ויטמין D·סרטן מעי גס·שמש - חשיבות החשיפה

אי חשיפה לשמש מעלה סיכון לסרטן המעי הגס במיוחד אצל מבוגרים

לחשיפה לשמש יש חשיבות רבה והיא איננה מסתכמת אך ורק בייצור ויטמין די.
מי שמפחד מחשיפה לשמש כדאי שיקרא את הפוסט: "הפחד ממלנומה – האם להחשף לשמש?".

סרטן המעי הגס יכול להגרם מעוד סיבות ובמיוחד אלה הקשורות למזון מעובד

חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו זיהו קשר אפשרי בין חשיפה לקויה לאור השמש אולטרה סגול (UVB) לבין סיכון מוגבר לסרטן המעי הגס, במיוחד ככל שאנשים מזדקנים.
את ממצאי המחקר שלהם הם שיתפו ביולי 21 בג'ורנל BMC Public Health.
החוקרים חקרו את הקשר במספר קבוצות גיל ב-186.
חשיפה נמוכה יותר ל- UVB הייתה בקורלציה משמעותית עם שיעורים גבוהים יותר של סרטן המעי הגס בכל קבוצות הגיל. לאחר שנשקלו גורמים אחרים, כגון פיגמנטציה של העור, תוחלת חיים ועישון, הקשר בין UVB נמוך יותר לבין הסיכון לסרטן המעי הגס נותר משמעותי עבור אנשים בגילאי 45 ומעלה. החוקרים חושבים שהשלמה של ויטמין די עשוי לעשות את העבודה.

Differences in UVB light accounted for a large amount of the variation we saw in colorectal cancer rates, especially for people over age 45. Although this is still preliminary evidence, it may be that older individuals, in particular, may reduce their risk of colorectal cancer by correcting deficiencies in vitamin D

ואכן אם ניכנס למאמר המרכז על ויטמין די נראה שאכן ישנן עדויות שתיסוף של ויטמין די מסייע במניעה וטיפול בסרטן המעי הגס.

החוקרים כותבים כי חשיפה נמוכה יותר ל- UVB עשויה להפחית את רמות ויטמין D. מחסור בוויטמין D נקשר בעבר לסיכון מוגבר לסרטן המעי הגס. החוקרים הציעו כי מחקר עתידי יכול לבחון ישירות את היתרונות האפשריים של תיקון ליקויים בוויטמין D כדי להפחית את הסיכון לסרטן המעי הגס, במיוחד בקבוצות גיל מבוגרות.

עם שיפורים במניעה, גילוי מוקדם וטיפול, יש יותר מ -1.5 מיליון ניצולי סרטן המעי הגס החיים בארצות הברית. ובכל זאת, לפי הערכות 52,900 אנשים ימותו השנה מהמחלה, מה שהופך אותה לסרטן השני הקטלני ביותר בקרב גברים ונשים בארה"ב. לפי הערכות, 149,500 אנשים יאובחנו כחולי סרטן המעי הגס בשנת 2021.

לצורך המחקר החוקרים השתמשו באומדני UVB שהושגו על ידי החללית EOS Aura באפריל 2017 ובנתונים על שיעורי סרטן המעי הגס בשנת 2018 עבור 186 מדינות ממאגר ארגון הבריאות העולמי (GLOBOCAN). הם גם אספו נתונים עבור 148 מדינות על פיגמנטציה של העור, תוחלת חיים, עישון, אוזון סטרטוספירי (גז טבעי שמסנן קרינת שמש) וגורמים אחרים שעשויים להשפיע על חשיפה לבריאות ו- UVB, שמקורם בספרות ובמאגרים קודמים. מדינות עם UVB נמוך יותר כללו את נורבגיה, דנמרק וקנדה; מדינות עם UVB גבוה יותר כללו את איחוד האמירויות הערביות, סודן, ניגריה והודו.

המחברים מזהירים כי גורמים אחרים עשויים להשפיע על חשיפה ל- UVB ועל רמות ויטמין D, כגון תוספי ויטמין D, ביגוד וזיהום אוויר, שלא נכללו במחקר. הם גם מזהירים כי אופי התצפית של המחקר אינו מאפשר מסקנות לגבי סיבה ותוצאה וכי יש צורך בעבודה נוספת כדי להבין יותר את הקשר בין UVB, ויטמין D וסרטן המעי הגס.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s