דלקת ריאות·ויטמין D·מערכת חיסון·קורונה וירוס

ויטמין די – מכניזם כנגד וירוסים לרבות שפעת וקוביד-19… חובה לכל תסמין נשימתי

האם שמעתם על המושג "סערת ציטוקינים"?
מדובר בתגובה חיסונית סוערת ביותר, המובילה לשרשרת תהליכים הרסניים בגוף – ולמוות, בתגובה לזיהום.
בכתבה הבאה מ-Ynet ד"ר איתי גל מתאר בצורה מאוד יפה מה קורה באופן כללי כאשר וירוס חודר לגוף ומה קורה באותו הקשר עם וירוס הקורונה.

התא שאליו חדרו חלקיקי הנגיף מתחילים לייצר עבורו חלקיקים חדשים. מתוך התא הזה, שעומד או-טו-טו לגווע, פורצים החוצה מאות נגיפים, הנכונים לתקוף תאים בריאים נוספים, להרוג אותם ולשכפל את עצמם.

עם פלישת הנגיפים מזעיק הגוף את תאי הדם הלבנים. תחילה מגיעים לקו-האש המקרופאגים, ומאותתים לתאי T להגיע. תאי ה-T הקטלניים עוזבים את בלוטות הלימפה, נעים אל עבר התא הנגוע בנגיף ומשמידים אותו.
באותו זמן תאי ה-B מתחילים להתרבות וליצור נוגדנים. אלפי נוגדנים חדשים נשפכים אל זרם הדם ומתכווננים על הנגיפים שפלשו. חלקם הופכים את הנגיפים ל"טעימים" עבור המקרופאגים, הטורפים את התאים הנגועים, ועבור תאי ה-T, המשמידים את התאים הנגועים. נוגדנים אחרים ייצרו מערכת זיכרון, שתהפוך את ההדבקה הבאה באותו נגיף למחלה ללא תסמינים (אסימפטומטית) או למחלה קצרה וקלה הרבה יותר.
 
נגיף הקורונה, כך מסתבר ממחקרים שנעשו עד כה, גורם ל"סערת ציטוקינים". הוא מעורר הפרשה מוגברת ביותר של אותם מתווכים דלקתיים, ואלה גורמים לגיוס אדיר של תאי מערכת החיסון הנוהרים לאזור ההדבקה. תפקידם: להרוג את נגיף הקורונה במלחמה "עקובה מדם". אלא שהנגיף כבר חדר לתאי הגוף, במטרה להשתכפל ולהתרבות.

אז השוני כאן, הוא שבמקרים מסוימים הגוף מגיב בצורה קיצונית הרבה יותר לאותו וירוס וזה גורם לקשיי נשימה וקריסה של הריאות והלב…

תאי הדם הלבנים, של מערכת החיסון שלנו, מתחילים בפעולה, מפרישים חומרים הגורמים להרס רב בתאים הנגועים. חלק מההרס הזה גורם לאי ספיקת ריאות ולהופעה של תמט בנאדיות הריאה ולהיווצרות נוזלים וחלבונים בתוכם. נאדיות הריאה הן אותם בלונים זעירים שדרכם מתבצע חילופי הגזים בריאות – החמצן נקלט והפחמן הדו חמצני משתחרר. 
סערת הציטוקינים, גורמת גם להרחבת כלי דם, כדי להזרים לכל הגוף עוד ועוד תאים של מערכת החיסון שנועדו לכאורה להילחם בנגיף הקורונה. אלא שההפעלה ביתר של הציטוקינים, גורמת להרחבה מרובה מדי של אותם כלי דם, מה שמוביל לירידת לחץ דם. הלב מנסה לפצות על כך, מגביר את התפוקה שלו, אך גם הוא בשלב מסוים כבר אינו עומד בעומס הרב.

שאלות שלא קיבלו תשובה:
מדוע זה קורה דווקא עם נגיף הקורונה?
מה קורה בגוף, של אותם אנשים שסובלים הכי הרבה? האם חסר להם משהו? האם יש להם עודף של משהו?
מדוע ישנם מצבים שמתחילים בסימפטומים קלים ולפתע החמרה תלולה?

