השמנת יתר·לחץ דם גבוה·מחלות לב וכלי דם·מערכת חיסון·סוכרת·שינה

שינה והשמנה

בריאות זה לא רק מה אוכלים, מה נושמים, מה שותים, וכמה פעילים. זה גם כמה ישנים.
שינה חשובה להרבה דברים שקשורים הן למצב הנפשי והן למצב הפיזיולוגי. וזה הולך לשני הכיוונים. שינה מופרעת על ידי מצבים נפשיים כמו חרדות, סטרס, דיכאון. ובעיות שינה יכולות גם ליצור את אותן הפרעות נפשיות.
מחלות פיזיולוגיות יכולות לגרום לבעיות בשינה, ושינה לא טובה יכולה ליצור גם מחלות שונות.
את הקשר הזה המדע יודע היטב, ולא רק המדע. אחת הטכניקות הקשות לענות שבויים היא על ידי ייצור חוסר שינה. 

המדע מנסה למצוא הקשרים בין הפרעות שינה לכל מיני תופעות.
מחסור בשינה מעלה סיכון להשמנה. ראו את זה אצל המון אנשים שעבודתם היא לילית, והחליטו לחקור את הנושא ברמת הדם.
במחקר שפורסם באוגוסט 18 בג'ורנל SCIENCE ADVANCES חלקו אנשים לשתי קבוצות אחת שישנה היטב ואחרת שלא ישנה כלל ובדקו כמה פרמטרים הקשורים לשינה והשמנה במחזור הדם, תאי שומן ושרירים.
בקבוצה של אלה שלא ישנו נמצאו שינויים בגנום של התאים, שייצרו חלבון שקושר שומנים לתא ושמעלה את רמת חלקות התאים וזה גם מייצר חלבון שקשור לפירוק מסת שריר. נוסף על כך נמצא שחוסר שינה משנה גנים שמקושרים לתהליכי דלקת, שקשורים להתפתחות מחלת סוכרת סוג 2 והשמנת יתר.
החוקרים אומרים ששינה מועטה (פחות מ 5-6 שעות) בלילה יכולה להיות גורם להמון מחלות כרוניות שמורידות איכות חיים ומקצרות את משך החיים.
זה משפיע על כלי דם ולב, על סוכרת, על השמנה, לחץ דם, מערכת חיסון ועוד.


שינה היא חיונית לכל האנשים, אך חשובה במיוחד עבור בני נוער שכן גופם עובר התפתחות משמעותית במהלך גילאים אלה. למרבה הצער, רוב בני הנוער אינם ישנים מספיק. נתונים מהאקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים מצאו כי 73% מתלמידי תיכון ישנים פחות משמונה עד עשר שעות שינה המומלצות בכל לילה[1].

חוקרים מאוניברסיטת BYU מצאו קשר נוסף בין שינה להשמנה אצל בני נוער

מחקר שפורסם בדצמבר 21 בג'ורנל SLEEP ניתח את דפוסי השינה והאכילה של 93 בני נוער במהלך שני מצבי שינה: שינה של שש וחצי שעות כל לילה במיטה במשך שבוע אחד (שינה קצרה) לעומת שינה של תשע וחצי שעות כל לילה למשך שבוע נוסף (שינה בריאה). החוקרים מדדו את צריכת הקלוריות, תכולת המקרו-נוטריינטים, סוגי המזון והעומס הגליקמי של מזונות שנאכלו על ידי בני הנוער.
התוצאות מצאו שבני נוער שעברו שינה קצרה צרכו יותר מזונות שצפויים להעלות את רמת הסוכר בדם במהירות – דברים כמו מזונות עשירים בפחמימות ותוספת סוכר, או משקאות ממותקים, בהשוואה לשינה בריאה. שינויים אלו התרחשו בעיקר בשעות הערב המאוחרות (אחרי 21:00 בערב). בני הנוער כשישנו מעט גם אכלו פחות פירות וירקות לאורך כל היום.

