אבץ·דלקת ריאות·כימותרפיה·מערכת חיסון·סרטן ומניעה·קורונה וירוס

חשיבות אבץ לחיזוק המערכת החיסונית כנגד פתוגנים ואצל מדוכאי חיסון

אבץ הוא מינרל שמשתתף בהמון תהליכים בגוף, הוא חשוב לפעילות אנזימתית, לסינתזה של חלבוניםו- DNA, לחלוקת תאים, ריפוי פצעים ולתפקוד חיסוני תקין והוא גם נמצא ברשימה שלי ושל עוד מטפלים ורופאים אינטגרטיביים בכל הקשור לחיזוק מערכת החיסון. עדיפות דרך מזון (לאנשים מסוימים אבץ בכדורים יכול לעורר בחילות).

באפריל 2020 יצא מאמר סקירה בג'ורנל הרפואי International Journal of Molecular Medicine. שמסביר את חשיבות האבץ כחלק בלתי נפרד ממערכת החיסון הטבעית שלנו ובקשר לקוביד-19

  • אבץ ידוע כמווסת חסינות אנטי-ויראלית ואנטיבקטריאלית ומווסת את התגובה הדלקתית. למרות היעדר נתונים קליניים, אינדיקציות מסוימות מצביעות על כך שמודולציה של מצב האבץ עשויה להועיל ב- קוביד 19.
  • ניסויים חוץ גופיים מדגימים שאבץ בעל פעילות אנטי-ויראלית על ידי עיכוב פולימראז של ה-RNA של קוביד 19.
  • עדויות עקיפות מצביעות גם שאבץ עשוי להפחית את הפעילות של אנזים (ACE2), הידוע כקולטן של קוביד 19.
  • שיפור החסינות האנטי-ויראלית על ידי אבץ עשויה להתרחש גם על ידי ויסות של ייצור אינטרפרון α והגברת פעילותו האנטי-ויראלית.
  • אבץ הוא בעל פעילות אנטי-דלקתית על ידי עיכוב איתות NF-KB ומודולציה של פונקציות תאי T רגולטוריים שיכולים להגביל את סערת הציטוקינים.
  • שיפור במצב האבץ עשוי גם להפחית את הסיכון לזיהום משני של חיידקים על ידי שיפור רווחיות הרירית ותפקודו התקין של מחסום האפיתל בריאות.
  • מצב אבץ קשור באופן הדוק גם לגורמי הסיכון המשויכים לסיבוכים מקוביד-19 כולל הזדקנות, חולשה חיסונית, השמנת יתר, סוכרת וטרשת עורקים.

Zinc is known to modulate antiviral and antibacterial immunity and regulate inflammatory response. Despite the lack of clinical data, certain indications suggest that modulation of zinc status may be beneficial in COVID‑19
In vitro experiments demonstrate that Zn2+ possesses antiviral activity through inhibition of SARS‑CoV RNA polymerase
Indirect evidence also indicates that Zn2+ may decrease the activity of angiotensin‑converting enzyme 2 (ACE2), known to be the receptor for SARS‑CoV‑2
Improved antiviral immunity by zinc may also occur through up‑regulation of interferon α production and increasing its antiviral activity
Zinc possesses anti‑inflammatory activity by inhibiting NF‑κB signaling and modulation of regulatory T‑cell functions that may limit the cytokine storm in COVID‑19
Zn status may also reduce the risk of bacterial co‑infection by improving mucociliary clearance and barrier function of the respiratory epithelium, as well as direct antibacterial effects against S. pneumoniae.
Zinc status is also tightly associated with risk factors for severe COVID‑19 including ageing, immune deficiency, obesity, diabetes, and atherosclerosis, since these are known risk groups for zinc deficiency. Therefore, Zn may possess protective effect as preventive and adjuvant therapy of COVID‑19 through reducing inflammation, improvement of mucociliary clearance, prevention of ventilator‑induced lung injury, modulation of antiviral and antibacterial immunity.

אבץ עשוי להיות בעל השפעה מגינה וטיפול מונע על ידי הפחתת דלקת, שיפור בניקוי הריריות, מניעה של פגיעה בריאה הנגרמת על ידי הנשמה ושיפור היכולות האנטי ויראליות והאנטיבקטריאלית.

מאמרים נוספים שמראים חשיבות של אבץ למערכת החיסון

Zinc and immune function: the biological basis of altered resistance to infection Aug 1998
Zinc as a Gatekeeper of Immune Function Nov 2017

אבץ משפיע על אינטרפרון-גמא (IFN-γ) [1], אשר ממלא תפקיד משמעותי בהגנה מפני פתוגנים תאיים [2].

