אור כחול·בריאות העין·דבורים וחרקים·טבע סביבה ואקולוגיה·סרטן ומניעה·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

תאורת רחוב 'לד' – נזקים בריאותיים ואקולוגים

במהלך המאה האחרונה, נופי הלילה – במיוחד בערים – השתנו בצורה דרסטית בגלל הצמיחה המהירה של תאורה חשמלית.
אתמול באחד מטיולי ויטמין ה- די שלי, נתקלתי בשני עובדים מטעם העיריה שמתקינים תאורה חדשה ברחובות.
אני מבין שכל אמא וכל אבא רוצה שהנערים המתבגרים יחזרו הביתה בבטחה, ואור נותן תחושה של בטחון.
לא יודע אם יוצא לכם להסתובב גם בשעות החשיכה בסביבה העירונית החדשה, אבל תאורת הלדים מרגישה כמו פלש של מצלמה קבוע לתוך האישון. זה כל כך חזק, ולא משנה באיזה גובה התאורה נמצאת, זה מרגיש נקודתי כמו אור יום.

עזבו את זה שהאור של תאורת הלד מסרטן (לרבות ריאות, שד, מעי גס ופרוסטטה).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5454613/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6071739/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5830585/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5739143/

ושהוא גם מעלה סיכון לסרטן מסוג מלנומה של העין (Uveal Melanoma)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4449937/

ושהוא פוגע בראייה

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5854379/

ועזבו את זה שהאור הכחול משבש את התדרים במוח ומפריע בייצור הורמונים החשובים לנו בכל שעות היום, על כך כתבתי בפוסט: "חשיפה לאור השמש – ואור כחול"

ושהוא פוגע בשעון הביולוגי שלנו ויוצר הפרעות שינה

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5473809/

*** תוספת פברואר 21
מחקרים אפידמיולוגיים דיווחו על קשר בין רמות גבוהות יותר שנמדדו בלוויין של אור לילה לבין סיכון מוגבר לסרטן השד ואחרים. מכיוון שחלק מסרטן השד עשוי לחלוק בסיס שכיח תלוי הורמונים עם סרטן בלוטת התריס, צוות חוקרים ממרכז מדע הבריאות באוניברסיטת טקסס בבית הספר לבריאות הציבור ביוסטון, חיפש קשר בין אור בלילה להתפתחות סרטן בלוטת התריס בקרב משתתפים במחקר הדיאטה והבריאות NIH-AARP, שגייס מבוגרים אמריקאים בגילאי 50 עד 71 בשנים 1995-1996. החוקרים ניתחו נתוני תמונות לוויין בכדי להעריך את רמות האור בלילה בכתובות המגורים של המשתתפים, והם בחנו מאגרי מידע ברישום של סרטן כדי לזהות אבחנות של סרטן בלוטת התריס עד שנת 2011.
את ממצאיהם פרסמו בפברואר 21 בג'ורנל CANCER.
בקרב 464,371 משתתפים שאחריהם עקבו במשך 12.8 שנים בממוצע, אובחנו 856 מקרים של סרטן בלוטת התריס (384 בקרב גברים ו- 472 בקרב נשים). בהשוואה לחמישון האור הנמוך ביותר בלילה, לחמישון הגבוה ביותר היה קשר עם סיכון גבוה ב -55% לפתח סרטן בלוטת התריס. והיא הייתה חזקה יותר בקרב נשים מאשר אצל גברים. אצל נשים, הקשר היה חזק יותר לסרטן מקומי ללא שום סימן להתפשטות לחלקים אחרים בגוף, ואילו בקרב גברים הקשר היה חזק יותר בשלבים מתקדמים יותר של סרטן.
החוקרים לא חקרו את המנגנונים העומדים בבסיס הקשר בין אור בלילה לסרטן בלוטת התריס, אך הם ציינו כי אור בלילה מדכא מלטונין, בעל חשיבות בוויסות פעילות אסטרוגן שעשוי להיות בעל השפעות חשובות נגד הגידול. כמו כן, אור בלילה עלול לגרום לשיבוש השעון הביולוגי של הגוף, המהווה גורם סיכון לסוגים שונים של סרטן.

