אלצהיימר ודמנציה·הגיל השלישי·מחלות לב וכלי דם·קלותו (Klotho) -אנזים·תוחלת חיים

אנזים בשם Klotho והקשרו לתוחלת חיים ארוכה

בשנים האחרונות נערכו כמה מחקרים מעניינים שמצאו כל מיני גורמים שמשפיעים על התהליך ועשויים לשפוך עוד אור על אחת השאלות הגדולות והחשובות של המין האנושי.

במאמר שפורסם בנובמבר 18 בג'ורנל Nature Communications, מסבירים איך בכלל מגדירים את קצב ההזדקנות: "הזדקנות קשורה לירידה ביכולת ההתחדשות של שרירי השלד לאחר פציעה חריפה – וכתוצאה מכך ירידה בכוח הפיזי וביכולות הפיזיולוגיות". ובמרכזו של המאמר הזה מוצג גורם אחד שנמצא כבעל יכולת השפעה על התהליך הזה.
מחקרים גנטיים זיהו הורמון מדכא הזדקנות רב עוצמה – קלותו (Klotho). בעוד שרוב המחקרים בנושא נערכו בשלב הזה רק על עכברים, אחת העבודות האקדמיות התמקדה בקבוצה של נשים. במחקר גויסו 90 אימהות שהוגדרו ככאלו שחיות עם "לחץ נפשי גבוה" ו-88 נשים נוספות שמנהלות חיים רגועים יותר. כל הנשים היו בריאות באופן כללי ובשנות ה-30 או ה-40 לחייהן.
החוקרים ראו, שבקרב הנשים שהתמודדו עם לחץ נפשי גבוה היה שיעור נמוך באופן מובהק של ההורמון הזה.
עוד ציינו החוקרים שהממצאים שלהם מציעים שההורמון קלותו, שעכשיו מובן שחשוב מאוד לבריאות, עשוי להיות קשור ללחץ נפשי ואפילו למחלות ולמוות בטרם עת.
https://healthy.walla.co.il/item/3451994

במחקר אחר שפורסם במאי 14 בג'ורנל Cell Reports קבוצת חוקרים הגבירה את שיעור ההורמון הזה בגופם של עכברי מעבדה והממצאים שלהם הראו כי הפעולה שיפרה את תפקוד המוח של אותם העכברים והפחיתה אצלם את שיעור הרעלנים שנקשרו במחקרים אחרים להתפתחות מחלת האלצהיימר.

מחקר שפורסם ביולי 18 בג'ורנל Neurological Sciences הוא סקירה קצרה של הספרות על תפקידו של קלותו בהפרעות נוירודגנרטיביות, תוך שימת לב מיוחדת לטרשת נפוצה. הסקירה מראה שקלותו משתתף במסלולים מטבוליים רבים ובא לידי ביטוי בכליות, מקלעת דמים (choroid plexus) שאחראי על ייצור נוזל המוח, חוט השדרה והנוירונים. הוא ממלא תפקיד מרכזי בחילוף החומרים של סידן-פוספט, רימיאלינציה (יצירת מיאלין חדש) ותהליכים קוגניטיביים.

במחקר חדש שפורסם בבאפריל 21 בג'ורנל Scientific Reports בחנו את הקשר בין אוכלוסיית תושבי בית אבות לריכוז נמוך יותר של s-klotho ומצאו שככל שהיה נמוך יותר היה קשר לקוגניציה גרועה יותר, ציונים המעידים על חולשה בתחום הפסיכולוגי של TFI (אינדיקטור לחולשה תפקודית, פיזית ומנטלית), תלות גבוהה יותר ב- ADL (עזרים חיצוניים לתמיכה בפעילות יומיומית) ונפילות עתידיות. ממצאים אלה מספקים מידע חדש ויקר על תפקידו כביכול של קלותו כסמן ביולוגי מולקולרי הקשור לאירועי לוואי הקשורים להזדקנות.

