אסטרוגן·הריון לידה וינקות·פתלאטים

חשיפה לפתלאטים במהלך הריון – השלכות הורמונליות

פתלאטים הם משפחה נפוצה בכל מקום של כימיקלים המשומשים מדי יום: מוצרי בניין, מוצרי טיפוח, מיכלי מזון ומשקאות וציוד רפואי. במחקר שפורסם בדצמבר 21 בג'ורנל Reproductive Toxicology., חוקרים בחנו כיצד תרכובות אלו משפיעות על התפתחות רקמות במערכות הרבייה של צאצאים עכברים ממין נקבה.

מחקרים קודמים של הקבוצה מצאו שתערובות פתלאטים משבשות את הרבייה הנשית, משנות את משקל האיברים וגורמות לציסטות בשחלות. במחקר הנוכחי, הם בחנו כיצד תערובות אלו משפיעות על סטרואידגנזה שחלתית – תהליך המייצר הורמונים הנדרשים להתרבות – בצאצאי עכברים נקבות. החוקרים בדקו גם את פוליקולוגנזה (תפקודי זקיקי השחלה), שהיא חיונית לפוריות. הזקיקים הם שקים קטנים מלאים בנוזל בתוך השחלות המכילות את הביציות. הם עוברים הבשלה לפני שהם משחררים את הביצית במהלך הביוץ.
במחקר, העכברות ההריוניות חולקו לשתי קבוצות האחת ביקורת והשניה קיבלה תערובת פתלאטים כל יום מהיום הראשון להריון ועד הלידה, הזמן בו מערכת הרבייה של הצאצאים מתפתחת. העכברים לא נחשפו יותר לפתלאטים כלשהם לאחר הלידה.
השחלות של הצאצאים ממין נקבה נאספו לאחר מכן 60 יום לאחר הלידה והרקמות ורמות ההורמונים שלהן נותחו. החוקרים בדקו הורמונים כמו אסטרוגן, טסטוסטרון ופרוגסטרון מכיוון שהם חשובים לפוריות תקינה ולתחזוקת הרקמות.
העכברות שאמהותיהן נחשפו לפתלאטים היו עם רמות נמוכות יותר של שלושת ההורמונים בהשוואה לביקורת, כלומר היתה השפעה על ייצור ההורמונים הללו והחוקרים ציינו שמכיוון שההורמונים חשובים גם לדברים אחרים בגוף, כמו בריאות הלב וכלי הדם, בריאות העצם והתפתחות המוח, יתכן שיש השפעות אחרות של התערובת.

Since the hormones are also important for other things in the body, such as cardiovascular health, bone health, and brain development, it is possible there are other effects of the mixture

כלומר המסר העיקרי הוא שאם אמהות נחשפות לפתלאטים במהלך ההריון, זה יכול להפריע ליכולת של הצאצאים ליצור רמות נורמליות של הורמונים. החוקרים ראו שהתערובת יכולה לעכב ביטוי של גנים חשובים שמעורבים ביצירת הורמונים.

The main takeaway message is that if mothers are exposed to phthalates during their pregnancy, it can interfere with the female offspring’s ability to make normal levels of hormones. We saw that the mixture can inhibit the expression of important genes that are involved in making hormones

בשלב הבא של המחקר החוקרים רוצים לראות אם צאצאים זכרים יושפעו באופן דומה וכן אם חשיפה לפתלאטים משפיעה על איברי רבייה נשיים אחרים. הם גם יחקרו אם השינויים הללו עוברים לדורות הבאים, כי אנחנו צריכים להבין טוב יותר את המנגנון של השינויים האלה. אנחנו מעוניינים לבדוק האם הכימיקלים האלה יכולים להגביר את דלקת הרקמות או שהם יכולים להשפיע על חלקי גוף אחרים כמו הרחם, ההיפותלמוס והיפופיזה.

We need to better understand the mechanism of these changes. We are interested in looking at whether these chemicals can increase tissue inflammation or whether they can affect other body parts such as the uterus, the hypothalamus, and the pituitary
https://www.eurekalert.org/news-releases/938127

השימוש במוצרים שמכילים חומרים אלה הוא לא בריא לאף אחד, הוא במיוחד לא בריא במהלך הריון והינקות, כי במקרים אלה מדובר על השלבים הראשונים של ההתפתחות של כל המערכות.

מאמרים המקשרים בין חשיפה לחומרים בעייתיים אלה בזמן ההריון:
שימוש במוצרי טיפוח אישי במהלך ההריון עלול להשפיע על רמות ההורמונים האימהיים
חשיפה ל- PFAS יכולה להשפיע על היכולת של נשים להניק
הקשר בין חומרים אורגניים מופלרים (PFAs) בתחילת ההריון ביחס לתתי סוגים של רעלת הריון
מעכבי בעירה (PBDE) מעלים סיכון ללידה מוקדמת
גם במאמר: "אסטרוגן-פיטואסטרוגן" מוזכרים הרכיבים האלה בהשפעתם על ייצור אסטרון בגיל המעבר ואיך חוסר איזון בין סוגי האסטרוגן בסופו של דבר עשויים לייצר סרטן באותם איברים שקולטים אסטרוגן.

מחקר שפורסם במהדורת פברואר 22 בג'ורנל Environment International, היה בין הראשונים לבחון את ההשפעה שיש לפתלטים על ההורמון משחרר קורטיקוטרופין שליה (pCRH) המיוצר על ידי השליה ומתגבר במהלך ההיריון. להורמון תפקיד חשוב בקידום תחילת הצירים, אך כאשר הרמות גבוהות או עולות במהירות מוקדם יותר בהריון, הוא עשוי לתרום ללידה מוקדמת ולבעיות גדילת העובר וכן ללחץ דם גבוה, סוכרת ודיכאון לאחר לידה.
החוקרים ניתחו נתונים של 1,018 נשים הרות בסיכון נמוך הנושאות עוברים בודדים בשתי נקודות זמן, באמצע ובסוף ההריון. ובחנו גם את הקשר לטראומות בילדות.
הם מצאו שנוכחות של פתלטים שונים קשורה לרמות הורמון pCRH גבוהות יותר באמצע ההריון, אך ל-pCRH נמוך יותר בהמשך ההריון. רמות אלו היו החזקות ביותר בנשים שפיתחו סיבוכי הריון כמו סוכרת הריונית ולחץ דם גבוה, מה שמצביע על כך שנשים שמפתחות סיבוכים עשויות להיות פגיעות במיוחד להפרעה הורמונלית זו.
זהו המחקר הראשון והגדול עד כה שבדק כיצד הכימיקלים הללו והקשר עם pCRH משבשים את תפקוד המערכת האנדוקרינית, העדינה במיוחד במהלך ההריון.

pCRH המיוצר על ידי השליה זהה במבנה להורמון משחרר קורטיקוטרופין (CRH) המיוצר על ידי המוח בעת תגובה ללחץ.
החוקרים מציינים שבעוד מחקר זה לא מצא שנשים שחוו טראומות בילדות (התעללות פיזית; עדים לאלימות במשפחה במהלך התבגרות; התעללות מינית לפני גיל 13) היו פגיעות יותר להשפעות משבשות ההורמונים של פתלטים, מחקר מוקדם יותר מצא כי רמות pCRH היו גבוהות יותר בנשים שחוו טראומה בילדות, דבר המצביע על כך שאירועים טראומטיים בילדות עשויים להשפיע על ההריון עשרות שנים מאוחר יותר.
כלומר טראומות בילדות יכולות

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s