ילדים·מחלות אוטואימוניות·מעי רגיז (IBD)·מערכת חיסון·קרוהן וקוליטיס·שמש - חשיבות החשיפה

חשיפה לשמש מורידה סיכון למחלות אוטואימוניות של המעיים

יש דברים שאף פעם לא יימאסו עלי. זה קורה במיוחד לגבי דברים שנחשבים לשנויים במחלוקת, אם כי לא בעיניי!

השמש כה חשובה לחיים על הפלנטה שלנו, לצומח ולחי. והימנעות ממנה תמיד תהיה קשורה לבעיות.

מחלת מעי דלקתית (IBD) הוא ביטוי המשמש לתיאור קבוצת מצבים, כולל קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן, שכולם כוללים דלקת כרונית בכל מערכת העיכול.
על פי המרכז האמריקth לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), יותר משלושה מיליון מבוגרים אובחנו כחולים במחלה, והיא הופכת נפוצה יותר ויותר.
מחקרים קודמים מצאו כי מחסור בוויטמין D שכיח בקרב אנשים עם IBD, ורמות נמוכות יותר של ויטמין זה מתואמות עם יותר סיבוכים של המחלה והתקפים רבים יותר.

אך לא מזמן פרסמתי מחקר שהראה קשר בין חשיפה לשמש אצל תינוקות עד גיל חצי שנה במניעת מחלות אוטואימוניות, במקרה הזה אקזמה ואטופיק דרמטיטיס.

והנה בא לו עוד מחקר שפורסם במאי 2019 בג'ורנל הרפואי Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, שם בחנו את השפעת החשיפה לשמש במניעת מחלות אוטואימוניות הקשורות למעיים (IBD – קרוהן וקוליטיס בעיקר) אצל ילדים מגיל 0-17. למרות שהם מבינים שזה קשור גם למחלות כמו טרשת נפוצה.
המחקר נעשה באוסטרליה שטופת השמש ואכן הבינו שיש קשר לינארי בין חשיפה לשמש לאותן מחלות, כלומר יותר חשיפה פחות מחלות, פחות חשיפה יותר מחלות.
הם ראו שגם תוספת של חצי שעה של שמש ביום מהווה שיפור של 20% בשכיחות למחלות אלה , ולכל תוספת של 10 דקות בחשיפה לשמש בשעות הפנאי בקיץ או בחורף חלה ירידה לינארית בשיעור של 6% בסיכויים לחלות ב- IBD.
הם מבינים שזה קשור לויטמין די והם מבינים שזה גם קשור למיקרוביום (והקשר שבינו לתאי הדם הלבנים).
חכם בשמש (העיקר שתהיה חשיפה) ובכל גיל!!

Higher sun exposure in the previous summer or winter was associated with a reduced risk of having IBD. There are plausible pathways that could mediate this effect

מחקר מנובמבר 20 בג'ורנל Autoimmunity Reviews לא זו בלבד שהחוקרים בדקו ואישרו כי חסרים בוויטמין די גבוהים יותר בקרב חולים הסובלים מ- IBD, אלא שהם גם גילו יותר כיצד פועל ויטמין זה במעיים.
הבעיה המרכזית במחלות אלה הוא המצאות תהליך דלקתי כרוני שיוצר מעי דליף כלומר המחסום הטבעי "פרוץ". החוקרים ראו שויטמין די עובד ברמה התאית בכדי לסייע בהגברת שלמות המחסום הזה, והפחתת בעיות במעי דולף.
כמו כן ראו שהוא משנה את הביטוי של הגן (אפיגנטיקה) שגורם לאותו מצב דלקתי.
בד בבד ויטמין די גם מקדם את יחסי הגומלין בין המיקרוביום של המעיים, תאי האפיתל במעי ותאי החיסון, ועוזר לווסת את התגובה החיסונית של המעיים.

Low levels of serum vitamin D are associated with adverse clinical outcomes in IBD
Vitamin D signaling modulates the intestinal microbiome and immune functions
Intestinal barrier integrity is maintained by vitamin D
Vitamin D signaling alters the expression of known IBD risk gene

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s