מדע הפארמה - יצרניות תרופות·סטרס - מתחים

חוקרים בדקו סיבה נוספת לשיער שיבה שאיננה קשורה לגנטיקה

כנראה הטרידה אותם העובדה שכל מי שנכנס לפוליטיקה, תוך זמן קצר צבע השיער שלו מלבין…

מערכת העצבים הסימפתטית שולטת בתגובת 'הלחם או ברח' של גופנו, מפעילה חומר כימי בשם נוראדרנלין המסתובב בכל הגוף וגורם לנו להיות ערניים ומוכנים להתמודד עם איום בסביבה שלנו. אבל נוראדרנלין גם שולח תאים מסוימים – תאי גזע המכילים פיגמנטים שחיים בזקיקי שיער – להילוך יתר. התאים האלה הם שנותנים לשיער את צבעו – ונוראדרנלין למעשה הורג אותם. כתוצאה מכך, עם מספיק מתח, שיער יכול לאבד את הפיגמנט שלו. כך קובע מחקר שפורסם בינואר 20 בג'ורנל הרפואי Nature

חוקרים מאוניברסיטאות סאו פאולו והרווארד ציינו שכשהתחילו לחקור את זה, ציפו שלחץ מזיק לגוף – אבל ההשפעה המזיקה של הלחץ שגילו הייתה מעבר למה שדמיינו.

Stress always elevates levels of the hormone cortisol in the body, so we thought that cortisol might play a role,. But surprisingly, when we removed the adrenal gland from the mice so that they couldn't produce cortisol-like hormones, their hair still turned gray under stress

החוקרים מסבירים שמתח חריף, נתפס באופן מסורתי כמועיל להישרדות של בעל חיים. אבל במקרה זה, לחץ חריף גורם לדלדול קבוע של תאי גזע.

בהתחלה, הצוות חשב שהמערכת החיסונית עשויה לתקוף תאי צבע שיער. אבל לאחר הסרת תאי חיסון מעכברים, הפרווה שלהם עדיין האפירה תחת לחץ.
לאחר מכן, פנו החוקרים להורמון הסטרס, קורטיזול. בניסוי שני, הצוות הסיר את בלוטות יותרת הכליה של העכברים, המייצרות הורמונים דמויי קורטיזול. אבל אפילו בלי קורטיזול, הצבע של פרוות העכברים עדיין האפירו מלחץ.
אחרי שהפריכו את שאר האפשרויות הם שיערו שמדובר במערכת הפרה סימפטית שמפרישה את הורמון ה'נוראדרנלין' (מנגנון הלחם או ברח) ואכן הם ראו שהורמון זה גורם ללחץ דם גבוה. תהליך זה האיץ את התדלדלות תאי הגזע שייצרו מלנין בזקיקי השיער.

Our study demonstrates that neuronal activity that is induced by acute stress can drive a rapid and permanent loss of somatic stem cells

החוקרים מסבירים שכל זקיק שיער מכיל שפע של תאי גזע, אשר הופכים לתאים המייצרים פיגמנטים ומעניקים לקצווות השיער את צבעם. אבל נוראדרנלין גורם לתאי הגזע לפעול יתר על המידה, מה שגורם לכולם להפוך לתאים המייצרים פיגמנטים. זה מדלדל בטרם עת את "מאגר" תאי הגזע. כתוצאה מכך, בפעם הבאה שהשיער צומח, אין תאי גזע שיעניקו לשיער את צבעו.
כמו כן אצל בני האדם המתבגרים, התאים המייצרים פיגמנט מתים בכל מקרה בהדרגה – זו הסיבה שלקשישים רבים יש שיער אפור, כסוף או לבן. אבל מחקר זה מצביע על כך שמתח מאיץ את התהליך.

ניהול סטרס ואורח חיים רגוע יכול להיות הדרך לדחות את הלבנת השיער.

לדרכים טבעיות לוויסות לחצים והורדת סטרס

יש עוד מספר שאלות שמטרידות:
מה העכברים אשמים?!
האם הם צריכים לעבור את כל זה רק כדי שנבין שכדאי להיות רגועים?!
כל זה כדי שלא ניכנס לפוליטיקה?!
ניסויים על בעלי חיים הם ברמת השגרה, אבל בכל נושא?!

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s