אני חושב שאת חלק מהתשובות ניתן למצוא במחקר שפורסם באפריל 2020 בג'ורנל הרפואי Nutrients שמציג את המכניזם של ויטמין די ואת היכולת שלו לשפר חולי הקשור לשפעת ולקורונה – 19 בצורה מאוד יפה ומגובה:

  • ויטמין די מוריד סיכון לצינון/התקררות ב-3 צורות עיקריות – תחזוקה של צמתים בצורה כזו שהמזהמים לא יוכלו לעבור ממקום אחד לאחר, חסינות טבעית ומערכת החיסון הלומדת (אדפטיבית), זו שמייצרת זיכרון והגנה טבעית כאשר אותו וירוס תוקף שוב.
  • חיזוק מערכת החיסון המולדת שאחראית על זיהוי גורם זר או עצמי, וניהול תהליכי דלקת כאשר מזהה גורם זר… בתוכה נכללים גם מחסומים כגון עור וריריות, תאי T (בולענים והורגים) ולהם פפטידים אנטימיקרוביאליים.
  • ויטמין די מפחית סערת ציטוקינים.
  • רמות ויטמין די בדם יורדות עם השנים. זה מסביר מדוע זה קורה יותר אצל מבוגרים.
  • תוסף של ויטמין די משפר את הביטוי של גנים הקשורים לנוגדי החמצון גלוטתיון, שיודע לחזר נוגדי חמצון אחרים (A,C,E) אחרי שהם התחברו עם רדיקלים חופשיים. ובכך להעצים את היכולת להתמודד עם עקה חמצונית. וזה מתקשר גם לעובדה שזיהום אוויר (רדיקלים חופשיים) הוא גורם קריטי לתמותה.

Evidence that Vitamin D Supplementation Could Reduce Risk of Influenza and COVID-19 Infections and Deaths

Vitamin D and Mechanisms to Reduce Microbial Infections
vitamin D in reducing the risk of the common cold grouped those mechanisms into three categories: physical barrier, cellular natural immunity, and adaptive immunity
Vitamin D helps maintain tight junctions, gap junctions, and adherens junctions. viruses disturb junction integrity, increasing infection by the virus and other microorganisms
Vitamin D enhances cellular innate immunity partly through the induction of antimicrobial peptides
Vitamin D also enhances cellular immunity, in part by reducing the cytokine storm induced by the innate immune system
Serum 25(OH)D concentrations tend to decrease with age
Vitamin D supplementation also enhances the expression of genes related to antioxidation,  The increased glutathione production spares the use of ascorbic acid (vitamin C), which has antimicrobial activities

האם מישהו בודק רמות ויטמין די בדם?
האם מישהו בודק רמות ויטמין סי בדם?

ויטמין די מונע סערת ציטוקינים !!!

אם מישהו חושב שבישראל לא מודעים לחשיבות של ויטמין די בקשר… אז מודעים גם מודעים!!!
אמנם באיחור קל מארצות הברית שם כבר הומלץ ב-23.03.20 חוקרים מאוניברסיטת ירושלים יצאו במסמך משלהם... המסמך הינו סיקור תזונתי – ויטמין די כצעד מניעתי להתמודדות עם מחלות זיהומיות בדרכי הנשימה.
הסיקור זכה לתמיכה מצד מומחים בתחום מהארץ ומחו"ל והוצג בפני אגף התזונה במשרד הבריאות!

האם נתקלתם במישהו במשרד הבריאות ובתקשורת שממליץ על ויטמין די? האם מישהו במשרד הבריאות המליץ להחשף לשמש, לצאת לטבע? או שאולי הפוך?!

במחקר חדש מיולי 2020 תוצרת ישראל (אוניברסיטצת בר אילן) שפורסם בג'ורנל הרפואי FEBS השתתפו 7,807 ממבוטחי "לאומית" שביצעו בדיקת מטוש במארס ובאפריל ושהיה עבורם רישום של רמות ויטמין D. מתוכם 10.1% (782) אובחנו כחיוביים לקורונה. המטופלים שנדבקו בנגיף הציגו רמת ויטמין D בדם נמוכה באופן משמעותי מאשר אצל אלה שלא נדבקו.
נמצא בו כי מי שסבלו ממחסור בויטמין D – רמה נמוכה של 25 (OH) היו בסיכון גבוה כדי פי 1.45 להידבקות בקורונה ובסיכון גבוה פי 2 לאשפוז, בהשוואה למי שרמת ויטמין D בגופם תקינה. בקרב בני 50 ומעלה נקשר מחסור זה עם אשפוז.
ממצאי המחקר תומכים בטיעון שמחסור בויטמין D יכול להיחשב כגורם סיכון עצמאי, במיוחד כשמדובר בקבוצת גיל זו של מעל 50 עם תחלואה – סיכון משמעותי נוסף למצב קשה ולאשפוז בשל קורונה.

הנה עברו יותר מ-3 חודשים מאז המסמך המלצה על תיסוף ויטמין די… כבר נתקלתם בהמלצה כזו ממשרד הבריאות והתקשורת??!!

