הדברה - פאראקוואט·פרקינסון

סיפורו של פאראקוואט (חומר הדברה)

פאראקוואט (Paraquat) הוא חומר רעיל ומסוכן ביותר שיוצר בשנת 1961 תחת פטנט על ידי חברת Syngenta במטרה לטפל בעשבים המפריעים לחקלאים בגידולים שלהם.
החומר מסוכן במגע, בשאיפה ובאכילה/שתיה. והוא תוך דקות יכול לגרום למגוון תסמינים חריפים גם בכמות קטנה אם נבלע. הוא יכול לפתח בעיות כרוניות באיברים הכי חיוניים (לב, כליות, כבד, ראות).
כאשר בולעים ממנו כמות גדולה זה עשוי להביא לכשל כלייתי אקוטי, בלבול, קומה, קצב לב מהיר, פגיעה לבבית, כלייתית, ריאתית, חולשת שרירים, בעיות נשימה שגורמות גם למוות ופרכוסים.
באתר ה-CDC כתוב בצורה מפורשת ובאותו משפט כתוב שהוא נמצא בשימוש נרחב.

Paraquat is a toxic chemical that is widely used as an herbicide (plant killer), primarily for weed and grass control.
Ingestion of small to medium amounts of paraquat may lead to development of the following ,verse health effects within several days to several weeks: Heart failure, Kidney failure, Liver failure, Lung scarring
ingestion of large amounts of paraquat leads to the following signs/symptoms within a few hours to a few days: Acute Kidney failure, Confusion, Coma, Fast heart rate, Injury to the heart, Liver failure, Lung scarring (evolves more quickly than when small to medium amounts have been ingested), Muscle weakness, Pulmonary edema (fluid in the lungs), Respiratory (breathing) failure, possibly leading to death, Seizures
https://emergency.cdc.gov/agent/paraquat/basics/facts.asp

רעל מסוכן לכל דבר באישור ארגוני הבריאות גם אם נטען שמפוקח.

ועכשיו הסיפור שנלקח מתוך כתבה ממרץ 21 באתר החדשות The Intercept
לאיש שבתמונה קוראים Jon Heylings והוא המדען לשעבר של חברת Syngenta מתמחה בטוקסיקולוגיה.

ב-1990 הוא היה בן 34 ומטרתו בחברה היתה להוריד את הרעילות של החומר פארקוואט. במהלך חקירתו את המוצר בארכיונים של החברה הוא נחשף ליומן רישום של מדען בכיר (Michael Rose) של החברה משנות ה-70 שבחן תוספת של חומר כימי בשם PP796 והציג אותו כדבר שמוריד את הרעילות של המוצר לבני אדם. ג'ון היילינג ראה שהמספרים והתרשימים שהוצגו בדוח לא תמכו במסקנותיו.
היו אמורים להוסיף מהחומר הזה פי 10 יותר.

When I compared the data in his report to the original pharmaceuticals clinical trial data, I found they were different
While an accurate analysis would consider all the outcomes in an experiment, Rose had “cherry-picked. He took some data out, he put some data in.

התזכיר של היילינגס משנת 1990 ודו"ח רוז, שנוסח לראשונה בשנת 1976, הם בין כמעט 400 מסמכים פנימיים (חלקם מסווגים סודיים) שנבדקו לצורך חקירה זו, שביצע "The Intercept" בשיתוף העיתון הצרפתי "לה מונד". יותר מ-350 מאותם מסמכים שנחשפו על ידי סינג'נטה, יורשת ה- ICI, ונאשמים אחרים במהלך התדיינות מתמשכת על אחריות החברות לפגיעות אישיות עקב חשיפה לפראקוואט.

המסמכים האלה מציגים את חוסר השקיפות של החברה, את העיוותים שנעשו בהצגת הממצאים וכל זאת למטרות רווח בלבד

במשך יותר מ -40 שנה מאז שעשה רוז את חישוביו התוצאתיים, רבים מהמדענים של החברה עצמה הטילו ספק בטענותיו. ובאותה תקופה עשרות אלפי אנשים מתו מהרעלת פראקוואט.

But in the more than 40 years since Rose made his consequential calculations, many of the company’s own scientists have questioned his assertions. And during that time, tens of thousands of people have died from paraquat poisoning.

כאשר אולי היו נחסכים כמה מקרי מוות אם היו מוספים מאותו החומר פי 10 ממה שהוסיפו בפועל. הרי ברור שלא עשו זאת אך ורק מטעמים כלכליים… ייקור המוצר!

פראקוואט בשנות ה-60 היה "פריצת דרך" בגלל שהחומר הפעיל עבד על הצמח בצורה מהירה במיוחד. מאז, מאות מיליוני פאונד של קוטל העשבים שימשו בארה"ב בלבד. למעלה מ -10 מיליון פאונד רוססו על תירס, פולי סויה, ענבים ופירות וירקות אחרים בשנת 2017, הנתונים של השנה האחרונה מראים שהשימוש בפראקוואט נמצא כעת בעלייה, על פי נתוני הסקר הגיאולוגי האמריקני.

עוד מציגים בכתבה רעיון נוסף שעלה ב1968 שמזכיר את הרפואה הסימפטומטית. המחשבה להוסיף חומר נוסף שיגרום להקאה כדי שאם מישהו ישתה ממנו בטעות או במכוון זה יעורר את רפלקס ההקאה וכך אולי ימנע את ההרעלה ואם אפשר להרוויח גם ממנו עוד כמה ג'ובות… מה רע?
רע! מצד אחד החומר הפעיל לא עבד כמו קודם ומצד שני זה גם לא גרם להקאה גם לא 15 דקות אחרי השתיה כפי שנרשם בדוח.

החומר הזה הוא חלק ממאמר אחר שהצגתי לא מזמן: "כמות הנפגעים והמתים מהרעלות ישירות ועקיפות של חומרי הדברה" והוא גם חלק ממאמר ישן יותר: "מרעילים אותנו כל הדרך אל הבנק".
זכותו של כל אדם להאמין שארגוני הבריאות מגינים עלינו…
אני טוען שארגוני הבריאות הם חלק בלתי נפרד מהון שלטון והם תמיד ידאגו להון לפני הציבור.
כל התקנים שלהם לא אומרים כלום!
כל מה שנקבע בעבר כלא מזיק והיום הוכח כמזיק הוסתר עם חיסיון!
למדעני החברות יש יותר מדי כח בעיצוב הנתונים כדי להראות שהמוצר בטוח!
ולכן גם אם המאשרים לא ידעו (לא מאמין לזה, אבל נניח שכן) הם לא עשו את המוטל עליהם בוודאות! איך ניתן לסמוך אך ורק על דוחות החברה??!!

אתם בטח רוצים לדעת מה קורה בישראל עם החומר הזה…
"משרד החקלאות אינו מקבל את חוות דעת המשרד להגנת הסביבה הממליצה על הפסקת השימוש בחומר ההדברה פאראקוואט על רקע החשש לסיכון מוגבר לפרקינסון (הארץ)"

מחקרים הקושרים לפרקינסון

אז אם באים אליכם היום עם מוצר חדש שמשווק, נניח בצורת זריקה, ואומרים לכם שזה בטוח, כי כך מראים הנתונים של החברה בניסויים שלהם… אני מצטט את הברווזה בלה: "אל תאמין להם הם משקרים אותך"!

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s