מיקרוביום - פרוביוטיקה·מערכת עיכול·סיבים תזונתיים

כמה חשוב מגוון הסיבים לחיזוק המיקרוביום

רוב האנשים בוחרים את האוכל שלהם, לפי הנראות שלו, הריח שלו והטעם שלו.
אבל תשומת לב גדולה צריכה להינתן לחיידקים המועילים שנמצאים אצלנו במערכת העיכול, כי הם קצת יותר סלקטיביים בבחירה של מה טוב עבורם. ואם לא נתחשב בצורך שלהם. אנחנו בסופו של דבר נפגע בעצמנו.
השגשוג של החיידקים הטובים הוא חשוב ביותר לשלל מערכות בגוף: מערכת עיכול, מערכת חיסון, מערכת עצבים ומוח. לכן חוסר התייחסות לצורך של החיידקים הטובים, בסופו של דבר עלול לפגוע באחת המערכות האלה…

אחד הדברים שאני מדבר עליהם הרבה, והמדע כל הזמן מאשש אותם, זה הצורך הגדול במגוון. כי גם שימוש ברכיב זה או אחר באופן בלעדי, גם אם טוב ונחוץ עבורנו, לא ייספק לנו את כל מה שגופנו צריך.
במחקר שפורסם בספטמבר 2019 בג'ורנל הרפואי Cell בדקו את ההבדלים בין סיבים שונים של מזונות והשפעתם על חיידקים ממשפחות שונות.
העכברים היו ללא מיקרוביום והוסיפו להם חיידקי מעיים ספציפיים מבני אדם. התזונה הבסיסית שהוצעה להם היתה מערבית, כלומר יותר שומן רווי ופחות פירות וירקות. השוני בית התזונות היה בסוג הסיבים (34 מקורות של סיבים בסך הכל) שקיבלו אם קיבלו, למשל ממקור של אפונה, תפוזים, תפוחים, עגבניות, שיבולת שועל, קקאו, צ'יה, אורז וכולי. בצורה הזו החוקרים יכלו לראות אילו סיבים משפיעים על אילו משפחות של חיידקים…
בשלב השני של המחקר החוקרים רצו לראות גם את מערכות היחסים שבין סוגי החיידקים השונים והם גילו שהיתה שם סוג של היררכיה בין הסוגים השונים של החיידקים, באופן שחיידקים מסויימים השתמשו קודם ואחרים חיכו בצד ב"תור", בהתאם לסוג הסיבים וללא מלחמות.

אכן מיקרוביום היא תורה שלמה של מערכת יחסים בין מה שהאדם אוכל לבין איך שהאדם מרגיש.
ואני שמח במיוחד כאשר אני רואה שחלק מסוים של המדע מקדיש הרבה משאבים וזמן כדי להבין את העולם המלא של המיקרוביום, ושתזונה משפיעה עליהם ועלינו.

https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(19)30899-2?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0092867419308992%3Fshowall%3Dtrue

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s