אפיגנטיקה·הריון לידה וינקות·ויטמין D·רעלת הריון

ויטמין די משפר את האפיגנטיקה של ההריונית ויכול למנוע רעלת הריון

על פי ארגון הבריאות העולמי, רעלת הריון פוגעת בין 2% ל -8% מההריונות והשכיחות שלה בישראל היא 5%-3%. זה יכול לגרום לסיבוכים חמורים, לפעמים קטלניים, אצל האם והילד. בין גורמי הסיכון הידועים: השמנת יתר, סוכרת, ומחסור בוויטמין D במהלך ההריון.
הסימנים העיקריים (כאבי ראש, טשטוש ראייה. כאבים בחלק העליון של הבטן, בצקות) נובעים מעליה בלחץ הדם יותר מהקיים.. כלומר או שמדובר בלחץ דם גבוה שלא היה לפני ההריון, או שמדובר בעלית לחץ דם שכבר לפני ההריון היה גבוה.

צוות חוקרים באוניברסיטה הרפואית של דרום קרוליינה (MUSC) מצא כי ביטוי לקבוצת גנים שנחקרה בעבר במסגרת רעלת הריון המוקדמת והריון הקשה (EOSPE) מושפע משמעותית מויטמין D. את המאמר פרסמו באוקטובר 20 בג'ורנל Pregnancy Hypertension.
במחקר קודם נמצאו 3 גנים (NKX2-5, SAM68 ו- sFLT1) שמעורבים בצורה משמעותית בהיווצרות רעלת הריון, כאשר הגן האחרון (sFLT1) מהווה היום המדד העיקרי לרעלת הריון והשניים הראשונים (NKX2-5, SAM68) הם חלק מהויסות של (sFLT1). החלבון זה חשוב בוויסות היווצרות כלי הדם ברקמות מגוונות, כולל הכליות, הקרנית והרחם וכאשר הוא בעודף הוא מפריע להתפתחות כלי הדם בשיליה.

The sFLT1 protein interferes with the activity of vascular endothelial growth factor (VEGF), which is an important regulator of blood vessel development. This reduces vascular growth in the placenta

במחקר החדש בדקו את השפעת הגנים הללו על נשים עם הריון תקין, בין היתר כדי לראות אם יש קשר לויטמין די.
הצוות בדק דגימות שליה מ -43 נשים בהריון. מחצית מהנשים קיבלו מינון גבוה של ויטמין די (4,000 יחב"ל ליום), והחצי השני קיבל פלצבו.
במחקר הזה ה NKX2-5 לא התבטא באופן חריג ולכן הם הסיקו שהוא רלוונטי להריונות בסיכון אך לא בהריונות בריאים. עם זאת, הצוות אכן הבחין במתאם חיובי חזק בין SAM68 ל- sFLT1 בכל משתתפי המחקר. לנשים שהיו חסרות ויטמין די היה ביטוי גבוה יותר באופן משמעותי של sFLT1 וביטוי נמוך יותר של VEGF בשליה מאשר נשים עם רמות גבוהות יותר של ויטמין די

These results raise the possibility that vitamin D somehow directly regulates sFLT1 and/or SAM68 expression at some level.
https://web.musc.edu/about/news-center/2020/11/09/maternal-health

כמה ויטמין די צריך לקחת?
תלוי את מי שואלים.
האם הגיע הזמן לשנות את המינון היומי?
כנראה שכן.
האם צריכה של ויטמין די ברמות גבוהות בהרבה מאלה המורשים בישראל היא בטוחה?
את התשובה תוכלו למצוא במחקר: "Daily oral dosing of vitamin D3 using 5000 TO 50,000 international units a day in long-term hospitalized patients: Insights from a seven year experience"

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s