חנקן חמצני (NO)·קורונה וירוס·שמש - חשיבות החשיפה

חנקן חמצני (NO) יכול למנוע סיבוכים ריאתיים מוירוסים לרבות קוביד-19

חנקן חמצני – מולקולה של אטום אחד של חמצן ואטום אחד של חנקן והיא מהווה מוליך עצבי ביונקים לרבות בני אדם. המולקולה הזו משפיעה על לחץ הדם שלנו לטובה בכך שמהווה איתות לתאי האנדותל של כלי הדם להרגע (relax) וכך משפרת גם את זרימת הדם.
החיסרון במולקולה הזו הוא אי היציבות שלה, כלומר אחרי מספר שניות בודדות היא מגיבה לחומרים אחרים בגוף.

אך מלבד הדברים שציינתי קודם, יש לה גם תכונות אנטי-ויראליות.
מחקרים קודמים הראו את יעילותה כנגד נגיפי 'הרפס', 'קוקסאקי' ו'הנטה'.
מחקר קליני קטן (2005) הראה ששאיפה של חנקן חמצני, השפיעה על שכפול נגיף SARS, קרוב משפחה של קוביד-19.
מחקר חוץ גופי (vitro) שנעשה לאחרונה מצא שהחנקן החמצני יעיל גם כנגד קוביד-19

סקירה שנערכה לאחרונה על החנקן החמצני שפורסמה במהדורת אוקטובר בג'ורנל Nitric Oxide מסכמת כי המולקולה הזו יכולה להוות טיפול פוטנציאלי לנגיף הקורונה החדש.

אבל… האם אנחנו אמורים לנשום חנקן חמצני?
האם זו הדרך הטבעית והנכונה עבורנו?

אולי עבור מי שמאושפז במצב קשה

אבל לכל השאר כדאי לדעת, שהגוף שלנו מייצר את המולקולה הזו במגע של השמש בעור… הצגתי את זה בפברואר 19 במאמר שכתבתי על "חשיבות החשיפה לשמש". אז אם מוסיפים את המידע הזה עם היכולת של קרני השמש לחסל וירוסים עד 99.9% תוך 25 דקות כולל את זה המוכנה קוביד-19…

והנה הגיע המחקר המבוקש שפורסם באפריל 21 בג'ורנל British Journal of Dermatology.
חוקרים מאוניברסיטת אדינבורו השוו את כל מקרי המוות שנרשמו מקוביד 19 בארצות הברית מינואר עד אפריל 2020 עם רמות UV עבור 2,474 מחוזות ארה"ב באותה תקופה.
המחקר מצא כי אנשים החיים באזורים עם רמת החשיפה הגבוהה ביותר לקרני UVA – המהווים 95 אחוז מאור ה- UV של השמש – היו בסיכון נמוך יותר למות מקוביד -19 בהשוואה לאלה עם רמות נמוכות יותר. הניתוח חזר על עצמו באנגליה ובאיטליה עם אותן תוצאות.
החוקרים לקחו בחשבון גורמים הידועים כקשורים לחשיפה מוגברת לנגיף ולסיכון למוות כמו גיל, מוצא אתני, מצב סוציו-אקונומי, צפיפות אוכלוסין, זיהום אוויר, טמפרטורה ורמות זיהום באזורים מקומיים.
המומחים אמרו כי לא ניתן היה להסביר את הירידה שנצפתה בסיכון למוות כתוצאה מקוביד 19. במחקר נכללו רק אזורים, עם רמות לא מספיק של UVB לייצור ויטמין D משמעותי בגוף.
אחד ההסברים למספר מקרי המוות הנמוכים יותר, שהחוקרים עוקבים אחריהם, הוא שחשיפה לאור השמש גורמת לעור לשחרר תחמוצת החנקן. זה עשוי להפחית את היכולת לשכפל את SARS Coronavirus2.
מחקרים קודמים של אותה קבוצה הראו כי חשיפה מוגברת לאור השמש קשורה לשיפור בריאות הלב וכלי הדם, עם לחץ דם נמוך יותר ופחות התקפי לב. מכיוון שמחלות לב הן גורם סיכון ידוע במוות מקוביד 19, זה יכול להסביר גם את הממצאים האחרונים.

מחקר שפורסם בספטמבר 21 בג'ורנל nature חוקרים, לראשונה, בדקו במשותף את רמת ויטמין D החזויה מבחינה גנטית וקרני UVB. כמעט חצי מיליון אנשים בבריטניה השתתפו במחקר. קרינת UVB סביבתית הוערכה בנפרד לכל משתתף. כאשר השוו את שני המשתנים, החוקרים מצאו כי המתאם לריכוז ויטמין D הנמדד במחזור הדם היה פי שלושה ברמת ויטמין D החזויה מ- UVB, בהשוואה לחזוי גנטי.
החוקרים מצאו כי קרינת UVB סביבתית במקום מגוריו של אדם שקדם לזיהום קוביד-19 קשורה באופן הדוק והפוך לאשפוז ומוות. זה מצביע על כך שוויטמין D עשוי להגן מפני מחלות קשות של קוביד-19 ומוות.
החוקרים מוסיפים שהמחקר הזה נותן עדויות נוספות לכך שוויטמין D עשוי להגן מפני זיהום חמור מ- קוביד-19. בהתחשב בכך שתוספי ויטמין D בטוחים וזולים, זה בהחלט מומלץ לקחת תוסף זה ולהגן מפני מחסור בוויטמין D, במיוחד כשהחורף באופק.

Our study adds further evidence that vitamin D might protect against severe COVID-19 infection. given that vitamin D supplements are safe and cheap, it is definitely advisable to take supplements and protect against vitamin D deficiency, particularly with winter on the horizon

החוקרים מסכמים שהעדויות לגבי ויטמין די במחקר הזה הן אינן מספקות כי רמות ויטמין D נמדדו בממוצע 11 שנים לפני המגיפה. עם זאת קרינת UVB מהשמש היה קשור באופן הדוק והפוך לאשפוז ומוות של קוביד-19.

In conclusion, we found no significant associations between COVID-19 risk and measured 25-OHD levels after adjusted for covariates, but this finding is limited by the fact that the vitamin D levels were measured on average 11 years before the pandemic. Ambient UVB was strongly and inversely associated with COVID-19 hospitalization and death

במחקר הזה אמנם לא הגיעו למסקנה חד משמעית לגבי חשיבות ויטמין די, אבל לא חסרים מחקרים ודוגמאות שגם רמות גבוהות שלו היו מובהקות והופכיות לחומרת המחלה והאישפוזים.
תוכלו לקרוא על זה כאן ועל חשיבותו למערכת החיסון ובמניעת מחלות רבות כאן

האם המסקנה המתבקשת היא להמנע מחשיפה לשמש? להתמגן מפני השמש? להיות בבית כדי לצמצם חשיפה לוירוס? נכונה??!!

הכל הפוך!!!

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s