במחקר שפורסם במרץ 22 בכתב העת Blood, מדענים מהמרכז Fred Hutchinson Cancer חושפים שתי דרכים שבהן אבץ תומך בחסינות ומציעים כיצד ניתן להשתמש בו כדי לשפר את הבריאות. הצוות גילה שאבץ נדרש לפיתוח של סוג מיוחד של תאי T וגורם לאיבר חיסוני (בלוטת התימוס) להתחדש לאחר נזק.

החוקרים מציינים שיש היסטוריה ארוכה המקשרת בין אבץ לתפקוד חיסוני מיטבי. לדוגמה, ידוע שלאנשים שרמות האבץ שלהם נמוכות מדי יש מעט עד בכלל לא תאי T הנלחמים בזיהום ושהתימוס, האיבר שבו מתפתחים תאי T, כמעט ואינו קיים. כמו כן כאשר אנשים עם מחסור באבץ מקבלים אבץ נוסף, התימוס שלהם גדל ומתחיל לייצר את תאי החיסון הללו.

החוקרים נותנים דוגמה שכאשר כימותרפיה והקרנות לא מצליחות לרפא סרטן דם, המטופל עובר השתלת מח עצם. כדי לקבל תאי גזע חדשים ובריאים של דם שיחליפו את תאי הדם הסרטניים ויהפכו ללבנים הנלחמים בזיהום. לפני עירוי תאי גזע בדם, חולים מקבלים טיפולים המדכאים את מח העצם שלהם וממיתים את תאי הסרטן שנותרו. אך טיפולים אלו, וההשתלה עצמה, עלולים להוביל לתופעות לוואי המעלות את הסיכון לרמות נמוכות של אבץ. אלה יכולים לכלול שלשולים ודלקות, אך גם שימוש בסטרואידים הנלחמים בדלקת. כמו כן אנו סופגים פחות אבץ ככל שאנו מתבגרים, וחולי סרטן דם רבים הם מעל גיל 60.

Prior to their infusion of blood stem cells, patients receive treatments that wipe out their own bone marrow and kill off remaining cancer cells. But these treatments, and the transplant itself, can lead to side effects that raise the risk of low zinc levels. These can include diarrhea and inflammation, but also the use of inflammation-fighting steroids. Also, said Iovino, we absorb less zinc as we age, and many blood cancer patients are over 60

למשל מחקר קודם שלהם במטופלים שעברו השתלת תאי גזע עצמית עבור מיאלומה נפוצה של סרטן הדם העלה שאבץ יכול להגביר את ההתאוששות החיסונית, אבל זה לא הסביר למה. לכן בהמשך הדרך חברו גם עם מומחה עולמי לתימוס, ד"ר Iovino, שמסביר שבלוטת התימוס עדינה למדי. גורמי עקה רבים, כולל כימותרפיה ומזהמים אחרים גורמים לה להתכווץ וייצור תאי ה-T צונחת. אבל מנגד היא גם גמישה. לאחר פציעה חריפה, הוא מפעיל תהליכים שעוזרים לו להתחדש, לצמוח מחדש ולהתחיל לייצר שוב תאי T חדשים.
לאחר סיום משטרי כימותרפיה מזיקים לפני ההשתלה, לתימוס עשוי לקחת חודשים ואף שנים עד שהוא חוזר לרמה הקודמת של ייצור תאי T. זה מותיר את המטופלים עם חוסר חיסוני ופגיעות לזיהומים מסכני חיים, גם אם מחלת הסרטן שלהם דוכאה. עבודתו הקלינית של Iovino רמזה שאבץ עשוי להיות שחקן מפתח בהחלמה של התימוס לאחר אירוע מזיק.

After enduring damaging pre-transplant chemotherapy regimens, the thymus may take months or even years to return to its former level of T-cell production. This leaves patients immunodeficient and vulnerable to life-threatening infections even if their cancers have been overcome. Iovino’s clinical work hinted that zinc may be a key player in thymic recovery after a damaging event.

אבץ הוא קריטי להתפתחות תאי T ולהתחדשות התימוס

כמו בבני אדם, החוקרים גילו שהתימוס של עכברים חסרי אבץ מתכווצים ומייצרים באופן ניכר פחות תאי T בוגרים, אפילו לאחר שלושה שבועות של דיאטה ללא אבץ. הם הצליחו להראות שללא אבץ, תאי T אינם יכולים להתבגר במלואם. הם גם מצאו שחסר באבץ מאט את ההתאוששות של מספר תאי T לאחר שעכברים מקבלים טיפולים מדכאי מערכת החיסון והקרנות. הם גם ראו פחות מהתאים התומכים שעוזרים לתאי T לגדול.
לעומת זאת, תוספת של אבץ האיצה את ההתאוששות החיסונית. מספר תאי T של עכברים שקיבלו אבץ במשך שלושה שבועות לפני הטיפול בקרינה התאושש טוב יותר מאשר בעכברים שקיבלו כמות אבץ סטנדרטית בתזונה שלהם. דברים אלו נצפו גם במודל עכבר של השתלת תאי גזע בדם. כלומר הם ראו עקביות.

