הנקה·הריון לידה וינקות·מערכת חיסון

מחקר מציג תגלית חדשה לגבי חשיבות ההנקה לתפקוד מערכת החיסון של היילוד גם לעתיד

החיים מחוץ לרחם רווים במגע עם חיידקים רבים, נגיפים, ופתוגנים אחרים שעלולים להזיק לתינוק. לא רק שהמערכת החיסונית של התינוק צריכה להיות מסוגלת לזהות ולסלק פתוגנים, היא גם צריכה להיות מסוגלת להבחין בין חומרים לא מזיקים וחיידקים מועילים החשובים לבריאות – כמו אלה שבמיקרוביום המעיים שלנו, המסייעים בפירוק המזון ומגנים עלינו. ממחוללי מחלות.
ידוע כי הנקה [1] קשורה לתוצאות בריאותיות טובות יותר בגיל הינקות ובמהלך הבגרות, ומחקרים קודמים הראו כי תינוקות שקיבלו חלב אם נוטים פחות לפתח מחלות זיהומיות, אסטמה, מחלות אוטואימוניות והשמנת יתר בהמשך חייהם בהשוואה לאלו שאוכלים בפורמולה באופן בלעדי.

במהלך ההריון ידוע כי מערכות החיסון של האם והתינוק מתקשרות באמצעות תאים הנעים דרך השליה. במחקר מינואר 21 בג'ורנל Allergy חוקרים בחנו בדיקות דם וצואה של 38 תינוקות עד 3 שבועות אחרי הלידה. 16 מתוך 38 התינוקות (42%) הניקו באופן בלעדי למשך המחקר, בעוד שתשעה תינוקות קיבלו הזנה מעורבת, ו -13 תינוקות הוזנו באופן בלעדי בפורמולה.
החוקרים גילו לראשונה כי סוג ספציפי של תאי חיסון (T רגולטוריים), מתרבים בשלושת השבועות הראשונים לחייהם אצל תינוקות יונקים כמעט פי שניים מאשר בתינוקות המוזנים בפורמולה. תאים אלה שולטים גם בתגובת החיסון של התינוק, כנגד תאים אימהיים (NIMA-non‐inherited maternal antigens) המועברים בחלב האם. כלומר מערכת החיסון של התינוק תראה פחות חומרים מהאם כזרים.
לתאי T רגולטוריים יש חשיבות רבה גם בבניית מיקרוביום מעיים יעיל, המתפתח בהדרגה לאחר הלידה. אם מערכת החיסון תבטל את התפתחות ושגשוג חיידקי המעיים הללו במקום "להכיר" אותם בשלב מוקדם של החיים, התחנוקות לא יהנו מההשפעות הבריאותיות המועילות שלהם. לדוגמא, זה יכול להוביל לבעיות עיכול, או להגדיל את הסיכון לזיהומים במעיים.
כמו כן ראו החוקרים גם העשרה של חומצות שומן קצרות המיוצרות על ידי חיידקי מעיים (Veillonella ו- Gemella) בדגימות צואה של ילודים היונקים באופן בלעדי. חומצות שומן אלה נקשרות לתמיכה במערכת חיסון בזמן חשיפה וויסות תהליכים דלקתיים.
החוקרים מסיקים שהשילוב של הממצאים הללו מסביר מדוע הנקה חשובה ליילוד בקשר לויסות מערכת החיסון כאשר נתקלים בחלבונים זרים, מערכת החיסון לומדת לא לצאת מאיזון כמו במצבים של אלרגיות, מחלות אוטואימוניות וזיהומים.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s