מסתבר שיש כאלה שבדקו אנשים עם קוביד-19 ואת הקשר לויטמין די… למשל במחקר שפורסם בספטמבר 2020 בג'ורנל הרפואי JAMA Network Ope בו נמדדו בדיקות של ויטמין די ל-489 אנשים כשנה לפני ההתפרצות ונמצא שאנשים עם מחסור של ויטמין די היו בשכיחות גבוהה יותר להיות חיוביים לנגיף פי 1.77

In this cohort study of 489 patients who had a vitamin D level measured in the year before COVID-19 testing, the relative risk of testing positive for COVID-19 was 1.77 times greater for patients with likely deficient vitamin D status compared with patients with likely sufficient vitamin D status, a difference that was statistically significant.

החוקרים מאוניברסיטת שיקגו מזמינים את כולם לערוך בדיקות אלה ולבדוק אם תיסוף של ויטמין די לאנשים שיש חסר יכול להשפיע על רמות ההדבקות, שכן זה יוריד מהעומס על בתי חולים (***בהנחה ויש כזה)

In this single-center, retrospective cohort study, likely deficient vitamin D status was associated with increased COVID-19 risk, a finding that suggests that randomized trials may be needed to determine whether vitamin D affects COVID-19 risk.

למי מחכים?!

טוב שיש באמת את המל"ל, אם לא הוא, במשרד הבריאות היו ממשיכים לישון

דוח אמ"ן: ויטמין D עשוי לסייע למנוע את מחלת הקורונה

וגם במקרה זה ממליצים אבל בחצי כוח
פרופ' רונית אנדוולט, מנהלת אגף התזונה בשירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הוציאה מכתב למנהלי מחלקות התזונה בקופות החולים, ובו כתבה "כי חוסר ויטמין D נקשר בתצפיות אפידמיולוגיות להשפעה שלילית על הדבקות ותחלואה בזיהומים בדרכי הנשימה, רמה תקינה של ויטמין D קשורה בהפחתת הדבקות ותחלואה ב- 19 COVID…"

https://www.gov.il/BlobFolder/reports/nd-391339820/he/files_publications_corona_nd-391339820.pdf

עדכונים של בדיעבד וכמה חיים היו יכולים להיחסך

קבוצה של חוקרים בספרד העניקה ויטמין D3 (קלצידיאול) לחולים שאושפזו במחלקות COVID-19 בבית החולים ברצלונה דל מאר. ממצאי המחקר פורסמו ביוני 21 בג'ורנל JCEM.
כמחצית מהחולים קיבלו ויטמין D3 בסך 21,280 IU ביום הראשון בתוספת 10,640 IU בימים 3 7, 15 ו- 30. אלו שקיבלו ויטמין D הצליחו טוב יותר באופן משמעותי, כאשר רק 4.5% נדרשו לקבל טיפול ביחידה לטיפול נמרץ לעומת 21% בקבוצת ללא ויטמין D.
טיפול בוויטמין D גם הפחית משמעותית את התמותה, כאשר 4.7% מקבוצת ויטמין D מתו בעת הקבלה לעומת 15.9% בקבוצת שללא ויטמין D . בתגובה לממצאים צייץ חבר הפרלמנט הבריטי דייוויד דייויס בטוויטר.

טיפול בוויטמין D הוביל לתוצאות טובות משמעותית עבור אנשים המאושפזים עם COVID-19. מחקר שפורסם גם הוא ביוני 21 בג'ורנל Nutrients חולי COVID-19 המאושפזים שקיבלו ויטמין D3 היו בשיעור תמותה של 5%, בהשוואה ל -20% בקרב אלו שלא.
ההשפעה המגוננת של ויטמין די נותרה משמעותית לאחר התאמה לגורמי אחרים הקשורים לחומרת המחלה גם לאחר בחירת אותם נבדקים שהיו מבוגרים יותר (65 שנים) והיו בעלי רמות סטורציה גרועות יותר בעת הקבלה (<96%)

סקירה שיטתית ומטא-אנליזה שפורסמו ביוני 21 בג'ורנל Journal of Endocrinological Investigation כלל 13 מחקרים שכללו 2,933 חולי COVID-19. ויטמין D היה "מנצח" מובהק (66% פחות), כאשר השימוש בו בחולי COVID-19 היה קשור באופן משמעותי להפחתת קבלת טיפול נמרץ ולתמותה, יחד עם סיכון מופחת לתופעות לוואי באופן כללי במהלך הטיפול, במיוחד כאשר ניתן לאחר אבחון בקוביד 19.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s