אורגני·הדברה - אורגנופוספאטים·הדברה - גלייפוסט·הדברה - דיקמבה·הדברה - טריקלופיר·הדברה - ניאוניקוטינואיד·הדברה - פאראקוואט·הדברה אטרזין·הדברה פירטרואידים·טבע סביבה ואקולוגיה·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

אורגניזמים קרקעיים חיוניים נפגעים מחומרי הדברה

השימוש בחומרי הדברה חקלאיים והנזקים הסביבתיים הנלווים אליו נפוץ בכל רחבי העולם. זיהום האדמה על ידי הדברה יכול גם לגרום לפגיעה סביבתית. חומרי הדברה מוחלים לעיתים קרובות ישירות על אדמה כריסוס, כגרגירים ובציפוי של הזרעים, ולכן חשוב להבין כיצד חומרי הדברה משפיעים על מערכות אקולוגיות בקרקע.
קרקעות מכילות שפע של אורגניזמים מגוונים מבחינה ביולוגית שממלאים פונקציות חשובות רבות כמו מחזור תזונתי, שמירה על מבנה הקרקע, הפיכת פחמן והסדרת מזיקים ומחלות.
חסרי חוליות יבשתיים רבים ירדו בעשורים האחרונים.

ראינו ששני שליש מהאדמות החקלאיות נמצאות בסיכון של זיהום מהדברה.
ראינו שיש שימוש יתר בהדברה גם בגלל העמידות שנוצרת.
ראינו שזה פוגע במגוון הביולוגי לרבות חרקים, זוחלים ופרחים [2], וכן בעלי כנף ולמגוון הביולוגי יש משמעות ביולוגית ואקולוגית.

במחקר שפורסם במאי 21 בג'ורנל Frontiers in Environmental Science סקרו החוקרים כמעט 400 מחקרים על השפעות הדברה על חסרי חוליות שאינם המטרה. סקירה זו כוללת 275 מינים ייחודיים, סוגים שונים של קרקעות, אורגניזמים בקרקע ו- 284 מרכיבים פעילים שונים של חומרי הדברה או תערובות ייחודיות של חומרים פעילים.
החוקרים זיהו וחילצו נתונים רלוונטיים ביחס לנקודות הקצה הבאות: תמותה, שפע, ביומסה, התנהגות, רבייה, סמנים ביוכימיים, צמיחה, מגוון ושינויים מבניים. זה הביא לניתוח של למעלה מ -2,800 "פרמטרים נבדקים" נפרדים, שנמדדו כשינוי בנקודת קצה ספציפית בעקבות חשיפה של אורגניזם ספציפי לחומר הדברה ספציפי.
החוקרים מצאו כי 70.5% מהפרמטרים שנבדקו הראו השפעות שליליות, ואילו 1.4% ו- 28.1% מהפרמטרים שנבדקו הראו השפעות חיוביות או ללא משמעות (בהתאמה) מחשיפה לחומרי הדברה. מהסקירה עולה כי חומרי הדברה מכל הסוגים מהווים סכנה ברורה לחסרי חוליות בקרקע. השפעות שליליות ניכרות הן במעבדות והן במחקרי שטח, בכל שיעורי ההדברה שנחקרו, ובמגוון רחב של אורגניזמים ונקודות קצה. שכיחות ההשפעות השליליות בתוצאותינו מדגישה את הצורך לייצג אורגניזמים בקרקע בכל ניתוח סיכונים של חומר הדברה שיש בו פוטנציאל לזהם אדמה, ולמתן כל סיכון משמעותי באופן שיפחית באופן ספציפי את הפגיעה בקרקע ובאורגניזמים וכתוצאה מכך בשירותי המערכת האקולוגית החשובים הרבים שהם מספקים.
לדוגמה: 84% מהפרמטרים שנבדקו בתולעי אדמה הושפעו לרעה מהסוגים הנפוצים ביותר של קוטלי חרקים. קוטלי עשבים וקוטלי פטריות מסוימים פגעו גם בתולעי האדמה.

במאמר אחר הצגתי חשיבות נוספת שנמצאה דווקא בתולעי אדמה – הורדת העומס הסביבתי של גנים עמידים לאנטיביוטיקה.
ובמאמר אחר הראו באותו הקשר שחקלאות אורגנית, שלא פוגעת במגוון הביולוגי, מיטיבה עם האדמה וערכיה.

אחד החוקרים אמר למערכת the guardian שלא רק חומר הדברה אחד או שניים גורמים נזק, התוצאות באמת עקביות בכל סוג הרעלים הכימיים. סקירה משנת 2012 הראתה כי חומרי הדברה עלולים לפגוע גם בחיים המיקרוביים בקרקעות.

It’s not just one or two pesticides that are causing harm, the results are really very consistent across the whole class of chemical poisons.” A 2012 review showed that pesticides can also harm microbial life in soils

כלומר בדיוק כמו שאנטיביוטיקה משנה לרעה את הרכב המיקרוביום החיוניים במערכת העיכול, כך גם הריסוס באדמה… ולראיה המאמר: התרומה של קוטלי העשבים להתפתחות חיידקים עמידים".

עוד אמר: שכולנו רוצים אדמות פוריות, אבל רואים שהדברה פוגעת בפוריות של החרקים ובשגשוג שלהם ולכן אם אנחנו רוצים בקרקע פוריה חייבים לקחת בחשבון את כל האורגניזמים החיים בה.

We all want fertile agricultural soils, but this shows that the pesticides we are applying are assaulting the fertility of the animals that live in the soil,” Shardlow said. “If we want to protect healthy soils we do need to take soil organisms into consideration when deciding if a pesticide is safe to use
https://www.theguardian.com/environment/2021/may/04/vital-soil-organisms-being-harmed-by-pesticides-study-shows

אני באמת שואל:

למה?! למה לא עוצרים את הרעל הזה שלא רק שהוא מזיק לכל החיים על פני האדמה לרבות אותנו?!

הרי נמצא שהוא פוגע במטרה העיקרית שבשבילה הוא הומצא… להעלות את כמות היבול.
שיתפתי לא מזמן 2 מאמרים חדשים שמראים זאת בפוסט: "שימוש יתר בהדברה – נזק כלכלי, אקולוגי ובריאותי"

עוברים לחקלאות אורגנית
עוברים לחקלאות אקולוגית
שומרים על המיגוון הביולוגי ועל הבריאות שלנו

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s