אלרגיה·אלרגיה למזון·הריון לידה וינקות·מיקרוביום - פרוביוטיקה·ניתוח קיסרי

החשיבות של לידה נרתיקית

לידה טבעית היא כזו שהיונק עובר בסופו של דבר דרך הנרתיק.

העולם המודרני מציע היום לכל מי שרוצה, כלומר לפי הזמנה ולא כי ההריון נמצא בסיכון גבוה, ללדת בניתוח קיסרי.
שכיחות הניתוח הקיסרי גדלה בעולם בעשורים האחרונים. ארגון הבריאות העולמי מציע אמנם כי יש לבצע את ההליך בפחות מ- 15% מהלידות למניעת תחלואה ותמותה, אך השכיחות גבוהה יותר ברוב המדינות.
אני מבין את החשש שיש להריוניות מפני לידה. זה עובר מדור לדור כמו תורה שבעל פה, "בעצב תלדי בנים", "זה כואב", "זה יכאב" ו"זה סבל גדול".
אני באופן אישי מכיר גם סיפורים אחרים בלי סבל ובלי כאב, כי אפשר לנתב את המוח דרך דימיון מודרך ותת מודע, להגדרה אחרת ולפי בחירה. מי שלא מאמינה, אני מזמין אותה לחפש על שיטת קיי למשל…
אני לא בא בשפיטה, כי אינני אישה ולא חוויתי וכנראה גם לא אחווה לידה. מטרת הפוסט הזה היא להבין את החשיבות של לידה טבעית/ נרתיקית.

במחקר שפורסם בספטמבר 2019 בג'ורנל הרפואי nature, מסבירים את החשיבות של לידה שכזו…
בחנו דגימות צואה של תינוקות שעברו ניתוח קיסרי לעומת ניתוח וגינלי והחוקרים ראו שהתינוקות שנולדו בלידה רגילה (וגינלית) קיבלו את מרבית חיידקי המעי שלהם מנרתיק אימם, ואילו אצל התינוקות שנולדו בקיסרי נמצא שהם לא קיבלו חיידקים מאימם אלא חיידקים המקושרים לסביבת בית החולים, וזה בטח שלא דבר חיובי, ולכן עוד מוסיפים הרבה פעמים בלידות כאלה אנטיביוטיקה מראש, דבר שהורס גם את הטוב שהיה אם היה…

Perturbed composition and development of the neonatal gut microbiota associated with delivery by caesarean section

המחקר הזה מסביר למעשה מחקרים קודמים שהראו השפעה בין היעדר חשיפה לחיידקים מסוימים בתחילת החיים לבין מחלות אוטואימוניות כמו אסתמה, אלרגיות וסוכרת.

החשיבות של המיקרוביום בהגנה החיסונית בבני אדם היא ידועה, אולם חשיבותה אצל התינוקות היא בגדר קריטי… כי אין להם הגנה מלבד מה שהאם נותנת אם דרך ההנקה ואם דרך הנרתיק… ולמגוון החיידקים גם חשיבות רבה!
גם במחקר שפורסם באפריל 2020 בג'ורנל הרפואי Royal Society Open Science מראים את החשיבות של המיקרוביום והמגוון שהתינוק מקבל בלידה וגינלית לעומת קיסרית.

The results of our analysis demonstrate that multiple strains of maternal microbes, some that are not abundant in the maternal faecal community, can be transmitted during birth to establish a diverse infant gut microbial community

המחקר הספציפי הזה הישווה גם בין מגוון החיידקים אצל הריוניות שונות והראה שלמגוון של האם תיתכן השפעה עתידית על בריאות היילוד לדוגמה במצבים של מחלות מטבוליות כמו סוכרת והשמנת יתר ואלרגיות למזון.. כי למגוון החיידקי חשיבות גם בדברים אלה (מטבוליזם של סוכרים ושומנים ואפילו אלרגיות למזון… כלומר לא רק לידה נרתיקית משפיעה על היילוד, אלא גם המצב הבריאותי של ההריונית.

