אסתמה·בריאות הנפש·הל·כבד - הגנה וניקוי·מחלות לב וכלי דם·מחלות מטבוליות·מערכת עיכול·נוגדי חמצון·סרטן ומניעה·עששת·פתוגנים וחיידקים עמידים·קנדידה

הל מכיל חומר פעיל (Cardamonin) שיכול להרוג תאי סרטן שד אגרסיביים משולשים שליליים – ומה עוד?

הל מקורו ביערות הלחים של דרום הודו ומאמינים שנעשה בו שימוש כבר לפני כ-4000 שנה.
ההל שימש את המצרים הקדמונים בשל סגולותיו הרפואיות והארומטיות כסוכן ריפוי, וחלק מטקסי הדת והחניטה. גם היוונים והרומאים השתמשו בו כחלק מהתזונה ולשיטות רפואיות שלהם.
שיטות איורוודיות וסיניות עתיקות השתמשו בתבלין זה כתרופה לדלקות שיניים וחניכיים, כאבי גרון, גודש, טיפול בדלקת ריאות, עפעפיים וכליות. הל שימש גם כדי להקל על הפרעות במערכת העיכול, אבנים בכיס המרה ושימש כתרופה נגד רעלים וארס.
בשנת 1914, צמחי הל הובאו לגואטמלה וכיום היא היצרנית הגדולה ביותר של התבלין בעולם, עלתה על הודו בשנת 2000.

גידולים בשד יכולים ליצור קולטנים מסוימים, שהם מעין אתרי עגינה עבור הורמונים וגורמי גדילה. אם הגידול אינו יוצר אף אחד משלושת הקולטנים הללו [אסטרוגן, (ER), פרוגסטרון (PR) וקולטן גורם גדילה של האפידרמיס האנושי (HER2)] או אם ישנם פחות מ -1% מהקולטנים הללו, הוא נקרא משולש שלילי.
כ-10-15% ממקרי סרטן השד הם טריפל שליליים, כלומר אין להם קולטנים לאסטרוגן או פרוגסטרון ואינם מייצרים כמויות עודפות של חלבון בשם HER2. גידולים אלו קשים לטיפול מכיוון שהם אינם מגיבים לטיפולים מבוססי הורמונים המשמשים לסוגים אחרים של סרטן השד. הם גם נוטים להיות אגרסיביים יותר ושיעור תמותה גבוה יותר משאר סוגי סרטן השד.

לקרדמונין – תרכובת טבעית שנמצאת בהל ובצמחים אחרים – עשוי להיות פוטנציאל טיפולי לסרטן שד משולש שלילי, על פי מחקר חדש שבחן אותו בתאי סרטן אנושיים. הממצאים מראים גם שהתרכובת מכוונת לגן שעוזר לתאי סרטן לחמוק ממערכת החיסון.

החוקרים מציינים שמה שהביא אותם לחקור את הרכיב הזה הוא האתגר בפיתוח טיפול ממוקד בסרטן שד משולש שלילי שהוא בטוח ויעיל בו זמנית.

It has been challenging to develop a targeted therapy for triple-negative breast cancer that is safe and effective at the same time. Because of this, there is a critical need to investigate medicinal plants as a new way to combat this cancer

המחקר הוצג באפריל 22 במפגש השנתי של American Society for Investigative Pathology בפילדלפיה.
עוד החוקרים מציינים שהעובדה שהקרדמונין שימש במשך מאות שנים כתבלין ולאחרונה כתוסף מראה שצריכתו בטוחה ועשויה להביא יתרונות בריאותיים ושהמחקר הזה מראה שלקרדמונין יש פוטנציאל לשיפור הטיפול בסרטן ללא תופעות לוואי רבות כמו תרופות כימותרפיות אחרות.

The fact that cardamonin has been used for centuries as a spice and, more recently, as a supplement shows that its intake is safe and may bring health benefits. Our research shows that cardamonin holds potential for improving cancer therapy without as many side effects as other chemotherapeutic agents

לצורך המחקר החדש, החוקרים חקרו כיצד קרדמונין השפיע על הביטוי של הגן מתוכנת ליגנד תא מוות 1 (PD-L1), שנמצא בתאי גידול. PD-L1 מתבטא יתר על המידה במהלך התקדמות סרטן השד וממלא תפקיד קריטי בסיוע לתאי סרטן השד להתחמק ממערכת החיסון של הגוף.
למערכת החיסון יש תפקיד בהרס של תאים סרטניים בין היתר על ידי קולטן PD-L1. ללינגנדים יש אספקט רגולטורי שבוחר אם לגרום להרס התא או לא. ישנם מצבים שמערכת החיסון לא מווסתת וכך תאים סרטניים לא מושמדים.

החוקרים השתמשו בשני קווי תאי סרטן שד משולשים שליליים שונים מבחינה גנטית – האחד נגזר מנשים עם מוצא אפרו-אמריקאי והשני מנשים ממוצא אירופאי (קווקזי). הם גילו שטיפול בקרדמונין גרם לירידה תלוית מינון בכדאיות התא בשני שורות התאים. זה גם הפחית את ביטוי PD-L1 בקו התאים הקווקזי אך לא בקו התאים האפרו-אמריקאי, מה שמעיד על כך שתאים מגזעים שונים עשויים להגיב אחרת לקרדמונין בגלל שונות גנטית בין הגזעים.

זהו המחקר הראשון שמתאר את ההשפעה המעכבת של קרדמונין על הביטוי של PD-L1, הרלוונטי לטיפול בסרטן שד טריפל שלילי, ועדין החוקרים מדגישים שהמחקר הזה עדיין בעיצומו ושהם מתכננים לבצע מחקרים נוספים הן בתאים והן בבעלי חיים כדי לאשר את היעילות של התרכובת הזו לפני שהיא תיבדק בבני אדם. הם גם רוצים לחקור מנגנונים אחרים שעשויים להיות מעורבים בתכונות האנטי-סרטניות של קרדמונין.

ועד אז וגם לאחר מכן. מה רע להוסיף חליטה של הל או כתבלין בין יתר הדברים שעשויים למנוע ולטפל בסרטן השד לפני הפיכתו לאגרסיבי.

מחקרים נוספים הראו את יכולתו האנטי סרטנית של ההל באופן כללי[1][2][3][4], ריאות,[1] בעור[1][2][3], פה[1], בקיבה[1]

דברים נוספים שהל נמצא חיוני בעבורם:

  • מונע מחלות מטבוליות (השמנה, סוכרת, כבד שומני) ואיזון פרופיל שומני [1][2][3][4][5][6][7][8][9].
  • שמירה על כלי הדם והלב במגוון מנגנונים (איזון פרופיל שומני ומניעת חמצונו, שמירה על כלי דם נקיים והגנה על בריאות האנדותל, איזון לחץ דם ומניעת הצטברות קרישי דם [1][2][3][4][5][6][7].
  • נוגד דלקת [1][2][3][4][5].
  • אנטיבקטריאלי [1][2][3][4][5][6][7][8].
  • קנדידה[1][2].
  • תמיכה במערכת עיכול[1], כיבים[1][2],
  • מניעת עששת/ריח פה[1][2][3][4].
  • הגנה על הכבד [1][2][3][4] והעלאת רמות גלוטתיון[5].
  • אסתמה[1].
  • תמיכה בבריאות הנפש[1] בין היתר בגלל הקוורצטין שבו[2]

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s