So we had a consistent result of a better reconstitution of the thymus and also a better reconstitution of T cells in the peripheral blood [after zinc supplementation]. But the mechanism was not there yet

עבודה קודמת של החוקרים גילתה שקבוצה מיוחדת של תאים בתימוס משחררת גורמים שדוחפים את התאים התומכים בתאי T לתקן ולצמוח מחדש.
Iovino בדק לראשונה האם אבץ ממריץ ישירות את התאים הללו לגדול, אך לא מצא שום השפעה. אחר כך הוא בחן האם אבץ יכול להשפיע על תהליכי התחדשות על ידי שחרור של חלבון גורם תיקון הנקרא BMP4.
הוא מצא רמות נמוכות יותר של BMP4 בתימוס מעכברים חסרי אבץ לאחר טיפול בקרינה מאשר בעכברים בדיאטה סטנדרטית. אבל לתימוס של עכברים שקיבלו אבץ נוסף בשבועות שקדמו לטיפול בקרינה שלהם היו רמות גבוהות עוד יותר של BMP4. ממצאים אלו העלו כי אבץ מתחבר למסלולי התחדשות תלויי BMP4. אבל איך?
בשלב הזה, מציינים החוקרים שהם "תלשו שיערות", כי אבץ יוצר אינטראקציה עם משהו כמו 300 חלבונים, וכנראה רבים יותר בעקיפין.

At that point, we were tearing our hair out, because zinc interacts with something like 300 proteins, and probably many more indirectly
https://www.fredhutch.org/en/news/center-news/2022/03/dudakov-zinc-thymus-regeneration.html

יש יותר מתריסר מולקולות שמחדירות אבץ לתאים, בעוד ש-10 אחרות מוציאות אותו החוצה – אבל Iovino הצליח לשלול אותן.
עבודה קודמת של חשפה אילו תאים בתימוס מייצרים BMP4. החוקרים תהו: האם שינוי הרמות התוך-תאיות של אבץ בתאים אלו מגביר את BMP4? התשובה הייתה לא.
במקום זאת, Iovino ראה שרמות האבץ מחוץ לתאים גדלו לאחר נזק לתימוס, מה שמרמז כי השינוי ברמות האבץ סביב תאים משחררי BMP4 נראה כמפתח. תאי T צוברים אבץ עם התפתחותם, אך משחררים אותו לאחר שאירוע מזיק – קרינה מייננת – הורג אותם. הצפה זו של אבץ מפעילה מסלול התחדשות כאשר תאים משחררי BMP4 חשים בשינוי ברמות האבץ החיצוניות המרמז על מוות בקנה מידה גדול של תאי T.
התאים משתמשים במולקולה בשם GPR39 כדי לחוש שינוי באבץ חיצוני. Iovino ראה שרמות GPR39 בתאים משחררי BMPR עלו לאחר נזקי קרינה. לאחר מכן הוא הצליח לקדם שחרור BMP4 והתחדשות תימוס עם תרכובת ניסיונית המחקה עליית רמות אבץ חיצוניות על ידי גירוי GPR39.
החוקרים חושבים שמה שקורה הוא, כאשר אתה נותן תוסף אבץ, זה מצטבר בתוך תאי T המתפתחים. זה נאגר ונאגר ונאגר, ואז מגיע הנזק והאבץ משתחרר. כך נוצר מצב שיש יותר אבץ ממה שהיה בדרך כלל, וזה יכול לעורר את המסלול ההתחדשותי הזה.

החוקרים במחקר זה כמובן מחפשים דרך שליטה טובה יותר בתיסוף אבץ וכמות האבץ שאדם צריך, כלומר לא ממליצים למהר עם תוספים ומציעים לבדוק רמות אבץ לפני אותם טיפולים מדכאי חיסון ולפני השתלות. ועדיין ברור שבלי אבץ תאי T עובדים פחות טוב והתחדשות התימוס שאחראי על ייצורם התקין. ולכן להשיג אבץ באופן יומיומי דרך תזונה יהיה בטוח יותר.

