הורמוני הקיבה·מערכת עיכול·תזונה מבוססת צומח - טבעונות

הורמוני הקיבה והמעי

הכירו את הורמוני הקיבה והמעי:
גסטרין – הווסת הפיזיולוגי העיקרי להפרשת חומצת קיבה (HCl), והוא גם מעודד גדילה של תאי רירית הקיבה. חומצות הקיבה הן אלה שמתחילות את פירוק החלבון שאכלנו. הגסטרין בעקיפין משפיע גם על הפרשת מיצי המרה לעיכול שומנים.
כולציסטוקינין – התפקידים הפיזיולוגיים כוללים כיווץ כיס המרה, הגברת הפרשת אנזימים מהלבלב, עיכוב התרוקנות הקיבה, עידוד הפרשת אינסולין, וויסות צריכת מזון בעת הארוחה, ויצירת תחושה של שובע. בנוסף הוא מווסת את תנועת המעי.
סקרטין – מופרש במעי הדק (בתריסריון) כשיש מעבר חומצה מהקיבה. ההורמון מגרה הפרשת ביקרבונט (בסיס) בלבלב, בכבד ובתריסריון ובכך מווסת חומציות.
גלוקגון – נוצר בתאי α שבלבלב, הסמוכים לתאי β המייצרים אינסולין, אלא שפעולתו הפוכה מזו של אינסולין, כלומר שרמות הסוכר נמוכות מהנורמה הוא מופרש כדי שלגוף תהיה יכולת להמשיך לייצר אנרגיה מסוכר.
סומטוסטטין – פוליפפטיד, שמיוצר בלבלב בעל תפקיד משמעותי במערך האנדוקריני של מערכת העיכול. עיכוב והפרשה לסירוגין של הורמון גדילה (GH), הורמון שמעורר את בלוטת התריס (TSH), בקרה של אינסולין וגלוקגון לוויסות רמות סוכר בדם וכן ויסות חומצת הקיבה ובקרה על מנגנון השובע.
מוטילין – מסונתז על ידי תאים אנדוקריניים ברירית של התריסריון ובמעי הריק במרכז המעי הדק (jejunum).בסיס פעילותו הביולוגית היא לעודד תנועתיות של המעי, באופן המחיש תנועת מזון כלפי המעי הגס על ידי כיווץ שרירים חלקים בחלק העליון של מערכת העיכול. מתברר שמוטילין גם מגרה הפרשה אנדוקרינית מבלוטת הלבלב.

גאוני לא???
יש במעיים שלנו מולקולות שיודעות לווסת רמות של המון דברים בלי שאנחנו מודעים להם.
אבל לתזונה שלנו אפקט מאוד גדול עליהם ולכן היא מאוד חשובה!!!

מחקר שפורסם בג'ורנל הרפואי "nutrient" מצא שתזונה מבוססת צומח מועילה יותר מכל תזונה אחרת בשיפור תפקודי הורמוני הקיבה והמעי… וכך עיכול המזון הרבה יותר יעיל וכן תחושת השובע והשמירה על מערכת העיכול שלנו..
https://www.mdpi.com/2072-6643/11/1/157/htm?fbclid=IwAR1SSGXnVqA5e4fDUfN-9UjiYy6O0yZbmIcxiGO_m75spse1Bo4gOfHgviY

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s