Consequently, for individual-specific mother–infant pairs, the transmitted microbial communities could provide unique aspects of the metabolic functions found in the mother [15,36]. The differences in metabolic functions contributed by the gut microbial communities, in combination with host gene inheritance, could enhance the possibility of pathogenesis. For example, food allergies have increased in recent years and a recent genome-wide analysis found five loci involved in any food allergy including peanut allergy

ישנה עוד חשיבות במעבר של התינוק דרך הנרתיק וזה תהליך הסחיטה של מי השפיר מהריאות.
לצערי גם בתחום הלידות יש מניעים כספיים (בתי חולים מקבלים הרבה כסף עבור לידה) וזה משפיע הרבה פעמים על ההמלצה/התאמה של בית החולים לסוג הלידה הנכונה של ההריונית הבריאה.
ניתוח קיסרי, מבחינת הרפואה הוא בטוח ועם סיכונים נמוכים ואולי גם מעלה את אחוזי ההצלחה של בית החולים. דבר שיכול להשפיע על בחירת היולדת בבית חולים זה או אחר…

במחקר נוסף שפורסם בנובמבר 20 בג'ורנל Science Translational Medicine החוקרים לקחו מידע ממחקרים תצפיתיים Copenhagen Prospective Studies on Asthma in Childhood 2010 קבוצת החוקרים ניתחו את ההשפעות של מצב הלידה על המיקרוביום במעיים בנקודות זמן מרובות בשנה הראשונה לחייהם ובדקו האם הפרעות במיקרוביום יכולות להסביר את הסיכון הקשור למצב לידה לפתח אסתמה במהלך הילדות.
הם מצאו שקיים סיכון מוגבר לאסתמה אצל ילדים שנולדו בניתוח קיסרי במיוחד אם לא חל שינוי בהרכב המיקרוביום מגיל שנה הן במגוון והן בכמות. כלומר הם טוענים שישנה אפשרות למנוע את היווצרות האסתמה והאלרגיות ובתנאי שהמיקרוביום יתרחב וישגשג.
*** החוקרים לא ציינו כיצד המיקרוביום השתנה, אני יכול להעריך שהנקה וחשיפה לטבע הועילה ושימוש חוזר באנטיביוטיקה מרע… ידוע שתינוקות קיסריים מקבלים אנטיביוטיקה כברירת מחדל. ואולי גם קשור גם לרמת החשיפה למזהמים אחרים (PFASs) שהתינוק נחשף דרך הנקה ומגע עם משטחים וחפצים.

מחקר שפורסם בנובמבר 21 בג'ורנל Nature Communications מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מרילנד הראה שמיקרוביום נרתיק לא בריא באמהות הרות בשילוב עם תזונה לא בריאה תרמו להגברת המוות של צאצאים עכברים ולשינוי בהתפתחות של התינוקות ששרדו.
החוקרים קיזזו את מקרי המוות הללו מהמיקרוביום הנרתיק הלא בריא על ידי מתן תזונה בריאה יותר לאמהות. החוקרים אומרים שהממצאים שלהם יכולים לרמוז שהתערבויות פשוטות, כמו גישה לתזונה עשירה בפירות וירקות המכילים סיבים, עשויות לסייע לנטרל חלק מההשפעות המזיקות על תינוקות אנושיים שמיקרוביום לא בריא עשוי להעניק – במיוחד באוכלוסיות פגיעות.

החוקרים מציינים שכאשר תינוקות עוברים בתעלת הלידה, הם נחשפים למיקרוביום הנרתיק של אמם, שם עורם מצופה והם בולעים את החיידקים הראשונים שלהם מחוץ לרחם הסטרילי.
נשים עם מחלות כרוניות מסוימות, כמו סוכרת או לחץ דם גבוה, ואלו בשכונות דלי משאבים עם גישה מוגבלת לטיפול רפואי ותזונה, נמצאות בסיכון גבוה יותר ללקות במיקרוביום נרתיקי לא בריא. למיקרוביום הנרתיק הלא בריאים הללו יש יותר מדי סוגים שונים של חיידקים, וירוסים או שמרים, שבניגוד למגוון במעיים, הם דבר רע בנרתיק, מה שמגדיל את הסבירות לזיהומים.
לפי מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארה"ב, לנשים שחורות בארה"ב יש שיעורי תמותת תינוקות גבוהים פי 2.3 מנשים לבנות, וזה לא תלוי ברמות ההשכלה וההכנסה.

עוד אומרים החוקרים שידוע שמה שבריא לאמא בריא להתפתחות המוח של התינוק, ובצד השני מתח תורם לסיכון למחלה. והם רצו לזהות גורמים ביולוגיים המנבאים את התוצאות הבריאותיות השליליות הללו ולקבוע כיצד כל אחד מהם תורם לאי השוויון הללו בחברה שלנו.