*** תוספת מרץ 21
מחקר מסוג מטא אנליזה הכולל 14 מחקרים שנעשו ב-7 מדינות בין השנים 2001-2020, פורסם במהדורת מרץ בג'ורנל Science of The Total Environment כלל את כל המחקרים התצפיתיים בהם משתנה החשיפה היה אור מלאכותי בסביבות פנים וחוץ בהקשר לסרטן השד.
המחקר מצא שחשיפה לאור מלאכותי בחוץ נקשרה לסיכון גבוה יותר לסרטן השד ב 12% ו-13% בתוך הבית.

אפקט אקולוגי – פגיעה בחרקים

יש לתאורת הלילה אספקט שהוא גם אקולוגי ופגיעה בחלקאות.
ועל זה בדיוק מדבר גם המחקר הבא, שפורסם בינואר 2019 בג'ורנל האקולוגי ESA.
מכירים את זה שחרקים נמשכים לאור?
אלה חרקי הלילה ממשפחת הפרפראים (רובם עשים אך לא רק). דוחים ככל שיהיו, יש להם משמעות אקולוגית… לא סתם רואים אותם בלילה. הם חרקי לילה, ותפקידם בין היתר להמשיך את פעילות הדבורות ושאר חרקים בהאבקת הפרחים. והאור מונע זאת מהם..
המחקר מראה שגם כיבוי אורות מוחלט לכמה שעות בודדות לא רק חוסך חשמל ואנרגיה וזיהום, אלא גם מחזיר את ההתנהגות הטבעית של אותם עשים, האבקת פרחים!
אז אולי במקום כל הלילה, אפשר להסתפק בתאורה עד חצות ובסוף שבוע עד 01:00-02:00.
וזה יחסוך עוד קצת מהצרות שהקדמה עושה.
כמו הרבה דברים, איזון זה שם המשחק…

*** תוספת מרץ 21
אור מלאכותי בלילה גורם להשפעות שליליות על הישרדותם ורבייתם של אורגניזמים ליליים. אור מלאכותי בלילה מפריע לתהליכים אקולוגיים חיוניים כגון האבקת לילה של צמחים על ידי חרקים ליליים, אשר עשויה להיות השלכות על יבול החקלאות ועל רבייה של צמחי בר.
מדענים מאוניברסיטת ציריך ואגרוסקופ הוכיחו כעת לראשונה כי אור מלאכותי בלילה משפיע לרעה גם על התנהגות האבקה של חרקים בשעות היום. בניסוי הם השתמשו בפנסי רחוב מסחריים כדי להאיר קהילות מאביקים צמחיים טבעיים במהלך הלילה על שש כרי דשא טבעיים. שש כרי דשא טבעיים אחרים נותרו חשוכים. צוות המחקר ריכז את ניתוחו על 21 מיני צמחים המופיעים באופן טבעי וחרקים ממשפחת הזבוביים וחיפושיות.
את הממצאים פרסמו במרץ 21 בג'ורנל nature communications והם מצביעים על כך שאור מלאכותי בשעות הלילה משנה את מספר האינטראקציות בין צמחי מאביקים בשעות היום.