נקודות למחשבה בקשר לתקופת הקורונה

בתקופה מאוד קצרה מגלים כל הזמן עוד ועוד סימפטומים שמיוחסים לוירוס הזה. כאשר כל אדם שמעט עוסק בבריאות יודע שלכל סימפטום יכולים להיות המון סיבות, אז איך הם יודעים אם זה מזה או מזה או מזה??? על סמך מה הם קובעים שהוירוס עושה את זה???
קחו למשל את אחד הסימפטומים המשויכים לקוביד-19 איבוד חלק מחוש הטעם והריח. בכתבה המצורפת אפילו נטען שבדיקת ריח עשויה להיות יעילה יותר בזיהוי מבדיקת חום.
איך הם יודעים שהוירוס גורם לזה? על סמך מה?!
אולי. סתם אולי. זה קשור לחוסר של אבץ [1][2][3][4][5][6][7][8]?
אולי יש גם סיכוי שקשור לויטמין די [1][2][3][4]?
לא יודע לומר בוודאות. אני לא קובע עובדות סתם כי ככה!!!
או שעושים בדיקה או שלוקחים את התוספים של אותו רכיב ורואים אם המצב משתפר.
מה שמעניין הוא ש-2 רכיבים בודדים אלה הם קריטיים לפעילות תקינה של מערכת החיסון וכשיש אתגר על מערכת החיסון, איזה שהוא מזהם, אז מן הסתם הגוף צורך את אותם רכיבים יותר מהרגיל ואז אולי, פשוט אולי אחד החסרים האלה גורמים לאותו סימפטום ולא הוירוס???
שלא נדבר על התזונה שמקבלים המאושפזים בבתי החולים. מה הפלא שבזמן הכי קריטי לאותם רכיבים מהותיים למערכת החיסון, יש כל כך הרבה נפילות.
אבל חשוב להבין זה לא רק זה או רק זה שיציל אנשים! זה הכל ביחד! מכלול של ריאקציות בין רכיבים שונים.

כבר בספטמבר 20 יצא מחקר שמראה בצורה ברורה שחסר של אבץ נמצאים אצל החולים ושיש קשר לחומרת המחלה.

The study data clearly show that a significant number of COVID-19 patients were zinc deficient. These zinc deficient patients developed more complications, and the deficiency was associated with a prolonged hospital stay and increased mortality.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7482607/

*** תוספת מרץ 21
מחקר שפורסם בפברואר 21 בג'ורנל Nutrients למעשה ממחיש את טענת החוקרים (מלמעלה) על חשיבותו הן ברמת התחלואה והן בתמותה. חוקרים מבית החולים del Mar שבספרד רצו לבדוק האם רמות אבץ בסרום הוא מדד לחומרה ומוות של חולים בקורונה.
החוקרים ניתחו נתונים מ- 249 מבוגרים שאושפזו במחלקות קוביד-19 של בית החולים בין התאריכים: 09.03.20-01.04.20. הגיל החציוני של המשתתפים היה 65 שנים. בסך הכל, 28% מהמשתתפים נדרשו לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ, ו -9% מתו בבית החולים. כ- 23% מהמשתתפים היו ברמות אבץ בסרום נמוכות בעת קבלתם. משתתפים עם רמות אבץ נמוכות היו בסיכון גבוה יותר לחוות קוביד-19 ורמות מוגברות של סמנים דלקתיים (אינטרלוקין -6 וחלבון תגובתי C).
עבור המשתתפים עם רמות אבץ בריאות, זמן ההחלמה היה בערך פי שלוש פחות מאשר אצל אלו עם רמת סרום נמוכה: 8 ימים לעומת 25 ימים, בהתאמה.

אנשים עם רמות אבץ נמוכות היו בשיעור תמותה גדול משמעותית (21%) מאשר בקבוצת האבץ הבריאה (5%).

לאחר התאמה להבדלים בגיל המשתתפים, מין, תחלואות תחלואה וחומרת המחלה, המחקר מגלה כי עלייה של אבץ בפלסמת הדם ביחידה אחת קשורה ישירות להפחתה של 7% בסיכון למות מקוביד -19
בניסוי מעבדה מקביל, החוקרים הוכיחו כי ריכוזי אבץ מוגברים מקטינים את שכפול ה- SARS-CoV-2 בתרביות תאים.

We have shown the importance of zinc levels in patients’ blood as an additional predictor of outcome in COVID-19, as well as its potential as a therapeutic tool for treatment
We, therefore, propose this variable as a new parameter to predict the evolution of patients, and we propose initiating clinical trials concerning zinc supplementation in patients with low levels admitted for COVID-19 and implementing programs to administer supplements to groups at risk of having low zinc levels to reduce the effects of the pandemic
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-03/idm-azt030421.php

איפה יש אבץ בכמויות יפות?
נבט חיטה, זרעי דלעת, זרעי המפ, צנוברים, קשיו, גרעיני חמניות, טופו, עדשים, קוואקר, שיטקי.
קוואקר, "אורז" בר ,כוסמת, אמרנט, קינואה ודגנים מלאים.
אזוקי, טופו, עדשים, ושאר קטניות.
להגברת הספיגה של האבץ מומלץ להשרות את הזרעים ואף להנביט.
כי אחד הדברים שמפריעים בספיגה שלו היא חומצה פיטית. על כך כתבתי כאן.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s