We know what is healthy for mom is healthy for baby's brain development, and on the flip side stress contributes to disease risk. We wanted to identify biological factors that predict these negative health outcomes and determine how each one contributes to these inequities in our society

לפני מספר שנים, מעבדת בייל הראתה שלגורי עכברים שנולדו בחתך קיסרי וקיבלו מיקרוביום נרתיקי מאמהות עכברים לחוצות היו הבדלים באופן ההתפתחות של המוח שלהם וכיצד הם הגיבו ללחץ מאוחר יותר בסביבתם בהשוואה לאותם גורים שקיבלו מיקרוביום ללא לחץ אימהי.

עבודה על המיקרוביום הנרתיק האנושי, גילתה שמיקרוביום נרתיקי אנושי מתחלק לחמש קבוצות שונות המבוססות על החיידקים הגרים. עם ארבע וריאציות בריאות, וקבוצה אחת 'לא בריאה'.
צוות המחקר רצה לדעת אם המיקרוביום בנרתיק הלא בריא הזה עלול להשפיע על התפתחות התינוק ותוצאות הלידה, בדומה למחקרים קודמים בעכברים שלהם. הם בדקו את הרעיון הזה על ידי שימוש בדגימות מיקרוביום נרתיקי מנשים הרות במודל העכבר שלהם בחתך הקיסרי. ראשית, הם מרחו דגימות חיידקים בריאות או לא בריאות לתוך הנרתיק של העכבר כדי ליצור מחדש את סביבת ההריון. לאחר מכן, הגורים שנולדו דרך חתך קיסרי בלעו את אותם מיקרוביומים נרתיקיים המחקים חשיפה ללידה נרתיקית. החוקרים חקרו אילו גנים הופעלו וכיבו במוחם של הגורים כדי לראות כיצד החיידקים הנרתיקיים של האמהות משפיעים על התפתחות הגורים שלהם. הם גילו שלגורים הללו היתה הפעלה ופיתוח מוקדם של מערכת החיסון שלהם.
לאחר מכן, כדי ליצור מודל מדויק יותר של אוכלוסייה פגיעה ודלת משאבים, החוקרים חזרו על המחקר, אך הוסיפו את גורם הסיכון של טרום סוכרת והשמנת יתר על ידי החלפת המאכל הבריא דל שומן ועשיר בסיבים בדרך כלל של העכברה ההרה במאכל עתיר שומן לא בריא. דיאטה דלת סיבים. 60 אחוז מגורי העכברים שנחשפו למיקרוביום הלא בריא של האדם והוזנו בתזונה הלא בריאה מתו תוך 48 שעות מהלידה. עם זאת, עם אותה חשיפה למיקרוביום אך בתזונה בריאה עשירה בסיבים, שיעור התמותה ירד ביותר ממחצית.

הסיבה לכך היא שסיבים מסיסים, כמו אלה שנמצאים בפירות וירקות, מתסיסים במעיים, ומאפשרים לחיידקים לייצר חומצות שומן קצרות שרשרת, הדרושות להתפתחות המוח של התינוק והן גם תרופות אנטי דלקתיות יעילות עבור אמא.

החוקרים מסכמים שהכב המיקרוביום בנרתיק הוביל לשינויים דרמטיים במוח באמצעות התפתחות מערכת החיסון של העובר, ונראה שמערכת החיסון הפעילה הזו מגבירה את הסיכון לתמותת תינוקות. בבני אדם ראינו את הקשרים האלה עם מיקרוביום נרתיקי לא בריא, אבל עכשיו העבודה הזו מאפשרת לנו ליצור את הקשרים האלה ולזהות את המנגנונים שבסופו של דבר משפיעים על תוצאות ההריון, אולי כסמנים ביולוגיים חדשים שיכולים לשמש בזיהוי נשים בסיכון.

The vaginal microbiome component led to dramatic changes in the brain through fetal immune system development, and it appears that this overactive immune system seems to up the risk for infant mortality. In humans we had observed these associations with unhealthy vaginal microbiomes, but now our work is allowing us to make these connections and to identify the mechanisms that ultimately affect pregnancy outcomes, perhaps as novel biomarkers that could be used in identifying women at risk
https://www.medschool.umaryland.edu/news/2022/Microbiome-of-Mothers-Vagina-May-Affect-Infant-Mortality-Risk-and-Babys-Development-.html

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s