אלצהיימר ודמנציה·סטטינים

סטטינים המשמשים להורדת הכולסטרול נקשרו לסיכון כפול לפתח דמנציה

סטטינים הם תרופות המשמשות להורדת כולסטרול ולהפחתת הסיכון להתקף לב או שבץ מוחי. הם התרופות הנפוצות ביותר בעולם המפותח, וכמעט 50 אחוז מהאמריקאים מעל גיל 75 משתמשים בסטטין. ניתן להשיג סוגים שונים של סטטינים על פי צרכיו הבריאותיים של המטופל, כולל סטטינים הידרופיליים המתמקדים בכבד וסטטינים ליפופיליים המופצים לרקמות בגוף.
יש מחקרים סותרים לגבי ההשפעות של סטטינים על קוגניציה, יש הטוענים כי הם מגנים ואחרים טוענים שהם מאיצים את התפתחות הדמנציה.
במחקר שפורסם במאי 21 בג'ורנל JNM חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה רצו להבהיר את הקשר בין שימוש בסטטינים למסלול הקוגניטיבי הארוך של הנבדק.

There have been many conflicting studies on the effects of statin drugs on cognition. While some claim that satins protect users against dementia, others assert that they accelerate the development of dementia. Our study aimed to clarify the relationship between statin use and subject’s long-term cognitive trajectory.

החוקרים הפרידו את משתתפי המחקר לקבוצות בהתבסס על שלושה פרמטרים: מצב קוגניטיבי בסיסי, רמות כולסטרול בסיסיות וסוג הסטטינים בשימוש. המשתתפים עברו הדמיית PET 18F-FDG לזיהוי כל האזורים של ירידת חילוף החומרים במוח בתוך כל קבוצת סטטינים. נותחו שמונה שנים של נתונים קליניים בנושא.
חולים עם ליקוי קוגניטיבי קל או קוגניציה רגילה שהשתמשו בסטטינים ליפופיליים נמצאו בסיכון כפול יותר לפתח דמנציה, במשך 8 שנות מעקב, בהשוואה לאנשים שאינם משתמשים בסטטינים.
עם הזמן, הדמיה של PET של משתמשי סטטינים ליפופיליים הראתה גם ירידה ניכרת בחילוף החומרים בקליפת המוח באזור שנקרא "פיתול החגורה האחורית" (posterior cingulate cortex), אזור במוח הידוע בירידה משמעותית ביותר בשלבים המוקדמים ביותר של מחלת האלצהיימר.

במילים אחרות, על פי החוקרים, נטילת סטטינים ליפופיליים, שהם המומלצים ביותר לטיפול בכולסטרול – הכוללים אטורווסטטין, סימבסטטין, לובסטטין, פלואווסטטין, סריווסטטין ופיטאווסטטין – מעלים סיכון של יותר מפי 2 לחלות בדמנציה.

Conclusions: Among subjects with early mild cognitive impairment and low to moderate serum cholesterol levels at baseline, lipophilic statin use was associated with more than double the risk of converting to dementia over eight years of follow-up compared with statin non-use, and with highly significant decline in metabolism of posterior cingulate cortex — the region of the brain known to decline the most significantly in the earliest stages of Alzheimer’s disease

החוקרים למעשה סיפקו יישום חדש של PET כדי לקדם את הבנתנו על הקשר בין אחת מקבוצות התרופות הנפוצות ביותר לאחת המחלות הנפוצות ביותר של המוח המזדקן.

By characterizing the metabolic effects associated with statin use, we are providing a new application of PET to further our understanding of the relationship between one of the most commonly used classes of drugs and one of the most common afflictions of the aging brain
https://www.uspharmacist.com/article/some-statins-seem-to-increase-dementia-in-patients-with-mild-cognitive-issues

לפני שהולכים ולוקחים תרופות סטטינים כדאי לקרוא ולהבין את ההשלכות שלהן.
חשוב גם להבין את משמעות הכולסטרול לגופנו ודרכים טבעיות לאזן את הפרופיל השומני
לדברים נוספים שחשובים למניעה וטיפול באלצהיימר

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s