החוקרים מציינים ששינה פחותה לא גרמה לבני הנוער לאכול יותר, שתי הקבוצות צרכו בערך את אותן כמויות קלוריות של מזון. אבל השינה הפחותה גרמה לבני הנוער לאכול יותר זבל. הם חושדים שבני נוער עייפים מחפשים פרצי אנרגיה מהירים כדי להחזיק אותם עד שהם יכולים ללכת לישון, אז הם מחפשים מזונות עשירים בפחמימות וסוכר.

What's interesting is that getting less sleep didn't cause teens to eat more than their peers getting healthy sleep; both groups consumed roughly the same amounts of calories of food. But getting less sleep caused teens to eat more junk. We suspect that tired teens are looking for quick bursts of energy to keep them going until they can go to bed, so they're seeking out foods that are high in carbs and added sugars.

כשירדו יותר לרזולוזיה של כמויות, המחקר מצא שבני הנוער בשינה קצרה צרכו 12 גרם סוכר מיותרים בכל יום. מכיוון שרוב בני הנוער אינם ישנים מספיק במהלך 180 הלילות של שנת הלימודים, תוספת של 12 גרם סוכר נוסף בכל יום עשויה לגרום ליותר מ-2 ק"ג של סוכר נוסף בכל שנה.
ואת הנזקים של הסוכר כולם מכירים.

עוד מוסיפים החוקרים שידוע שהשמנת ילדים היא מגיפה, ושמתמקדים לרוב בהתערבויות כדי לנסות לטפל בה, אבל שינה היא לא אחד הדברים שחוקרים נוטים להתמקד בהם. ולכן אם אנחנו באמת מעוניינים לגלות אסטרטגיות למניעת השמנה אצל בני נוער, שינה מספקת ומתוזמנת היטב צריכה להיות בחזית המאמצים שלנו.

We know that pediatric obesity is an epidemic, and we've focused on a lot of interventions to try and address it, but sleep is not one of the things that researchers tend to focus on. If we are really trying to discover preventative strategies or interventions to increase optimal weight in teens, getting enough and well-timed sleep should be at the forefront of our efforts

החוקרים מודים שקשה לבני נוער לשמור על לוח זמנים בריא לשינה; בני נוער עסוקים בלוחות זמנים אקדמיים קפדניים ובשלל פעילויות חוץ בית ספריות. אם נחבר את זה עם זמני שעות לימוד מוקדמות בבית הספר אז התוצאה היא דפוסי שינה קצרים ולא מתוזמנים שהופכים להרגל.
זה אמנם טבע האדם לחשוב שכאשר יש לו רשימת מטלות ארוכה, הכי קל ואולי הכי נוח להשיג את הזמן מהשינה, אבל חשוב להגביר את המודעות לשינה טובה, איכותית ומספקת לבני נוער שלמעשה עוזרת להשיג את רשימת המטלות שלהם טוב יותר.
כמו כן, מדגישים החוקרים, כי בריאות השינה צריכה להיות משולבת בכל מודולי המניעה וההתערבות של השמנת ילדים.

It's human nature to think that when we have a long to-do list, sleep should be the first thing to go or the easiest thing to cut out. We don't recognize that getting enough sleep helps you accomplish your to-do list better. Sleep health should be incorporated into all prevention and intervention modules for child obesity


אם אתם מאלה שעובדים בלילה.
ואם אתם מאלה שמתעוררים באמצע הלילה ומתקשים לחזור לישון.
אל תזניחו, זה לא הזמן למסכים וגם לא הזמן לספר, טוב ככל שיהיה.
שינה זה חשוב בדיוק כמו האוויר שאתם נושמים, זה הזמן שהכבד מנקה ומתנקה מכל הרעלים של היום הקודם.
לכל הפרעת שינה אופי אחר, אך את כולן ניתן לשפר!!!
למידע נוסף על דרכים ואמצעים טבעיים לשיפור השינה היכנסו
למידע נוסף על דרכים ואמצעים טבעיים למנוע ולטפל בהשמנה היכנסו

אם מצאתם את המידע מענין ומועיל ורוצים לתרום להמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים להפוך לתומך

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s