אופיאטיים·ויטמין D·כאבים·שמש - חשיבות החשיפה

מחסור בויטמין די (שמש) עשוי להגביר את התלות באופיאטיים

בשנת 2007, צוות של חוקרים ממסצ'וסטס מצאו משהו לא צפוי: חשיפה לקרני אולטרה סגול (UV) (במיוחד הצורה הנקראת UVB) גורמת לעור לייצר את ההורמון אנדורפין, שקשור כימית למורפיום, הרואין ואופיואידים אחרים. כולם מפעילים את אותם קולטנים במוח. לאנדורפינים יש תפקיד חשוב בשליטה על כאב ועל התנהגות רגשית כמו פחד, מתח והנאה ושיפור מצב הרוח – שמש משפרת מצב רוח ומשפיעה על רמות כאב.
מחקרים אחרים הראו שאנשים מסוימים מפתחים דחפים להשתזף ולבקר במכוני שיזוף מה שמזכיר את ההתנהגויות של מכורים לאופיואידים. לכן החוקרים שיערו שאנשים עשויים לחפש את ה- UVB מכיוון שהם חושקים ללא ידיעתם לפעילות המרגיעה של האנדורפין. ומכיוון שהשמש היא גם המקור העיקרי לייצור ויטמין די בגוף החוקרים העלו תיאוריה/ השערה, שחיפושי השמש מונעים על ידי מחסור בוויטמין D, במטרה להגביר את הסינתזה של ההורמון להישרדות, וכי מחסור בוויטמין D עשוי גם להפוך את הגוף לרגיש יותר להשפעות האופיואידים, שעלולים לתרום להתמכרות בהן.
כלומר הם רוצים לבחון את הקשר של ויטמין די להתמכרות לאנדורפין ולראות אם זה קשור גם להתמכרות לאופיאטיים שהפכה למגפה, שגורמת להמוני מיתות בטרם עת וכך אולי להוריד את מקרי המוות הללו.
במחקר שפורסם ביוני 21 בג'ורנל Science Advances. החוקרים השוו עכברי מעבדה רגילים עם עכברים שהיו חסרים בוויטמין די ומצאו כי העלאת רמות ויטמין די משנה התנהגויות ממכרות הן ל- UV והן לאופיואידים. העכברים שקיבלו מינונים קטנים של מורפיום ואלה החסרים בוויטמין D המשיכו לחפש את התרופה, התנהגות שהייתה פחות שכיחה בקרב העכברים הרגילים. העכברים עם רמות ויטמין די נמוכות היו בסיכון גבוה יותר לפתח תסמיני גמילה. המחקר מצא גם כי לאופיואיד הייתה תגובה מוגזמת בעכברים אלו, כלומר לויטמין די משמעות במיתון תסמיני ההתמכרות.
אחד הממצאים הקריטיים האחרים של המחקר יכול להיות בעל השלכות משמעותיות, כאשר תיקנו את רמות הוויטמין די בעכברים החסרים, התגובות האופיואידיות שלהם התהפכו וחזרו לקדמותן. כלומר יש סיכוי שהעלאת רמות ויטמין די בדם לאנשים שמקבלים אופיאטיים יהיו פחות תלותיים ומכורים.

נתוני המעבדה המצביעים על כך שמחסור בוויטמין D מגביר את ההתנהגות הממכרת נתמך על ידי מספר אנליזות שנבדקו בבני אדם. אחת מהן הראתה כי חולים עם רמות ויטמין די מעט נמוכות היו בסיכון גבוה ב -50% לעומת אחרים עם רמות נורמליות להשתמש באופיואידים, בעוד שחולים עם מחסור חמור בוויטמין D היו בסיכון גבוה ב -90%. ניתוח אחר מצא כי לחולים שאובחנו כסובלים מהפרעת שימוש באופיואידים (OUD) יש סיכוי גבוה יותר מאחרים לחסר בוויטמין D.

אז אם כבר לקחתם אופיאטיים, לפני או אחרי, שהתנסיתם ברכיבים טבעיים מהצומח שמקלים על הכאב ותורמים לתהליכי הריפוי בלי להזיק, לפחות תעלו רמות ויטמין די וחשיפה לשמש

החוקר הראשי של המחקר, שהוא גם מנהל תוכנית מלנומה של המרכז הכללי למלחמה בסרטן ומנהל מרכז המחקר לביולוגיה עורית MGH, הביע פליאה בשלב ההתחלתי של המחקר למען האמת הוא קרא לזה אפילו סתירה ושאל: מדוע שנתפתח ונמשך באופן התנהגותי לעבר המסרטן השכיח ביותר שקיים? אחרי הכל, חשיפה לשמש היא הגורם העיקרי לסרטן העור, שלא לומר דבר על קמטים ונזקים אחרים בעור.

Why would we evolve to be behaviorally drawn towards the most common carcinogen that exists?” asked Fisher. After all, sun exposure is the primary cause of skin cancer, to say nothing of wrinkles and other skin damage
https://www.massgeneral.org/news/press-release/Vitamin-D-deficiency-may-increase-risk-for-addiction-to-opioids-and-ultraviolet-rays

אז אני לא יכול לענות לו אבל אני כן יכול לענות.
השמש היא חלק בלתי נפרד מכל החיים בעולמנו בלעדיה אין חיים ויש בה הרבה יותר דברים חשובים מרק ויטמין די היא גם קשורה לבריאות הנפש מתחים לחץ דם ולב, לחיזוק המיקרוביום ומערכת החיסון … בשני פוסטים שלי : "הפחד ממלנומה – האם להחשף לשמש?" ו"ויטמין די – הספיגה הטובה ביותר, תפקיד השמש ואילו רכיבים יודעים להגן על העור מקרינת השמש" יש הרחבה לגבי חשיבות השמש ושלא השמש היא הגורם העיקרי למלנומה ואת הדרכים הטבעיות להתמגן מבלי להזיק ולצמצם את הפגיעה האפשרית שלה דרך מזונות ורכיבי תזונה שמונעים נזק של הקרינה מבפנים.

***עדכון אוגוסט 21
מחקר שפורסם ביולי 21 בג'ורנל Cancers מצא שלחולי סרטן עם מחסור בוויטמין D שקיבלו תוספי ויטמין D היה צורך מופחת בהקלה בכאבים ורמות עייפות נמוכות יותר. כלומר פחות אופיואידים נדרשו אם בכמות ואם בתדירות.

במאמר המרכז על ויטמין די אפשר להבין מדוע הוא חשוב כל כך להרבה מצבים המלווים גם בכאב פיזי ורגשי.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s