריע בייצור הורמונים החשובים לנו בכל שעות היום, על כך כתבתי בפוסט: "חשיפה לאור השמש – ואור כחול"

ושהוא פוגע בשעון הביולוגי שלנו ויוצר הפרעות שינה

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5473809/

יש לתאורת הלילה אספקט שהוא גם אקולוגי ופגיעה בחלקאות.
ועל זה בדיוק מדבר גם המחקר הבא, שפורסם בינואר 2019 בג'ורנל האקולוגי ESA.
מכירים את זה שחרקים נמשכים לאור?
אלה חרקי הלילה ממשפחת הפרפראים (רובם עשים אך לא רק). דוחים ככל שיהיו, יש להם משמעות אקולוגית… לא סתם רואים אותם בלילה. הם חרקי לילה, ותפקידם בין היתר להמשיך את פעילות הדבורות ושאר חרקים בהאבקת הפרחים. והאור מונע זאת מהם..
המחקר מראה שגם כיבוי אורות מוחלט לכמה שעות בודדות לא רק חוסך חשמל ואנרגיה וזיהום, אלא גם מחזיר את ההתנהגות הטבעית של אותם עשים, האבקת פרחים!
אז אולי במקום כל הלילה, אפשר להסתפק בתאורה עד חצות ובסוף שבוע עד 01:00-02:00.
וזה יחסוך עוד קצת מהצרות שהקדמה עושה.
כמו הרבה דברים, איזון זה שם המשחק…

*** תוספת מרץ 21

אם כן אור מלאכותי בלילה גורם להשפעות שליליות על הישרדותם ורבייתם של אורגניזמים ליליים. אור מלאכותי בלילה מפריע לתהליכים אקולוגיים חיוניים כגון האבקת לילה של צמחים על ידי חרקים ליליים, אשר עשויה להיות השלכות על יבול החקלאות ועל רבייה של צמחי בר.
מדענים מאוניברסיטת ציריך ואגרוסקופ הוכיחו כעת לראשונה כי אור מלאכותי בלילה משפיע לרעה גם על התנהגות האבקה של חרקים בשעות היום. בניסוי הם השתמשו בפנסי רחוב מסחריים כדי להאיר קהילות מאביקים צמחיים טבעיים במהלך הלילה על שש כרי דשא טבעיים. שש כרי דשא טבעיים אחרים נותרו חשוכים. צוות המחקר ריכז את ניתוחו על 21 מיני צמחים המופיעים באופן טבעי וחרקים ממשפחת הזבוביים וחיפושיות.
את הממצאים פרסמו במרץ 21 בג'ורנל nature communications והם מצביעים על כך שאור מלאכותי בשעות הלילה משנה את מספר האינטראקציות בין צמחי מאביקים בשעות היום.

מאמר קשור נוסף: חרקים מאביקים בסימן הכחדה

*** תוספת פברואר 21
אם כן, מחקרים אפידמיולוגיים דיווחו על קשר בין רמות גבוהות יותר שנמדדו בלוויין של אור לילה לבין סיכון מוגבר לסרטן השד ואחרים. מכיוון שחלק מסרטן השד עשוי לחלוק בסיס שכיח תלוי הורמונים עם סרטן בלוטת התריס, צוות חוקרים ממרכז מדע הבריאות באוניברסיטת טקסס בבית הספר לבריאות הציבור ביוסטון, חיפש קשר בין אור בלילה להתפתחות סרטן בלוטת התריס בקרב משתתפים במחקר הדיאטה והבריאות NIH-AARP, שגייס מבוגרים אמריקאים בגילאי 50 עד 71 בשנים 1995-1996. החוקרים ניתחו נתוני תמונות לוויין בכדי להעריך את רמות האור בלילה בכתובות המגורים של המשתתפים, והם בחנו מאגרי מידע ברישום של סרטן כדי לזהות אבחנות של סרטן בלוטת התריס עד שנת 2011.
את ממצאיהם פרסמו בפברואר 21 בג'ורנל CANCER.
בקרב 464,371 משתתפים שאחריהם עקבו במשך 12.8 שנים בממוצע, אובחנו 856 מקרים של סרטן בלוטת התריס (384 בקרב גברים ו- 472 בקרב נשים). בהשוואה לחמישון האור הנמוך ביותר בלילה, לחמישון הגבוה ביותר היה קשר עם סיכון גבוה ב -55% לפתח סרטן בלוטת התריס. והיא הייתה חזקה יותר בקרב נשים מאשר אצל גברים. אצל נשים, הקשר היה חזק יותר לסרטן מקומי ללא שום סימן להתפשטות לחלקים אחרים בגוף, ואילו בקרב גברים הקשר היה חזק יותר בשלבים מתקדמים יותר של סרטן.
החוקרים לא חקרו את המנגנונים העומדים בבסיס הקשר בין אור בלילה לסרטן בלוטת התריס, אך הם ציינו כי אור בלילה מדכא מלטונין, בעל חשיבות בוויסות פעילות אסטרוגן שעשוי להיות בעל השפעות חשובות נגד הגידול. כמו כן, אור בלילה עלול לגרום לשיבוש השעון הביולוגי של הגוף, המהווה גורם סיכון לסוגים שונים של סרטן.

*** תוספת מרץ 21
מחקר מסוג מטא אנליזה הכולל 14 מחקרים שנעשו ב-7 מדינות בין השנים 2001-2020, פורסם במהדורת מרץ בג'ורנל Science of The Total Environment כלל את כל המחקרים התצפיתיים בהם משתנה החשיפה היה אור מלאכותי בסביבות פנים וחוץ בהקשר לסרטן השד.
המחקר מצא שחשיפה לאור מלאכותי בחוץ נקשרה לסיכון גבוה יותר לסרטן השד ב 12% ו-13% בתוך הבית.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s