***תוספת נובמבר 21
ההבחנה בין יום ולילה, אור וחושך, היא יסוד עיקרי לחיים עלי אדמות. אבל בני האדם, כ"יצורי" היום החוששים מהחושך, משבשים את הסדר הטבעי הזה: הם מייצרים אור מלאכותי שמרחיק את החושך ומאפשר להמשיך בפעילותם בלילה. כיום יותר מ-80% מאוכלוסיית העולם חיים תחת זיהום אור, וההיקף הכולל של ALAN עולה ב-5% מדי שנה. ALAN משפיע לרעה על הסביבה ומשפיע על התנהגויות טבעיות התפתח במשך מיליוני שנות אבולוציה. ALAN משפיע על אורך ואיכות השינה של בעלי חיים רבים, מוביל לתמותה גבוהה ומשנה את מחזורי הפעילות של יצורים רבים. לדוגמה, חיפושיות זבל, המנווטות באמצעות שביל החלב, מאבדות את דרכן. כאשר זיהום האור גובר; צבי ים בוקעים מחפשים את פני השטח הבהירים ביותר באופק – כביכול הים, ומגיעים במקום זאת לטיילת הסמוכה; אם להזכיר רק שתי דוגמאות מני רבות.
מחקר משותף שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה הפתוחה שפורסם בספטמבר 21 בג'ורנל Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences גילה כי חשיפת צרצרים זכרים לאור מלאכותי בלילה (ALAN) עלולה לפגוע במחזורי הפעילות שלהם.
לטענת החוקרים, ציוץ לילי הוא דרכו של הזכר לקרוא לנקבות לבוא ולהזדווג עמו, ושיבושו עלול להפריע לתהליכי הרבייה ואף לסכן את המין כולו.
החוקרים מציינים שמחקרים קודמים ברחבי העולם הראו שזיהום אור מזיק למינים רבים של בעלי חיים וצמחים. החוקרים קוראים להפחית ככל האפשר את ALAN כדי לאפשר דו קיום בסביבת הלילה.
במחקר הנוכחי החוקרים בחנו את השפעת זיהום האור על צרצר השדה, חרק לילי שניתן לשמוע את ציוציו בלילות של סוף הקיץ – כאשר הזכרים קוראים לנקבות להזדווג איתם. הצרצור הקורא לנקבות, מתרחש בשקיעה ובלילה, ומסתיים בבוקר.
החוקרים חשפו את צרצרי השדה ל4 רמות שונות של ALAN ועקבו אחריהם לאורך כל החיים (מביצה ועד שלב בוגר). הם גילו שצרצרים שנחשפו ל-12 שעות של אור ואחריהם 12 שעות של חושך הציגו מקצבי פעילות מחזוריים של 24 שעות: הם התחילו לצייץ כשהאורות כבו והפסיקו כשהאורות הודלקו שוב. צרצרים שחוו תאורה חלקית בתקופות החשיכה איבדו את הקצב הטבעי שלהם ואת הסנכרון עם הסביבה שלהם: 80% עקבו אחר מחזור פנימי אינדיבידואלי, ו-5% איבדו את כל הקצב. צרצרים שנחשפו לאור קבוע 24/7 פיתחו מחזוריות משלהם (71%) או איבדו את כל הקצב (29%). הממצאים הצביעו על כך שהעלייה ב-ALAN במעבדה גורמת לאובדן קצביות הן ברמת הפרט והן ברמת האוכלוסייה.
החוקרים מציינים שהמחקר מוכיח שצרצרים שמחזור האור-חושך שלהם מופרע מתנהגים כמו בני נוער בחופשה: פעילים או ישנים לפי השעון הפנימי שלהם או חסרי כל קצב. למעשה, זיהום האור הנגרם על ידי המין האנושי משפיע על צרצר השדה. מעורר אובדן סנכרון בתוך הפרט, ברמת האוכלוסיה ובין האוכלוסיה והסביבה. הממצאים שלנו על שינויים הנגרמות על ידי ALAN בדפוסי הצרצורים עלולים לפגוע ברבייתם.
התוצאות הללו תואמות מחקרים אחרים המדגימים את ההשפעות הקשות של רמות נמוכות של ALAN על הטבע. לכן הם פונים לאזרחים לעזור להגן על הסביבה שלנו על ידי כיבוי האורות בחצרות האחוריות שלנו, במרפסת, בחניונים ובכל מקום אפשרי, כדי להחזיר את הלילה ואת שביל החלב לחיינו ולאפש דו קיום לילי עם היצורים שסביבנו.

Our study demonstrates that crickets whose light-dark cycle is disrupted behave like teenagers on vacation: active or asleep according to their own inner clock or lacking any rhythm whatsoever. In fact, light pollution induced by humankind impacts the field cricket and evokes loss of synchronization within the individual, on the population level, and between the population and the environment. Our findings on ALAN-induced changes in calling song patterns may possibly impair female attraction and reproduction in this species. Our results are in accord with many other studies demonstrating the severe impacts of low levels of ALAN on nature. We ask, you, therefore, to help protect our environment and surroundings by turning off the lights in your backyards, on the terrace, in parking lots, and wherever possible. Help us bring the night and the milky way back into our lives and enable nightly coexistence with the creatures around us
https://www.eurekalert.org/news-releases/933486

מאמר קשור נוסף: חרקים מאביקים בסימן הכחדה

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s