הריון לידה וינקות·לידה מוקדמת·מחלות לב וכלי דם·ניתוח קיסרי·רעלת הריון

נשים שנכנסות להריון דרך טיפולי פוריות עשויות להיות בסיכון מוגבר לסיבוכים הקשורים לכלי הדם ולהריון

טכנולוגיות מסייעות פיריון (ART), הוא כינוי לטיפולי פוריות שבהם מטפלים בביציות או בעוברים כדי לשפר את הסיכויי להיכנס להיריון. טיפולים אלה עשויים לכלול מתן תרופות לשליטה בעיתוי הביוץ, הליכים כמו הפריה חוץ גופית (IVF) או הזרקת זרע תוך ציטופלזמית, שבמהלכן הביציות של האישה מועברות בניתוח ומופרות במעבדה לפני השתילה חזרה לרחמה.
על פי נתונים סטטיסטיים משנת 2019 מהמרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), השימוש בטכנולוגיית רבייה מסייעת הוכפל יותר מפי 2 במהלך העשור האחרון. יותר מ-2% מהתינוקות הנולדים בארה"ב מדי שנה מתעברים עם ART. שזה דבר מדאיג כשלעצמו, מדוע יש עליה כה גדולה של צורך להעזר בהליכים רפואיים כדי להכנס להריון.

מחקר שפורסם בפברואר 22 בג'ורנל Journal of the American Heart Association, שניתח את הסיכון לסיבוכים בנשים שהרות באמצעות ART מצא סיכון מוגבר לסיבוכים של כלי דם, כגון פעימות לב לא סדירות ופייעות כליתיות, יחד עם סיבוכי הריון, כגון הפרדת שליה, לידה קיסרית או לידות מוקדמות, בנשים מאושפזות שהשתמשו בטיפולי ART בהשוואה לאלו שהרות בלעדיהם.

במחקר החדש, החוקרים בחנו את רישומי השחרורים מבתי החולים מ-2008 עד 2016 עבור 106,248 לידה של תינוקות שנולדו עם ART וכ-34.2 מיליון תינוקות שנולדו בלעדיו. הם מצאו שנשים שהרות עם ART היו מבוגרות בממוצע בשבע שנים – 35 בהשוואה ל-28. היו להן גם יותר מצבים בריאותיים קיימים, כגון יתר לחץ דם כרוני, השמנת יתר וסוכרת.
נשים שהשתמשו בטיפולי הפוריות כדי להרות היו בסיכון גבוה יותר מפי 2.5 לחוות אי ספיקת כליות ובסיכון גבוה ב-65% לפתח דופק לא סדיר, המכונה הפרעת קצב.
הם גם היו בסיכון גבוה יותר לסיבוכי הריון. לקבוצת ההתעברות ART היה סיכון גבוה ב-57% להיפרדות שליה, מצב חמור שבו השליה נפרדת מרירית הרחם; סיכון גבוה ב-38% לעבור ניתוח קיסרי; ועלייה של 26% בסיכון ללידת תינוקות מוקדמת. הסיכון הגבוה יותר לסיבוכים קיים בין אם לנשים היו גם גורמי סיכון קרדיווסקולריים קיימים ובין אם לאו, אך היה הגבוה ביותר בקרב אלו שכן.
החוקרים הופתעו לראות ש-ART קשורה באופן עצמאי לסיבוכים אלה, בניגוד לקיומם של מצבים בריאותיים קיימים או רק בקרב נשים מבוגרות שעוברות טיפול. וציינו שנשים שהרות באמצעות ART גם חויבו יותר עבור שהותן בבית החולים – 18,705 דולר ממוצע, בהשוואה ל-11,983 דולר לנשים שהרות בלעדיו.

We were surprised that assisted reproductive technology was independently associated with these complications, as opposed to being associated with only the existence of pre-existing health conditions or only among older women undergoing treatment. Women who conceived using ART also were charged more for their hospital stays – an average $18,705, compared to $11,983 for women who conceived without it.

הממצאים הללו מדגישים את הצורך בייעוץ לנשים לגבי הסיכונים הכרוכים בטיפולי פוריות.

במיוחד אלה עם גורמי סיכון קרדיווסקולריים קיימים צריכים לקבל ייעוץ לגבי ההשלכות הקרדיווסקולריות הפוטנציאליות והסיכונים הקשורים ל-ART.
חשוב לנשים לדעת שטכנולוגיית רבייה מסייעת טומנת בחובה סיכון גבוה יותר לסיבוכי הריון, מה שידרוש מעקב צמוד, במיוחד במהלך הלידה. אנשי מקצוע רפואיים ראשוניים ומומחים צריכים לוודא שסיכונים אלו מועברים ואסטרטגיות להפחתתם יידונו ויישמו.

החוקרים מסכמים שככל שגיל האם גבוה יותר, במיוחד בגיל 35 ומעלה – גדל הסיכון ללקות או לפתח מצבים, כגון לחץ דם כרוני, המגבירים את הסיכון לסיבוכי הריון. וסיבוכי הריון, כמו לחץ דם גבוה במהלך ההריון, מוגדרים כגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם עתידיות.

advancing maternal age – specifically being age 35 and older – increases the risk of having or developing conditions, such as chronic high blood pressure, that increase the risk of pregnancy complications. Adverse pregnancy complications, such as high blood pressure during pregnancy, have now been established as risk factors for future cardiovascular disease
https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/JAHA.121.022658

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s