אומגה 3 (ALA EPA DHAׂ)·אלצהיימר ודמנציה

רמת אומגה 3 (DHA) גבוהה בדם מורידה את הסיכון לאלצהיימר

אלצהיימר משתייכת לעשר המחלות שהורגות הכי הרבה בעולם המערבי. מקום שישי בארצות הברית וישראל.
אלצהיימר הינה מחלה קשה המתבטאת בניוון איטי ומתמשך ועד מוות של תאי העצב במוח.
המחלה משפיעה לא רק על האדם החולה אלא גם על כל הסובבים אותו.
נכון להיום אין תרופה שיודעת להחזיר את המצב אחורה וכל עיסוקנו הוא במניעתה ושיפור התסמינים

מחקר חדש שפורסם ביוני 22בג'ורנל Nutrients מראה שלאנשים עם רמת DHA גבוהה יותר בדם יש סיכוי נמוך ב-49% לפתח מחלת אלצהיימר לעומת אלו עם רמות נמוכות יותר, על פי המכון לחקר חומצות השומן (FARI).
המחקר, בראשותו של Aleix Sala-Vila הציע כי מתן תוספת אומגה 3 DHA תזונתית, במיוחד עבור אלו הנושאים את הגן ApoE4 (המכפיל בערך את הרגישות של אדם לפתח AD) עשויה להאט את התפתחות המחלה. התערבות תזונתית חסכונית כזו עם סיכון נמוך כמו זו עשויה לחסוך מיליארדים בעלויות בריאות.
במחקר תצפיתי פרוספקטיבי זה שנערך במסגרת Framingham Offspring Cohort, הכולל 1490 משתתפים ללא דמנציה בגילאי 65 ומעלה, בחנו חוקרים את הקשר של חומצה דוקוסהקסאנואית (DHA) בדם עם מחלת אלצהיימר (AD) וכן את האינטראקציה עם הגן APOE-ε4.
נמחקר מצא שהסיכון לאירוע AD בחמישון הגבוה ביותר (Q5, >6.1%) היה נמוך ב-49% בהשוואה לחמישון הנמוך ביותר (Q1, <3.8%). עלייה ב-DHA מ-החמישון התחתון לעליון צפויה לספק 4.7 שנות חיים נוספות ללא AD.
יתרה מכך, החוקרים ציינו שצריכה מוגברת של DHA עשויה להפחית את הסיכון לפתח AD, במיוחד אצל אנשים בסיכון גבוה יותר, כגון אלו הנושאים את האלל APOE-ε4, מה שמצביע על כך שהם עשויים להפיק תועלת רבה יותר מרמות DHA גבוהות יותר מאשר לא נשאים.

איך המאמר הזה מסתדר עם אחרים בתחום הזה?
המחקר תואם את המחקר של Tan et al מ-2012. שדיווח על קשר בין DHA בדם על ביצועים קוגניטיביים ומדידות נפח מוח בהוריהם של האנשים שהיו במוקד החקירה הנוכחית הזו, כלומר, קבוצת המחקר המקורית של Framingham Heart דיווחו כי המשתתפים ברבעון העליון של פוספטידילכולין DHA בפלזמה חוו ירידה משמעותית של 47% בסיכון לפתח דמנציה מכל סיבה, בהשוואה לאלו עם רמות נמוכות יותר. ממצאים דומים בני דור זה מזה במאגר גנטי דומה מספקים אישור ניכר לקשר DHA-דמנציה זה.

Our study is in line with that of Tan et al. who reported cross-sectional associations with RBC DHA on cognitive performance and brain volume measurements (with higher DHA being associated with beneficial outcomes) in the same cohort as studied here. 15 years ago similar findings were reported in the parents of the individuals who were the focus of this present investigation. the Original Framingham Heart Study cohort reported that participants in the top quartile of plasma phosphatidylcholine DHA experienced a significant 47% reduction in the risk of developing all-cause dementia compared with those with lower levels. Similar findings a generation apart in a similar genetic pool provide considerable confirmation of this DHA-dementia relationship
https://neurosciencenews.com/omega-3-dha-alzheimers-20796/

החוקרים מציגים אספקט נוסף – כלכלי
בהתחשב בכך שתשלומי הבריאות המשוערים בשנת 2021 לכל החולים עם AD או דמנציה אחרת מסתכמים ב-355 מיליארד דולר בארה"ב (לא כולל טיפול על ידי בני משפחה ומטפלים אחרים ללא תשלום), כל אסטרטגיה חסכונית לעיכוב תחילתה של AD היא בעלת עניין רב ביותר בבריאות הציבור וכי דחיית AD ב-5 שנים מה שמוערך במעל 500,000 דולר לאדם.

מאמרים נוספים שעושים את החיבור הזה בין אומגה 3 לאלצהיימר
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27924168/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32690472/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19523795/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31547601/
https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/alz.055680

אומגה 3 מסוג DHA מנע נזקים קוגנטיביים עקב צריכה מוגברת של תזונה מעובדת.

למידע נוסף על אלצהיימר/ דמנציה מניעה וטיפול היכנסו.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s