מחקר שפורסם באוגוסט 18 בג'ורנל Experimental and Therapeutic Medicine מצאו שפעילות גופנית עשויה לעכב את ההזדקנות ולהאריך את תוחלת החיים על ידי הגדלת הביטוי של הגן Klotho ברקמות המוח והכליות של החולדות. ביטוי מוגבר של חלבון קלותו מפחית נזקי ROS (סוג של רדיקל חופשי = מחמצן), מעכב הזדקנות ושיפור תפקודי הגוף השונים. החוקרים מסכמים שמאחר שלקלותו יש השפעה פוטנציאלית נגד הזדקנות, קידום ביטוי של Klotho באמצעות פעילות אירובית עשוי להיות גישה חדשה למניעה וטיפול בהזדקנות ומחלות הקשורות להזדקנות. בנוסף, תוצאות אלו מספקות תמיכה לפעילות גופנית טובה לבריאות.

במחקר שפורסם באוגוסט 20 בג'ורנל Frontiers in Endocrinology החוקרים מסבירים את החשיבות של פעילות גופנית, תזונה, רמות ויטמין די, ומיקרוביום בשמירה והעלאת חלבון גרותו.
הם מציינים למשל שתזונה עתירה בחלבון (בקר, מוצרי חלב) עשירה בזרחן.
החוקרים מציינים שהרבה זרחן (PI) מוריד רמות של קלותו ואת הסנתוז של ויטמין די. כמו כן זה נקשר להזדקנות ביולוגית מואצת (כולל קיצור טלומרים, ומתילציה ירודה), תפקוד כלייתי ירוד יותר, סיכון גבוה יותר למוות מכל הסיבות ולהאצת הזדקנות כלי הדם באוכלוסייה הכללית.
החוקרים מציינים שגם תזונה מערבית רווית השומנים עושה את אותו הדבר.

A number of studies have intimated that Klotho expression is amenable to nutritional intervention. Age-related changes in Klotho gene expression, particularly renal Klotho expression, and vitamin D metabolism can be affected by dietary Pi intake. As such, nutritional acquisition of Pi can radically affect age-related health, which opens up an easy avenue for therapy. There is good rationale for such an approach, as Pi has been linked to accelerated biological aging (including shortened telomeres, age related genomic hypomethylation) and poorer renal function, Higher all-cause and cardiovascular mortality risk have also been associated with Pi intake and to accelerated vascular aging in the general population

studies have indicated that a high fat diet (HFD) as a surrogate for an energy rich and calorie dense western diet, results in age-related alterations in renal α-Klotho expression that could affect the responsiveness of dietary phosphate to vitamin D metabolism

החוקרים מציינים גם את חשיבות המגנזיום שכן הוא גורם מפתח בוויסות הביולוגיה של הטלומרים ורמתו בגוף פוחתת במחלות רבות של הזדקנות.

Use of magnesium in this context is not unsurprising, given that Mg2+ is a key factor in the regulation of telomere biology and its level in the body is diminished in many diseases of aging

במחקר שהצגתי במאי 21 מצאו "צום לסירוגין משפר את הזיכרון לטווח הארוך ומשפר את הנוירוגנזה בהיפוקמפוס" על ידי קידום חלבון קלותו.

מאמרים קשורים וחשובים באותו נושא שנותנים גם תובנות לגבי תוחלת החיים:

מהם טלומרים ואיך קשור אורכם לסיבוכים מקוביד-19
אפיגנטיקה – מתילציה ותזונה מבוססת צומח
חוסר בויטמין די משפיע על תפקודי שרירים במבוגרים
שינוי בהרכב המיקרוביום משפיע גם על איכות הזיקנה
שמירה על 5 הרגלים בריאותיים בסיסיים מעלה תוחלת חיים ובאיכות טובה
רמות גבוהות וקבועות של אומגה 3 בדם מעלות תוחלת חיים ב-5 שנים
שבט בוליביאני שנקרא Tsimané
דמנציה פארמה מול טבע
סטרס כרוני – שינוי במיקרוביום – הפחתת מטבוליטים אנדוקנבינואידים – דיכאון – הדרכים למניעה ולשיפור המצב
טרשת נפוצה

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s