הגיל השלישי·תרופות

האם זה בכלל אפשרי לרדת מתרופות מרשם כרוניות?

מי מכיר מישהו שמכיר מישהו מעל גיל 60 שארון התרופות שלו מכיל מעל 6 תרופות ליום, שמצב הרוח שלהם ירוד בעקבות המצב הבריאותי ואין להם יותר חשק לכלום?

תדעו שפרופסור דורון גרפינקל ערך מחקר בין השנים 2009-2016 על קבוצה כזו של מטופלים והוריד להם את התרופות בהליך שנקרא (Poly-de-prescribing (PDP.
התוצאות שפורסמו באוקטובר 19 בג'ורנל SAGE היו מדהימות: התפקודים המנטליים והקוגנטיביים, כמו כן הפרעות השינה, חוסר החשק והתאבון, השתפרו מאוד. הוא הראה שהתהליך של הורדת תרופות הוא אפשרי מבחינת הגוף, הוא יעיל ונסבל ולא נצפתה עליה באשפוזים ובמקרי המוות ואף להיפך, נצפתה ירידה בסיבוכים שהיו…

Not only is ‘the epidemic’ harmful but its effects are reversible; rational PDP is feasible, efficacious, and well tolerated; it was not associated with increased rate of hospitalizations or mortality, and the prevalence of serious complications was actually decreased

זה לא אומר שעכשיו כולם צריכים להפסיק עם התרופות ב'בום טראח', אבל זה כן אומר שזה אפשרי, בליווי הרופא המתאים (אולי אותו פרופסור גרפינקל), כי לא לכל אלה שהוצע התהליך, התקבל גם אישור מרופא המשפחה שלהם (היו גם מצבים שרופא משפחה לא אישר והמטופל החליט ללכת עם זה בכל מקרה).
כמו כן צוין שועדת האתיקה אישרה את ההליך הזה…

*** תוספת ינואר 22
ישנו מספר הולך וגדל של אנשים מבוגרים החיים עם מצבים רפואיים מרובים, המכונה מולטי-תחלואה, אשר רושמים להם מספר תרופות. זה יוצר אתגרים משמעותיים עבור מערכת הבריאות בכלל מבחינת עלויות, כמו גם עבור הפרט (והמטפלים בו) בהתמודדות עם נטילת כל כך הרבה תרופות, ולרופאים שמחליטים מה צריך לקחת.
פרויקט המחקר SPPiRE (תמיכה ברישום באנשים מבוגרים עם תחלואה רבת מחלות ופוליפארמה משמעותית בטיפול ראשוני)[1] נועד להתמודד עם אתגרים אלו.

מחקר, שפורסם בינואר 22 בג'ורנל PLOS Medicine, בהובלת פרופסור סוזן סמית' וד"ר קרוליין מקארתי מהמחלקה לרפואה כללית ב-RCSI וכלל 51 רופאי משפחה ו-404 מטופלים ברחבי אירלנד סקר מטופלים מבוגרים עם תחלואה מרובה הנוטלים לפחות 15 תרופות רגילות. הסקירה כללה בדיקה של המרשם שלהם לשילובים שעלולים להיות בלתי הולמים של תרופות, בחינת הזדמנויות להפסקת תרופות והערכת סדרי העדיפויות של המטופל לטיפול. לאחר מכן העריכה אם סקירה זו שקיבלו רופאי משפחה הפחיתה את מספר התרופות ושיפרה את איכות המרשם.
נמצא שחלה ירידה משמעותית במספר התרופות בקבוצת ההתערבות בהשוואה לקבוצת הביקורת, כאשר למעלה מ-800 תרופות הופסקו ב-208 חולים. מתוך 800+ תרופות שהופסקו, דווחו 15 תופעות לוואי אפשריות, שכמעט כולן היו תגובות קלות שהפסיקו ברגע שהתרופה הוכנסה מחדש, מה שמצביע על כך שהפסקת תרופות מסוימות אצל אנשים מבוגרים היא בדרך כלל בטוחה.

החוקרים מסכמים שגישת ההתערבות לניהול בעיה מאתגרת זו מבטיחה ומוכיחה שגם בקבוצה המורכבת הזו, הפסקת תרופות שאולי כבר אינן נחוצות או מתאימות היא אפשרי ובאופן כללי בטוח.

The intervention approach to managing this challenging problem is promising and demonstrates that, even in this very complex group, stopping medicines that may no longer be needed or appropriate is both possible and generally safe
https://medicalxpress.com/news/2022-01-reveals-potential-medications-older-people.html

כלומר ניתן להוריד תרופות בלי לפגוע באיכות החיים!

במאמר: "המעבר מתרופה אחת לתרופות והסיכון למחלות מהן מתים בטרם עת" ניתן לראות איך עם השנים כמות התרופות שלוקח אדם עולה ועולה.

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s