לב ולחץ דם·מחלות כליה

שימוש ארוך טווח בתרופות מעכבות אנזים ACE, הניתנות ללחץ דם גבוה ואי ספיקת לב, עלול לגרום לנזק לכליות

הכליות מהוות שותף פעיל בוויסות לחץ הדם, בעיקר באמצעות הציר הפיזיולוגי הקרוי 'ציר רנין-אנגיוטנסין', המסומן באותיות RAA (Renin Angiotensin Axis).
רנין (Renin) הוא אנזים המופרש מהכליה בתגובה לירידת לחץ דם המורגשת בכלי הדם הקטנים של הכליה. הרנין מזרז הפיכה של אנגיוטנסינוגן לאנגיוטנסין 1 ובהמשך לאנגיוטנסין 2. הליך שקורה בשתי דרכים, שהמרכזית שבהן, מתרחשת בריאות ובכבד באמצעות אנזים שנקרא "האנזים המהפך", ובלעז ידוע בקיצור ACE (קיצור של Angiotensin Converting Enzyme) המצוי בעיקר בריאות[1].
אנגיוטנסין 2 שנוצר מוביל לעלייה בלחץ הדם הן באמצעות כיווץ כלי הדם והן באמצעות הגברת ייצור ההורמון אלדוסטרון שתפקידו לפקח על ריכוז המינראלים נתרן ואשלגן בדם, ועל מאזן הנוזלים בגוף[2]. ולכן חסימה של אנזים זה מונעת עליה של לחץ הדם.

משפחה אחת נפוצה של תרופות המיועדות לטיפול באנשים עם יתר לחץ דם או אי ספיקת לב, עובדת על עיכוב האנזים הזה.
ואלה הן התרופות בשוק:

קפטופריל (CAPTOPRIL) - קפוטן, קאפטופריל, אינהיבייס, קפטי, אסריל. 
בנזפריל (BENAZEPRIL) - סיבצן. 
אנאלפריל (ENALAPRIL) - קונברטין, אנלדקס, אנלפריל. 
מואקסיפריל (MOEXIPRIL) - פרדיקס. 
ליזינופריל (LISINOPRIL) - טנסופריל. 
רמיפריל (RAMIPRIL) - טריטייס. 
סילזפריל (CILAZAPRIL) - וסקייס, סילריל. 
פוסינופריל (FOSINOPRIL) - וזופריל.

כשאנחנו מקבלים משהו שחוסם אנזים או פעילות טבעית, יש לזה גם השלכות – להלן תופעות לוואי ונזקים.
שיעול (עלייה ברמות הברדיקינינים), ירידה קיצונית מדי בלחץ הדם (חולשה, כאבי ראש, טשטוש ראיה, בחילה או סחרחורת ובמקרים קשים עילפון ופרכוסים), פריחה ובצקות, צהבת, הפרעות בחוש הטעם, ירידה במספר התאים הלבנים בדם, החמרה בתפקודי הכליה ועלייה בערכי האשלגן בדם.

את תופעת הברדיקינין הזכרתי גם בפוסט: "השילוב של תרופות עם חשיפה לתעשיות מזהמות הוא המקור לכל הסיבוכים והמוות ולא הוירוסים כפי שטוען מדע הפארמה".

מחקר כליות מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת וירג'יניה, שפורסם בנובמבר 21 בג'ורנל JCI Insight שנולד כי החוקרים רצו להבין טוב יותר מדוע מתרחשים מצבים רבים של התעבות של העורקים וכלי הדם הקטנים בכליה אצל הרבה מאוד אנשים עם לחץ דם גבוה כרוני, תופעה שמובילה לנזק לכיליה ותיפקודה.
המחקר מעלה חששות ששימוש ארוך טווח בתרופות מעכבות ACE תורמות לנזק הזה.

החוקרים מדגישים כבר בהתחלה שעל המטופלים להמשיך לקחת את התרופות, אבל גם דוחקים במחקרים כדי להבין טוב יותר את ההשפעות ארוכות הטווח של התרופות.
ואני אחדד, ברור שלעצור טיפול כזה בטח אם ניתן לאורך זמן ארוך, אם יורידו את התרופות דברים גרועים יותר יכולים גם לקרות. אבל המשמעות מבחינתי, היא ההבנה וההטמעה שכל תרופה כרונית מייצרת בעיות וכשלים של איברים ומערכות. ולכן הכי טוב והכי נכון הוא להמנע מהן מלחתחילה ולעשות שינוי (אורח חיים בריא). מנגד מי שבוחר לקחת את התרופה במקום השינוי – שלא יגיד "לא ידעתי".

החוקרים מציינים שהמחקרים שלהם מראים שתאים המייצרים רנין אחראים לנזק ושכעת הם מתמקדים בהבנה כיצד התאים הללו, שחשובים כל כך כדי להגן עלינו מפני ירידות בלחץ הדם ולשמור על רווחתנו, עוברים שינוי כזה וגורמים נזק לכליות. מה שצריך זה לזהות אילו חומרים התאים האלה מייצרים שמובילים לצמיחת כלי דם בלתי מבוקרת בכליה.

Our studies show that renin-producing cells are responsible for the damage. We are now focusing on understanding how these cells, which are so important to defend us from drops in blood pressure and maintain our well-being, undergo such transformation and induce kidney damage. What is needed is to identify what substances these cells make that lead to uncontrolled vessel growth in the kidney

הם גילו שתאי כליה מיוחדים הנקראים תאי רנין ממלאים תפקיד חשוב. תאים אלה מייצרים את ההורמון רנין. אבל שינויים מזיקים בתאי הרנין עלולים לגרום לתאים לפלוש לדפנות כלי הדם של הכליה. תאי הרנין מפעילים אז הצטברות של סוג תאים אחר, תאי שריר חלק, שגורמים לכלי התעבות ולהתקשות. התוצאה: דם לא יכול לזרום דרך הכליה כמו שצריך.
יתרה מכך, מצאו החוקרים, לשימוש ארוך טווח בתרופות המעכבות את מערכת הרנין-אנגיוטנסין, כמו מעכבי ACE, או חוסמי קולטן לאנגיוטנסין, יש השפעה דומה. החוקרים מצאו ששימוש ארוך טווח בתרופות היה קשור לנוקשות כלי הדם בכליות גם בעכברי מעבדה וגם בבני אדם.

כמובן שסתם לגלות לא שווה יותר מדי, והמלצות על שינויים באורח החיים זה לא בסדרי עדיפויות, לחוקרים חשוב לברר אילו מולקולות מייצרים התאים האלה כדי שנוכל לנטרל אותן כדי למנוע את הנזק בזמן שיתר לחץ הדם מטופל בתרופות הקיימות כיום.

והרי לכם עוד תרופה (עתידית) לארון התרופות שימשיף לתפוח.
המעבר מתרופה אחת לתרופות והסיכון למחלות מהן מתים בטרם עת

להבנה מהו לחץ דם ודרכים טבעיות לאזן אותו היכנסו.
למידע נוסף ודרכים טבעיות למנוע ולטפל באי ספיקת לב היכנסו.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s